Reklama
na 300. rocznicę koronacji
– To dla mnie wielki honor, że mogłem się włączyć w to jubileuszowe świętowanie.
Tymi koronami nie tyle upiększyłem Matkę Bożą, bo Ona była już cała piękna, ile mam nadzieję, że dodały Jej one blasku – powiedział włoski mistrz złotnictwa Michele Affidato
4-5
dookoła Polski
6-7
dookoła świata
8-9
10-11
cykl wakacyjny • w bałkańskim tyglu
W albańskiej Szkodrze zgodnie strzelają w niebo minarety, wieże kościołów katolickich i cerkwi. Przy cierpieniu, jakie przez lata zadawał wiernym tych trzech wyznań reżim Envera Hodży, sąsiedzkie spory nie są tu niczym wielkim
12-13
Edyta Stein • 75. rocznica śmierci • 9 sierpnia • święto św. Teresy Benedykty od Krzyża
Przez długi czas była osobą poszukującą. Jej umysł niestrudzenie dociekał prawdy, a jej serce otwierało się na nadzieję
14-16
temat numeru: reforma sądownictwa
Program rewolty został przygotowany przez fachowców. Chodzi o to, aby maksymalnie rozhuśtać społeczne emocje, wywołać atmosferę zagrożenia, zastraszenia i wyciągnąć na ulice możliwie najwięcej grup społecznych. Równolegle trwa także bezwzględna akcja niszczenia lidera obozu rządzącego
Dwa prezydenckie weta wobec trzech ustaw reformujących sądownictwo oprócz przesłanek merytorycznych mają także drugie dno – to apel Andrzeja Dudy o szacunek dla urzędu głowy państwa
18-21
rozmawiamy o Polsce
22-23
ludzie mediów • Brygida Grysiak
Jan Paweł II otworzył mi oczy – na Jezusa, na drugiego człowieka, na sens cierpienia, na siłę miłosierdzia. Wiele mu zawdzięczam - wspomina Brygida Grysiak
27
prezentacje
30
31
Dla nas, chrześcijan, to niewielkie wzniesienie jest tak ważne jak dla Żydów Synaj.
31
liturgia tygodnia
Przemienienie Jezusa to znak potwierdzający, kim On jest naprawdę. Tak przyjęli ów znak i go zapamiętali apostołowie Piotr, Jakub i Jan, naoczni świadkowie tego wydarzenia.
32-33
poradnik duszpasterski
Jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie” (2 P 1, 19).
Sylwek: – Proszę Księdza, już nie mam siły.
34
36-37
sierpień • miesiąc trzeźwości i abstynencji
Rozpoczął się sierpień – miesiąc abstynencji i trzeźwości. Trzeba się wciąż zastanawiać nad problemem pijaństwa wśród Polaków i nad próbami zatrzymania przyczyny fali nieszczęść, które powoduje alkohol
Sierpień to wezwanie do daru abstynencji od alkoholu. W tym roku dar ten jest szczególnie cenny w obliczu zbliżającego się Narodowego Kongresu Trzeźwości
39-41
z prasy zagranicznej
45
45
bliżej świata • Wzgórza Golan
Na Wzgórzach Golan najbardziej przykuwają uwagę odgłosy wybuchów. Dochodzą z okolic Damaszku, gdzie od kilku lat, regularnie, dochodzi do walk między wojskami reżimu Baszara al-Asada i rebeliantami
46-47
felietony
48
rodzina • poradnik
50
52
54-57
Niedziela bielsko-żywiecka
Wielkim wydarzeniem w skali kraju, a także naszej diecezji, była wizyta kard. Roberta Saraha – prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
W Rychwałdzie 23 lipca świętowano uroczystość podniesienia kościoła św. Mikołaja do godności bazyliki mniejszej. Na to wydarzenie ludzie ściągali z wielu stron bielsko-żywieckiej diecezji.
Uczestnicy Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej podsumowali trzyletnią formację przy Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, spotykając się w lipcu na wspólnotowych wakacjach w Rychwałdzie.
Niedziela częstochowska
„Nie samym chlebem żyje człowiek – powiedział Chrystus – lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4,4).
Sobota 22 lipca w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie, której proboszczem od 2002 r. jest ks. Sylwester Rasztar, stała się dniem podwójnej uroczystości.
Niedziela podlaska
22 lipca w Grannem uczczono 225. rocznicę ostatniej bitwy w wojnie w obronie Konstytucji 3 maja.
Parafia pw. Przemienia Pańskiego w Mielniku jest jedną z trzech zakonnych parafii na terenie diecezji drohiczyńskiej.
10 sierpnia to święto męczennika pierwszych wieków chrześcijaństwa – św. Wawrzyńca. To również dzień śmierci jednego ze 108 Polskich Męczenników z czasów II wojny światowej – bł. Edwarda Grzymały.
Niedziela kielecka
W parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie 15 sierpnia br. zaplanowano I Rodzinny Festyn Parafialny, z którego dochód będzie w całości przeznaczony na trwający od kilku tygodni remont elewacji zabytkowego kościoła.
Jadwiga Chybowska-Kozubek siedzi w fotelu, trzymając w ręku figurkę Małego Powstańca. – On przypomina mi takiego chłopca, którego wtedy widziałam…
Każdy, kto stanie przed kościołem w Motkowicach, na pewno się zachwyci nie tylko smukłą bryłą kościoła, ale przede wszystkim jego otoczeniem.
Niedziela małopolska
Rocznica Światowych Dni Młodzieży to okazja do wspomnień, ale także zauważenia pierwszych owoców tego wydarzenia. W wielu parafiach działalność młodzieży znalazła swoją kontynuację, o czym opowiadają wolontariusze.
O roli duszpasterzy – psychoterapeutów w leczeniu uzależnień z o. Edwardem Żakowiczem rozmawia Małgorzata Czekaj.
Niedziela lubelska
W ramach obchodów Roku św. Alberta 15 lipca odbyło się spotkanie albertyńskie w Monastyrze k. Werchraty.
Z licznym udziałem parafian i gości, którzy mają tu swoje korzenie, pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło parafia pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Olchowcu przeżywała uroczystości patronalne.
Pożegnanie Krzyża Trybunalskiego to uroczyste zwieńczenie peregrynacji, którą poprzedzają rekolekcje.
Niedziela legnicka
Ponad 100 osób wzięło udział w półkoloniach, które w Legnicy podczas wakacji organizowała parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha w intencji policjantów i ich rodzin rozpoczęła doroczne uroczystości Święta Policji w Legnicy.
Złotoryja najczęściej jest kojarzona z dorocznymi zawodami w płukaniu złota, nawiązującymi do dawnej historii miasta, tymczasem warto odwiedzić to miasto także z innego względu.
Niedziela łódzka
Kapelan Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kapłan diecezji łódzkiej, więzień Dachau, zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1949 r., w niedzielę 6 sierpnia zostanie podniesiony do rangi podpułkownika.
Ruch Czystych Serc to wspólnota młodych ludzi, którzy nie boją się świadczyć o czystości, choć dzisiaj niejednokrotnie mogą spotkać się z niezrozumieniem.
Niedziela przemyska
W dniach 23-30 lipca br. obchodziliśmy XVIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: „Niesiemy Dobrą Nowinę drogami świata”.
Zespół SOUL z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, prowadzony przez dr Monikę Brewczak wystąpił na VIII Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans” w Krakowie, na którym zdobył II miejsce w kategorii chórów młodzieżowych.
Dzięki nieustannym zbiórkom makulatury, mieszkańcy Podkarpacia pomagają bliźnim w odległych rejonach Afryki, którzy cierpią na brak czystej wody pitnej.
Niedziela rzeszowska
To święto naszej tradycji, organizowane od 1969 r. co trzy lata w Rzeszowie. W tym roku po raz siedemnasty, do tego z bonusem od przyrody w postaci burzy.
Rzeszowska fara jest najstarszym zabytkiem miasta. Jej metryka sięga odległych, średniowiecznych czasów.
Niedziela sandomierska
Dużym przedsięwzięciem ewangelizacyjnym była akcja „Jezus w Sandomierzu”.
W dniach 10-16 lipca młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży brała udział w obozie w miejscowości Brok nad Bugiem.
Wielu, którzy zastanawiali się, czy przyjechać, dziś wyjeżdża niemal ze łzami w oczach – tak wspaniały czas kończy się i trzeba wrócić do codzienności bez nowo poznanych osób i tak widocznej bliskości Boga.
Niedziela sosnowiecka
W 100. rocznicę objawień fatimskich warto zapoznać się z historią powstania kaplicy Matki Bożej Fatimskiej w małej jurajskiej wsi Chrząstowice, należącej do parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach.
Jeszcze kilka lat temu to przedstawiciele Caritas wyjeżdżali za granicę, do naszych zachodnich sąsiadów, by podpatrzeć, jak radzą sobie z problemem bezdomności i wychodzeniem z niej. Teraz role się odwróciły.
Koloniści wypoczywający na Harendzie w Zakopanem dobrze wiedzą, że wizyta bp. Grzegorza Kaszaka wiąże się wyjściem na ciastka czy lody. I tak też było podczas drugiego turnusu kolonii.
Niedziela świdnicka
W sierpniu w sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości – „Marii Śnieżnej” na górze Iglicznej będzie miała miejsce uroczystość odpustowa.
W Wałbrzychu spędzali wakacje uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu na Ukrainie, dla których przygotowano 10-dniowy pobyt na przełomie czerwca i lipca.
Mszę św. w strzegomskim kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel sprawował 16 lipca biskup sufragan diecezji świdnickiej Adam Bałabuch.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W uroczystość odpustową św. Jakuba Apostoła w katedrze szczecińskiej – obchodzącej 830. rocznicę konsekracji – miały miejsce po raz pierwszy w jej dziejach święcenia kapłańskie.
Rok 2017 jest Rokiem Maryjnym. W jego trakcie chrześcijanie w sposób szczególny oddają cześć Niepokalanemu Sercu Maryi.
Z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej w portugalskiej Fatimie 14-osobowa rodzinka im. Matki Bożej Fatimskiej Domu Pomocy Społecznej w Moryniu zorganizowała wzruszającą uroczystość patronalną.
Niedziela toruńska
„Nie możemy żyć bez Eucharystii” to hasło tegorocznych Diecezjalnych Dni Młodzieży, które odbyły się po raz czwarty w Hartowcu.
Papież Franciszek zachęcał: Wstań z kanapy, załóż buty wyczynowe i pójdź drogami naszego Boga. Z diecezji toruńskiej wyruszyli więc w dniach 1-4 sierpnia. Idą, bo Matka czeka.
W latach 1998 – 2010 w Toruniu odbywał się Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs.
Niedziela warszawska
Początkowo było ich siedmiu. Postanowili oddać się Maryi i zdobyć cały świat dla Chrystusa. Dziś są ich blisko 4 miliony na całym świecie. Na czym polega fenomen Rycerstwa Niepokalanej?
Parafianie z Izabelina są przekonani o świętości swojego pierwszego proboszcza ks. Aleksandra Federowicza. Założyli fundację, aby kontynuować działa i postać księdza Alego.
Niedziela wrocławska
Od wielu lat 1 sierpnia w kościele garnizonowym odprawiana jest Msza św. wieczorna (godz. 18) w intencji Powstańców. Warto przyjść i pomodlić się w ich intencji.
O swoim uzależnieniu, utracie dawnego życia, doświadczeniu bezdomności i motywacji do walki z chorobą Annie Buchar opowiada ,,KAKADU” , od 14 lat trzeźwy alkoholik.
Żydówka, ateistka, święta Kościoła, filozof, zakonnica, męczennica – mija właśnie 75 lat od jej śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Augusta Stein z domu Courant, rodem z Lublińca, to matka Edyty Stein. Augusta spełniała się wyjątkowo jako matka, wydała bowiem na świat jedenaścioro potomstwa. Była niewiastą bardzo zaradną i praktyczną, miała rękę do owoców i warzyw
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Trwająca w naszej diecezji peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Jana Pawła II przynosi okazję do modlitwy, refleksji, ale i do wdzięczności.
„Złożyłem przysięgę na krzyż i flagę biało-czerwoną. Wtedy postanowiłem, że będę jej wierny, aż do śmierci. Tak nakazywała mi wiara i miłość do Ojczyzny” – te słowa wypowiedział Andrzej Kiszka.
Od 19 do 26 lipca br. odbywał się po raz 17. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2017.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety nominacyjne członkom Komitetu Odbudowy Katedry Gorzowskiej. Uroczystość odbyła się 27 lipca w Instytucie bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie.
W 2017 r. mija 70 lat od chwili utworzenia Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie.
Ze Zdzisławem Marczenią, teologiem z Czerwieńska, o abstynencji od alkoholu rozmawia Kamil Krasowski.