Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpust i jubileusz 60-lecia kapłaństwa

Niedziela częstochowska 32/2017, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

odpust

kapłaństwo

Zofia Białas

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Sobota 22 lipca w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie, której proboszczem od 2002 r. jest ks. Sylwester Rasztar, stała się dniem podwójnej uroczystości. Poza dorocznym odpustem, poświęconym św. Marii Magdalenie, patronce parafii i kościoła, mieszkańcy parafii Ożarów uczcili 60. rocznicę święceń kapłańskich ks. kan. Henryka Polaka, proboszcza w latach 1985 – 2002, autora pieśni o Marii Magdalenie, instalatora kopii obrazu „Noli me tangere” w ołtarzu głównym kościoła.

Na uroczystą Sumę odpustową przybyli księża z dekanatu Mokrsko, gwardian o. Arkadiusz Kąkol od wieluńskich franciszkanów, parafianie, chór parafialny pod przewodnictwem Bogdana Wesołego i liczni goście. Tak licznej obecności wiernych sprzyjały wolna sobota i wakacyjny czas.

Reklama

Eucharystię poprzedził przemarsz pocztów sztandarowych Koła Gospodyń Wiejskich, OSP Ożarów, Szkoły Podstawowej w Ożarowie, które przy dźwiękach orkiestry OSP Ożarów wyruszyły spod Domu Ludowo-Strażackiego i dotarły do kościoła, by ubogacić liturgię Mszy św., celebrowanej przez księży: pochodzącego z Ożarowa i posługującego w diecezji kaliskiej ks. prał. Pawła Kostrzewę oraz jubilata – ks. kan. Henryka Polaka. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Kostrzewa.

Refleksję o św. Marii Magdalenie, Apostołce Apostołów, poprzedziły wspomnienia ks. Pawła o uroczystych odpustach z czasów jego dzieciństwa. Parafii przewodniczyli wówczas księża: Jan Szyca, Edward Skalik, Henryk Polak (tu odbyły się prymicje ks. Pawła w 1989 r.). – Potem – wspomniał kaznodzieja – przybywałem na odpusty, jako ksiądz, korzystając z zaproszenia kolejnego proboszcza, Sławomira Kandziory. Dziś, kiedy mam 54 lata, dodał, dane mi jest na Sumie odpustowej wygłosić słowo Boże dla mieszkańców Ożarowa i podzielić się refleksją na temat świętej, którą za przyczyną Ojca Świętego Franciszka, czcimy od ubiegłego roku świętem. Poprzez postać św. Marii Magdaleny, kobiety wyzwolonej z niewoli grzechu przez Jezusa, będącej z Nim aż do śmierci na Golgocie, zwiastunkę wielkanocnej radości o Zmartwychwstaniu – mówił – oddajemy cześć wszystkim kobietom, które w sposób cichy uczą wiary, ożywiają życie społeczne, przygotowują dzieci i młodzież do życia, pielęgnują tradycję.

Eucharystię zakończyły: Litania do św. Marii Magdaleny, procesja z Jezusem Eucharystycznym, uroczyste „Te Deum laudamus” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Przyszedł czas na słowa życzeń dla księdza jubilata. Jako pierwsi, życzenia złożyli: ks. prob. Sylwester Rasztar i ks. prał. Paweł Kostrzewa, a potem przedstawiciele wszystkich grup parafialnych. Były kwiaty i łzy wzruszenia oraz obietnica jubilata o modlitewnej pamięci o parafianach, których prowadził przez 17 lat.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego

Z racji 25-lecia święceń prezbiteratu z ks. Adamem Stańdo, proboszczem parafii św. Wojciecha w Krzepczowie i wojewódzkim kapelanem straży pożarnej, rozmawia ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: Każdy kapłan, a szczególnie ten, który ma już za sobą kilka lub kilkanaście lat posługi, wspomina chwile oraz ludzi, którzy swoimi postawami zadecydowali o tym, kim i jacy jesteśmy. Czy obok Księdza były osoby duchowne, które swoim przykładem wpłynęli na decyzję o wstąpieniu do seminarium?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ojczyzna była dla Nich najważniejsza

2021-08-03 15:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Roman Piwowarczyk

„ Walczyliśmy o wolność, niepodległość i suwerenność Polski. Ojczyzna była dla nas najważniejsza - powiedział Jan Pietrzak w komentarzach do wykonywanych 1 sierpnia piosenek. I mówił w imieniu obrońców Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję