Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Walczą z ubóstwem i bezdomnością

Niedziela sosnowiecka 32/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Caritas

wizyta

Mariusz Zaremba

Podczas wizyty studyjnej gości z Niemiec w naszej diecezji

Podczas wizyty studyjnej gości z Niemiec w naszej diecezji

Jeszcze kilka lat temu to przedstawiciele Caritas wyjeżdżali za granicę, do naszych zachodnich sąsiadów, by podpatrzeć, jak radzą sobie z problemem bezdomności i wychodzeniem z niej. Teraz role się odwróciły. 17 lipca br. przedstawiciele największego, charytatywnego, niepublicznego, niemieckiego stowarzyszenia AWO Arbeiterwohlfahrt wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach odwiedzili Noclegownię dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej oraz nowo wyremontowane Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach prowadzone przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Reklama

– Celem wizyty było zaprezentowanie wzorowej współpracy samorządów z organizacją pozarządową, jak również osiąganych efektów zmierzających do deinstytucjonalizacji pomocy społecznej. Spotkanie było częścią dwudniowej wizyty studyjnej, mającej na celu wymianę doświadczeń w ramach aktywizacji społeczności lokalnej, bezpośrednio zaangażowanych w działalność charytatywno-opiekuńczą, służącą ograniczeniu zjawiska ubóstwa na terenie wielkich aglomeracji miejskich – wyjaśnia ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach funkcjonuje od 2002 r. Po gruntownym remoncie przeprowadzonym w 2016 r. należy do najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych placówek w Polsce. Schronisko współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Urzędem Miasta Dąbrowy Górniczej. Mieszkańcy placówki mają zapewnione pełne wyżywienie, dostęp do urządzeń sanitarnych i podstawowych środków czystości i higieny. – Najważniejsze jest, aby osoba bezdomna potrafiła powrócić do normalnego życia, dlatego w ciągu roku prowadzone są specjalne kursy i programy z zakresu profilaktyki antyalkoholowej, aktywizacji bezrobotnych i poradnictwa pracy. Prowadzane są również treningi terapeutyczne, których głównym celem jest zmiana postawy wobec własnej bezdomności, poprzez poznanie indywidualnych ograniczeń i rozwijanie możliwości osobowościowych – tłumaczy ks. Folga. Korzystający z Noclegowni dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej mają do dyspozycji m.in., oprócz sal sypialnych, dwie kuchnie, jadalnię z wyposażeniem AGD, świetlicę z możliwością skorzystania z komputera i dostępem do Internetu, oraz łazienkę i pralnię. Osobom bezdomnym, korzystającym z noclegu, udzielana jest również pomoc żywnościowa, otrzymują też odzież, środki czystości, czystą pościel, leki i środki opatrunkowe. Noclegownia Caritas prowadzi również aktywną współpracę z wieloma instytucjami, dzięki którym możliwa jest szeroko rozumiana pomoc osobom bezdomnym. Na bieżąco, w ramach działalności noclegowni realizowane są różnego rodzaju działania mające na celu mobilizowanie podopiecznych do aktywnego poszukiwania pracy, znalezienia zatrudnienia czy podjęcia terapii uzależnień. Organizowane są też spotkania na temat prowadzenia treningu budżetowego, pomocy w złożeniu wniosku o przydział lokalu socjalnego, pomocy w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych oraz pomocy w składaniu wniosków celem orzeczenia stopnia niepełnosprawności.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziel się zakupami - akcja Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

W najbliższy weekend piątek i sobotę (11 i 12 grudnia) Caritas Archidiecezji Wrocławskiej organizuje zbiórkę żywności w wielu sklepach i supermarketach na terenie Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję