Reklama

Niedziela Świdnicka

Odpust u Marii Śnieżnej

W sierpniu w sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości – „Marii Śnieżnej” na górze Iglicznej będzie miała miejsce uroczystość odpustowa

Niedziela świdnicka 32/2017, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

sanktuarium

góra Igliczna

Iusine Yeghoyan

Odpust w sanktuarium „Maria Śnieżna” w 2016 r.

Odpust w sanktuarium „Maria Śnieżna” w 2016 r.

Mszy św. w dniu 6 sierpnia 2017 r., która rozpocznie się o godz. 13, przewodniczył będzie i kazanie wygłosi bp Ignacy Dec. Uczestniczący, którzy z sercem całkowicie wolnym od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego, wezmą udział w uroczystości odpustowej, będą mieli możliwość dostąpienia łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, to znaczy: przystąpienia do Komunii św., sakramentalnej spowiedzi i odmówienia modlitwy w intencji Ojca Świętego. Zgodnie z nauką Kościoła, odpust może uzyskać każdy, kto jest wolny od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego. Trzeba wykluczyć na przyszłość dobrowolne i świadome powtarzanie grzechów zarówno ciężkich, jak i lekkich, oznacza to, że nie wolno u siebie tolerować złych przyzwyczajeń lub dobrowolnie trwać w jakimkolwiek nałogu. Brak takiej wolności wyklucza możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Odpustów nie można uzyskać bez szczerej wewnętrznej przemiany, jedynie ten, kto w stanie łaski uświęcającej przyjmie godnie Ciało Pańskie, wypełni określoną czynność, której Kościół przypisuje odpust, jak również odmówi modlitwę w intencjach Ojca Świętego, dostąpić może łaski odpustu – to jest „darowania przed Bogiem kary doczesnej za grzechy zgładzone już co do winy”.

Reklama

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości – „Marii Śnieżnej” usytułowane na górze Iglicznej (847 m n.p.m.) to miejsce szczególne. Malowniczo położone na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika, przez cały rok często odwiedzane jest przez turystów i pielgrzymów. Początki sanktuarium sięgają 2. poł. XVIII wieku, gdy figurka Matki Bożej wyrzeźbiona została z drzewa lipowego na wzór Madonny z Mariazell, jednego z najsłynniejszych ośrodków kultu maryjnego w Europie Środkowej, położonego w austriackich Alpach Wschodnich. Figurka przywieziona z Mariazell i umieszczona na górze Iglicznej szybko uzyskała opinię cudownej. W 1777 r. zanotowano pierwsze komisyjnie potwierdzone uzdrowienie. W 1781 r. poświęcony został kamień węgielny pod budowę dzisiejszego kościoła. Prace ciesielskie wykonywał Joseph Knietig z Wilkanowa, a murarskie Andreas Jäger z Międzylesia. W październiku 1782 r. kościół poświęcił ks. Karl Winter z Międzylesia, a dwa lata później dokończono budowę kościelnej wieży. Liczne wota zgromadzone w tym miejscu na przestrzenie dziesiątków lat świadczą o wielu cudownych uzdrowieniach.

W ramach ubiegłorocznych uroczystości odpustowych erygowana została XIX-wieczna Droga Krzyżowa wiodąca ponad kościołem na szczyt góry Iglicznej.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus Król i studnie w Afryce

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego 24 listopada wspólnota parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu zgromadziła się na Mszy św. odpustowej, aby podziękować Panu Bogu za dobro i łaski otrzymane w Roku Wiary

Mszy św. przewodniczył ks. prał. dr Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej. Do koncelebry stanęli: ks. Piotr Nowosielski, redaktor „Niedzieli Legnickiej” oraz ks. Piotr Marciniak, wikariusz. Homilię wygłosił ks. Piotr Nowosielski, który przed laty pełnił we wspólnocie posługę duszpasterską. Na wstępie przypomniał, że królestwo Jezusa nie jest z tego świata. Jego królestwo było inne, bowiem oparte na sprawiedliwości, miłości, pokoju pracy i życia. Syn Boży, realizując dzieło zbawcze Boga Ojca, dał już w wymiarze ziemskim i doczesnym początek nowego królestwa. Chrystus w swoim nauczaniu nawoływał do pokuty i przemiany serc. Jego zbawczy plan wymaga od człowieka pewnego wysiłku, ustawicznego nawracania się, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, które nieustannie nawiedzają ludzkie serce. Kaznodzieja przypomniał, że przemiana ludzkich serc możliwa jest tylko dzięki łasce wiary, która toruje pewnie drogę wiodącą do Bożego królestwa. Ponadto człowiek musi zrozumieć, że zmienny świat nie może być źródłem bezpieczeństwa i prawdziwego pokoju serca. Poszukiwanie dróg do Bożego królestwa, to wypełnianie woli Boga w życiu indywidualnym, poddawanie się Bożej Opatrzności. Na zakończenie ks. Piotr zaznaczył, że Rok Wiary był czasem danym na ocenę kondycji naszej wiary i podjęcie postanowień umacniania jej w życiu. Ta pogłębiona wiara ma nas zaprowadzić do życia nowego, w wymiarze wiecznym, we wspólnocie z naszym Stwórcą.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Modlitewny Most

2021-08-04 08:40

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 roku, tuż przed rocznicą tragicznej w skutkach eksplozji, która miała miejsce w porcie w Bejrucie, 4 sierpnia 2020 roku, arcybiskup Łódzki Grzegorz Ryś odprawił w łódzkiej katedrze mszę świętą w intencji Libanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję