Reklama

Niedziela Legnicka

Złotoryja nie tylko złotem słynie

Złotoryja najczęściej jest kojarzona z dorocznymi zawodami w płukaniu złota, nawiązującymi do dawnej historii miasta, tymczasem warto odwiedzić to miasto także z innego względu. Miejscowość ta może się poszczycić niezwykłymi zabytkami, a jednym z nich jest kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela legnicka 32/2017, str. 8

[ TEMATY ]

Złotoryja

Ks. Piotr Nowosielski

W kościele znajduje się m.in. studnia, która w czasie wojen służyła obrońcom

W kościele znajduje się m.in. studnia, która w czasie wojen służyła
obrońcom

Miasto szczyci się tym, że zostało założone przez księcia Henryka I Brodatego w 1211 r. na prawie magdeburskim, co czyni zeń pod względem prawnym najstarsze miasto w Polsce. Skoro zaś o złocie mowa, to był to okres 60 lat, w latach 1180 –1240. Uzyskiwano wtedy od 24 do 48 kg tego kruszcu rocznie. Tereny ówczesnego górnictwa złota objęły miasto oraz okolice. Okres opłacalnego wydobycia złota ustał w XIV wieku. Odtąd Złotoryja dzięki licznym przywilejom zaczęła słynąć z czego innego: sukiennictwa, browarnictwa, a także szkolnictwa.

Wczoraj...

Wspomniany zaś kościół sięga XIII wieku. Jego budowę zainicjował książę Henryk, ale wznoszenie go było podzielone na kilka etapów i rozłożone w czasie. Swój kształt zawdzięcza rycerskiemu zakonowi joannitów, który pojawił się tu w 1270 r. Historia kościoła jest też związana z wydarzeniami, które miały miejsce w historii tych ziem. Okazuje się, że w 5 lat po wystąpieniu Marcina Lutra, w 1522 r. pojawił się w świątyni wędrowny kaznodzieja, który wygłosił tu kazanie w duchu protestanckim. Niedługo potem reformacja objęła całe miasto i sam kościół, z małymi wyjątkami, pozostał w rękach wspólnoty ewangelików do końca II wojny światowej. Po wojnie kościół został przekazany katolikom w 1958 r. i pełnił funkcję kościoła pomocniczego.

...i dziś kościoła

Reklama

Nowy czas świątyni nastał po utworzeniu parafii 28 czerwca 2000 r. w wyniku podziału parafii pw. św. Jadwigi. – Początki nie były łatwe – wspomina tę chwilę ks. Stanisław Śmigielski, proboszcz. – Kościół wymagał gruntownego remontu. Od 2004 r. zaczęliśmy kapitalny remont, począwszy od dachu, przez położenie nowej posadzki, malowanie wnętrza, nowe ławki, remont zakrystii, zakup sprzętu liturgicznego i wyposażenia świątyni. W dalszych latach dopiero zajęliśmy się renowacją znajdujących się tu elementów zabytkowych, aby dzisiaj kościół wyglądał tak, jak wygląda.

Kościół uzyskał też jeszcze jeden przywilej. Z dniem 28 czerwca 2014 r. dekretem ówczesnego administratora apostolskiego diecezji legnickiej bp. Stefana Cichego został ustanowiony lokalnym sanktuarium maryjnym Matki Bożej z Lourdes. Było to efektem pielgrzymki wiernych tej parafii do Lourdes i przywiezienia stamtąd poświęconej w Grocie Massabielskiej figury Matki Bożej, która uroczyście została wprowadzona do kościoła 11 lutego 2017 r. Odtąd każdego 11. dnia miesiąca jest odprawiana Msza św. z procesją, gromadząca liczną rzeszę wiernych.

Warto zobaczyć

Dziś istnieje możliwość zwiedzania kościoła codziennie od godz. 7.00 do godz. 18.00. Od 1 maja do 31 października można także zwiedzić wieżę widokową, która zapewnia nie tylko piękne widoki na panoramę miasta i okolic, ale daje okazję poznania historii miasta i miejsca przez odwiedzenie np. lochu joannitów, biblioteki łańcuchowej czy też pracowni budowlanej. Miejsca te warto odwiedzać z przewodnikiem, który ukaże bogactwo historii kościoła, zwróci uwagę na elementy jego wystroju i opowie o ciekawostkach.

Dziękuję Romanowi Gorzkowskiemu za poświęcony czas.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekcja patriotyzmu

Niedziela toruńska 11/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Złotoryja

strajk szkolny

granica

Daria Czermińska-Flak

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w stulecie niepodległości

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w stulecie niepodległości

Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają kilku tysiącleci przed Chrystusem. Urokliwa Złotoria, leżąca w dorzeczu Wisły, Drwęcy i Jordanu, zachwyca po dziś dzień. Przenieśmy się jednak w czasie zaledwie o sto lat wstecz, kiedy Drwęca była rzeką graniczną.

Jest 1906 r. Wieś słynie z porządku, czystości i oczywiście flisaków. Od 1815 r. leży w zaborze pruskim, a od 1818 r. należy do diecezji chełmińskiej. Wśród 848 mieszkańców 2/3 to Polacy, niemieckich luteran jest odpowiednio mniej. Znane złotoryjskie rodziny – Olkiewiczów, Wilmanowiczów, Papierkiewiczów, Gawarkiewiczów, Trzcińskich, Skrzyniarzy i Dąbrowskich – podtrzymują od lat polskość wśród sąsiadów, tym gorliwiej, im bardziej mowa polska jest zakazana.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję