Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nowi prezbiterzy

W uroczystość odpustową św. Jakuba Apostoła w katedrze szczecińskiej – obchodzącej 830. rocznicę konsekracji – miały miejsce po raz pierwszy w jej dziejach święcenia kapłańskie. Przyjęli jej z rąk abp. Andrzeja Dzięgi metropolity szczecińsko-kamieńskiego, dwaj diakoni: Dawid Lewandowski i Jakub Suszyński. Ks. Dawid pochodzi z parafii bł. Michała Kozala w Świnoujściu, a ks. Jakub z parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie

Uroczysta Msza św. zgromadziła biskupów: Henryka Wejmana, biskupa pomocniczego szczecińsko-kamieńskiego, Jana Gałeckiego, biskupa seniora, i Kazimierza Wielikosielca, biskupa pomocniczego pińskiego, ok. 60 kapłanów, w tym członków Szczecińskiej Kapituły Katedralnej i licznych wiernych, a pośród nich rodziców i całe rodziny nowo wyświęconych kapłanów.

Ksiądz Arcybiskup w homilii, wyjaśniając Ewangelię i wskazując na patrona dnia, prosił zebranych, aby wchodząc w tajemnicę Boga, byli gotowi dawać świadectwo wiary. Apostoł Jakub Starszy stał się pierwszym z grona Dwunastu męczennikiem, a jego brat Jan wzorem kontemplacji Boga. I dzisiaj potrzeba nam zatopienia się w Eucharystii, ale także postawy obrony wiary, aż do świadectwa krwi, o czym wspomina nam trzecia tajemnica fatimska.

Reklama

To dzięki posłudze kapłanów Jezusa Chrystusa sprawowana jest Eucharystia, otwierane są źródła łaski, uzdrawiane są ludzkie dusze i błogosławiona jest ta ziemia w naszym pokoleniu – kontynuował Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

Ksiądz Arcybiskup życzył nowym kapłanom: „Niech Bóg będzie uwielbiony, a św. Jakub Apostoł niech stanie się dla was, drodzy bracia, szczególnym patronem na całe wasze kapłańskie życie, posługiwanie, na wasze modlitwy i pracę, na wasze wspólnotowe wydarzenia i na waszą samotność. Na wasze zjednoczenie z Bogiem i na wasze bycie pośród ludu”. Ale prosił też o nowe powołania: „Módlmy się też o to, żeby powołania były rozpoznawane, by nie były lekceważone, odrzucane, by były odważnie przyjmowane z nadzieją w Bogu samym”.

Nowi kapłani z dniem 26 sierpnia br. rozpoczną swoją posługę wikariuszy w swoich pierwszych placówkach parafialnych: ks. Dawid w parafii pw. św. Jacka w Stepnicy, a ks. Jakub w parafii pw. Gwiazdy Morza w Świnoujściu.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kapłani w Kościele kieleckim

Niedziela kielecka 25/2015, str. 1

[ TEMATY ]

święcenia

Archiwum WSD

Neoprezbiterzy 2015

Neoprezbiterzy 2015

Kościół kielecki cieszy się z dziewięciu nowych kapłanów. 30 maja w bazylice katedralnej święceń kapłańskich udzielił im biskup kielecki Jan Piotrowski. Eucharystię celebrowali wraz z nim biskup senior Kazimierz Ryczan i bp Marian Florczyk oraz kilkudziesięciu kapłanów i księża profesorowie WSD w Kielcach. Neoprezbiterów w tej doniosłej uroczystości wspierali obecnością i modlitwą rodzice, rodziny, przyjaciele, parafianie, wspólnoty zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję