Reklama

Dookoła Polski

Coraz ciekawsza afera

Miłośnicy kryminałów powinni bacznie obserwować prace komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, zajmującej się warszawskimi nieruchomościami – robi się coraz ciekawiej! Każdy dzień pracy komisji pokazuje wielką skalę nieprawidłowości i zwykłego złodziejstwa. Nie inaczej było z atrakcyjną działką przy dawnej ul. Chmielnej 70, położoną obok Pałacu Kultury i Nauki; od ujawnienia jej losów zaczęła się afera reprywatyzacyjna. Teraz komisja – uznając, że miasto rażąco naruszyło prawo przy zwrocie działki – uchyliła decyzję prezydent Warszawy w tej sprawie.

Działkę o wartości ok. 160 mln zł zreprywatyzowano 5 lat temu. Przejęły ją osoby, które nabyły do niej roszczenia: Janusz P., mec. Grzegorz Majewski i Marzena K., podejrzana o składanie fałszywych oświadczeń majątkowych. Miasto przyznało im prawo wieczystego użytkowania – mimo że w latach 50. XX wieku odszkodowanie za działkę dostał jej ostatni właściciel, obywatel Danii Jan Holger Martin. Po wybuchu afery – gdy adwokatem reprezentującym wymienione osoby zajęło się CBA – zrzekły się one praw do działki.

Reklama

W styczniu br. prokuratura postawiła zarzuty byłemu wicedyrektorowi Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakubowi R. i handlarzowi roszczeń mec. Robertowi N., bratu Marzeny K. (obaj są w areszcie) oraz 3 innym osobom. W zamian za decyzje o użytkowaniu wieczystym działki R. miał przyjąć od N. udziały w innej nieruchomości, o wartości 2,5 mln zł. Przed rokiem, po wybuchu skandalu, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedzialnością za zbyt pochopny, jej zdaniem, zwrot działki obarczyła trzech urzędników BGN. Zwolniła ich; twierdziła, że ukryli przed nią pismo resortu finansów dotyczące m.in. spłacenia roszczeń obywatela Danii. Sama prezydent wciąż nie chce podzielić się z komisją swoją wiedzą na temat reprywatyzacji. Po raz kolejny nie stawiła się na przesłuchaniu, za co ukarano ją kolejną, czwartą już, grzywną. Do zapłacenia ma już 12 tys. zł.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Żądają reformy sądów

Komitet „Żądamy Reformy Sądów” zbiera podpisy pod petycją w sprawie konieczności reformy sądów – „są dzisiaj jedynymi instytucjami państwowymi, które po 4 czerwca 1989 roku nie zreformowały się, nie przeszły żadnych zmian ani strukturalnych, ani kadrowych. (...) Brak demokratycznej kontroli nad sądami doprowadził do powstania patologicznych zjawisk w ich funkcjonowaniu. Dziś sądy nie służą obywatelom i państwu polskiemu, tylko strzegą interesów różnych grup systemu postkomunistycznego i własnej korporacji”. W skład komitetu wchodzą m.in. działacze dawnej opozycji – Adam Borowski, Andrzej Kołodziej i Andrzej Rozpłochowski. Adresatami petycji są prezydent, premier, minister sprawiedliwości oraz parlamentarzyści, autorem zaś – Komitet Społeczny „Żądamy Reformy Sądów”. Organizatorzy akcji liczą, że uda im się zebrać milion podpisów.

wd

* * *

Wykradli miliardy

Na nierozliczoną aferę zwracają uwagę posłowie Kukiz’15. Jesienią powinien być gotowy ich wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, które miały miejsce za rządów PO-PSL. Nie można odpuścić tego – uzasadniają wnioskodawcy – że przez lata przymykano oko na setki miliardów złotych wyprowadzonych z budżetu państwa za pomocą karuzel czy innych nadużyć podatkowych. Niedawno resort finansów poinformował, że w okresie styczeń – czerwiec br. odnotowano wzrost dochodów z VAT w stosunku do podobnego okresu 2016 r. o 28 proc., czyli o ok. 17,6 mld zł. – Wpływy z VAT rosną bez żadnej innej przyczyny, poza tą, że skrupulatnie jest to pilnowane, że system został uszczelniony. Czyli można było! – ocenia poseł Marek Jakubiak.

wd

* * *

Otwarci na kontrolę

Reklama

Osławiona już Fundacja Otwarty Dialog będzie musiała się otworzyć na kontrolę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powód kontroli FOD jest oczywisty: rozpowszechnianie przez Bartosza Kramka, szefa Rady Fundacji, instruktażu z planem destabilizacji państwa i obalenia rządu, a także niejasny sposób finansowania fundacji. „Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!” – apel, z którym zwrócił się Kramek, wcale nie jest abstrakcyjny. Jego organizacja doświadczenia w tzw. akcji bezpośredniej wyniosła z ukraińskiego Majdanu, który współorganizowała. Ze sprawozdań finansowych wynika, że fundacja ma ok. 900 darczyńców, w większości anonimowych. Wśród tych najhojniejszych są Kramek i jego żona. O kontrolę do MSZ zwrócił się koordynator służb specjalnych.

jk

* * *

Co z tunelem?

Ten pomysł od lat czeka na realizację, ale dziś tunel w Świnoujściu, łączący pod Świną dwie części miasta, jest bardzo realny. Przetarg, który wyłoni wykonawcę, zakończy się w tym roku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na koniec 2018 r. Teraz w ciągu doby ponad 10 tys. pojazdów korzysta z przeprawy promami w Świnoujściu. Po uruchomieniu tunelu już w pierwszym roku przejedzie nim 20 tys. samochodów dziennie, a w sezonie – nawet 40 tys. Łączny koszt tunelu to ponad 910 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 770 mln zł. Całkowita długość trasy wyniesie ok. 3,4 km, w tym ok. 1,4 km tunelu. Tunel będzie mieć 12 m średnicy; będzie w nim przebiegać dwukierunkowa jezdnia, powstanie też tunel ewakuacyjny.

wd

* * *

Tylko polskie

Takich przypomnień nigdy dość. Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński zaapelował do Polaków jadących na wakacje o tankowanie tylko na polskich stacjach benzynowych. „Wszystkim jadącym nad morze i w góry przypominam: tankujemy i kawkujemy tylko na polskich stacjach. Wszystko, co polskie, jest najlepsze” – napisał na Twitterze.

jk

* * *

Zaproszenie do Leśniowa 13 VIII 2017

50-lecie koronacji cudownej figury Matki Bożej Leśniowskiej

W sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Częstochowy trwają uroczystości związane z upamiętnieniem dokonanej pół wieku temu koronacji cudownej figury Matki Bożej koronami papieskimi. Uroczystość odbyła się 13 sierpnia 1967 r. – wbrew licznym utrudnieniom i przeszkodom stwarzanym przez władze komunistyczne. Historycznego aktu dokonali prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz kard. Karol Wojtyła – metropolita krakowski.

Łaskami słynąca figura Matki Bożej zwanej Uśmiechniętą jest obecna na ziemi leśniowskiej od 1382 r. Podkreślił to podczas uroczystości koronacyjnej prymas Wyszyński, mówiąc: – Pani Leśniowska, mimo swych trudnych dziejów, wytrwała, pozostała tu, jest, czuwa, błogosławi, pociesza, raduje, budzi ufność i krzepi ducha.

Pół wieku po historycznym wydarzeniu ojcowie paulini, którzy sprawują opiekę nad sanktuarium, zapraszają na rocznicową uroczystość dziękczynną. Jubileuszowej Mszy św. 13 sierpnia 2017 r. o godz. 11.00 będzie przewodniczył abp Józef Michalik z Przemyśla.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie: www.lesniow.pl .

akw

* * *

List Prezydium KEP

Edyta Stein znakiem sprzeciwu

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało list z okazji 75. rocznicy śmierci św. s. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Biskupi przypominają w nim historię życia Edyty Stein, jej drogę od judaizmu przez ateizm aż do chrześcijaństwa i podkreślają, że była wielkim myślicielem i autorką znakomitych dzieł filozoficznych. Zwracają również uwagę na kontekst, w którym przeżywamy 75. rocznicę jej śmierci. Wskazują Europę, która chcąc zapomnieć o swoich chrześcijańskich korzeniach, głosi prawo do eutanazji i zabijania nienarodzonych dzieci, podważa instytucję małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, promuje ideologię gender. „W świetle tych tendencji św. Edyta Stein jawi się jako jednoznaczny znak sprzeciwu. Jej życie pokazuje, jak wielki jest człowiek, który z wielką odwagą i uczciwością intelektualną szuka Boga, i jak tragiczny staje się świat, który Boga odrzuca.

Módlmy się więc do Najlepszego Ojca – za przyczyną św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) – o łaskę nawrócenia dla Europy i odwagę powrotu do jej chrześcijańskich korzeni” – podsumowują biskupi.

mc

Patrz: artykuł na str.18 pt. „Symbol dramatów Europy”.

* * *

Krótko

• Wielu ekspertów podkreśla, że jeżeli Sąd Najwyższy zajmie się sprawą ułaskawienia przez prezydenta RP Andrzeja Dudę min. Mariusza Kamińskiego, to dojdzie do złamania prawa. Sąd Najwyższy nie ma bowiem kompetencji do oceny konstytucyjnych uprawnień prezydenta.

• Komisja weryfikacyjna badająca tzw. dziką reprywatyzację uchyliła decyzję prezydent Warszawy w sprawie działki Chmielna 70 oraz odmówiła przyznania praw do niej 3 osobom, które o nie wystąpiły i je uzyskały w 2012 r. Działka wróci do miasta stołecznego Warszawy.

• Ministerstwo Obrony Narodowej chce zmienić przepisy dotyczące sprawdzianów sprawności żołnierzy, projekt nowego rozporządzenia trafił do uzgodnień. Nowe – ostrzejsze – regulacje miałyby zacząć obowiązywać od stycznia 2019 r.

• Wczesnoporonną pigułkę ellaOne od 24 lipca br. można kupić wyłącznie na receptę. W 2015 r. rząd PO-PSL, mimo sprzeciwu wielu środowisk, dopuścił pigułkę do wolnej sprzedaży. Obecnie tabletkę ellaOne będzie można dostać na receptę wypisaną przez dowolnego lekarza, nie tylko ginekologa, ale lekarz może odmówić wystawienia recept na środki antykoncepcyjne, powołując się na klauzulę sumienia.

• Komisja Europejska zatwierdziła pierwszy duży projekt w Polsce Wschodniej. Linie kolejowe na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów zostaną zmodernizowane. Projekt wart ponad 500 mln zł jest realizowany w ramach Programu Polska Wschodnia i stanowi element tzw. Wschodniej Magistrali Kolejowej.

• Z usług kolei w pierwszym półroczu 2017 r. skorzystało ponad 150 mln pasażerów, czyli najwięcej od dekady – podało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, powołując się na dane Urzędu Transportu Kolejowego (UTK).

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-08-02 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przystanek wart zatrzymania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 20

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Zapewne niejednego dziwi obecność ewangelizatorów na owianych złą sławą woodstockowych polach. Jaki jest cel Przystanku Jezus i co o nim mówią uczestnicy festiwalu?

Podchodzą do mnie studenci z Torunia – Marcin, Tomasz i Mikołaj, od których bije światło. Zapraszają do wspólnego wyjścia i proponują genialną metodę ewangelizacyjną: – Ojcze, będziemy myli ludziom nogi! – mówią. Na początku trochę mnie zatkało, ale wkrótce okazało się, że to przepiękny sposób, by pokazać woodstockowej młodzieży, jaki naprawdę jest Kościół i jaki jest Chrystus. Dialogi jak z Ewangelii: „Nie, nigdy nie będziesz mi nóg umywał”, potem nić życzliwości, kilka prostych, serdecznych pytań, otwartość, gotowość do słuchania, rozmowa na wydeptanej, wyschniętej trawie gdzieś między namiotami i... prośba o rozgrzeszenie, ogłoszenie Jezusa swoim Panem i Zbawicielem, łzy szczęścia. Na facebookowym profilu Przystanku Jezus jeszcze przez wiele dni będą się pojawiać ogłoszenia typu: „Szukam księdza, który mnie spowiadał koło toi toi przy dużej scenie w piątek wieczorem. Chłopie, uratowałeś mi życie!” – opowiadał kilka lat temu Niedzieli o. Michał Legan, paulin.

CZYTAJ DALEJ

Posty nakazane zachowywać

Niedziela warszawska 46/2003

Iwona Sztajner

Przykazania kościelne są zaproszeniem do współodpowiedzialności za Kościół
Zachęcają do przemyśleń, czy wiara ma wynikać z tradycji, czy z przekonania

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję