Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Chrząstowicka Fatima

Niedziela sosnowiecka 32/2017, str. 3

[ TEMATY ]

kaplica

Michalina Piątek

Kaplica Matki Bożej Fatimskiej w Chrząstowicach

Kaplica Matki Bożej Fatimskiej w Chrząstowicach

W 100. rocznicę objawień fatimskich warto zapoznać się z historią powstania kaplicy Matki Bożej Fatimskiej w małej jurajskiej wsi Chrząstowice, należącej do parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach.

Inicjatywa budowy kapliczki powstała wśród mieszkańców w 2002 r. Otwarte serca oraz wsparcie finansowe darczyńców pozwoliły na szybką realizację tego przedsięwzięcia. Efektem było powstanie małej, urokliwej i bardzo starannie wykonanej, głównie z kamienia i drewna kapliczki, położonej na malowniczym wzniesieniu, u podnóża którego tryskają źródła stawu zwanego potocznie „Stokiem”.

Reklama

13 lipca 2003 r. w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców wsi i okolic, w pięknej scenerii rozciągającej się na niebie tęczy, ówczesny ks. proboszcz Aleksander Witkowski przypomniał historię objawień fatimskich i ich powiązania z cudownym ocaleniem św. Jana Pawła II podczas zamachu w 1981 r., a następnie dokonał poświęcenia kaplicy. Powiedział wówczas m.in.: „Niech kaplica pw. Matki Bożej Fatimskiej z każdym rokiem właśnie 13 maja gromadzi nas wszystkich, żeby z czasem data ta stała się uroczystością nie tylko dla Chrząstowic, ale też dniem modlitw dla całej parafii”. Od tego dnia wierni co roku po uroczystej Mszy św. w procesji z figurką Matki Bożej Fatimskiej, z zapalonymi świecami idą dookoła wsi – do kapliczki poświęconej Matce Bożej Częstochowskiej, gdzie modlą się w intencji pomyślnych zbiorów płodów rolnych. Wspólna inicjatywa budowy kaplicy stała się impulsem do kolejnych prac w parafii i sołectwie, integracji mieszkańców oraz dalszego kultywowania tradycji. Działania te znakomicie wspiera obecny proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, ks. Stanisław Gibała.

Matka Boża Fatimska czuwając nad mieszkańcami Chrząstowic jednoczy ich. Zawierzyli się oni opiece Matki Bożej. W centrum wsi, wokół kaplicy utworzono efektowny park z pięknym, zadbanym stawem, oświetleniem, ławeczkami i pachnącą, różano-lawendową aleją. Wyremontowano także remizę strażacką, obok której powstał teren rekreacyjny z altaną i aleją Wolnej Polski, założoną przez 25 wielopokoleniowych rodzin w rocznicę 25-lecia wolnej Polski. Utworzono świetlicę z siłownią oraz Niepubliczne Przedszkole „Krasnoludek”, organizujące niebanalne przedsięwzięcia integrujące dla dzieci i rodziców. We wspólne dzieło tworzenia pięknego otoczenia zaangażowani są ks. proboszcz Stanisław Gibała, wszyscy mieszkańcy, liczni darczyńcy, radny, sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, koła różańcowe, Ochotnicza Straż Pożarna oraz samorząd lokalny. Przygotowując się do 100. rocznicy objawień fatimskich, w kaplicy został przeprowadzony gruntowny remont; zamontowano efektowne oświetlenie wnętrza i ołtarza oraz ofiarowano nową, poświęconą figurkę Matki Bożej Fatimskiej, która przez ostatnie tygodnie uroczyście nawiedziła wszystkich mieszkańców Chrząstowic. Ta szczególna aktywność społeczeństwa została doceniona w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Małopolskiego na Niezwykłą Małopolską Wieś 2017 – Chrząstowice zajęły pierwsze miejsce w kategorii Nowatorska Wieś.

Więcej informacji o tej niezwykłej, małopolskiej wsi znajduje się na portalu społecznościowym sołectwa Chrząstowice.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce, które wiele widziało

Niedziela małopolska 32/2014, str. 6

[ TEMATY ]

kaplica

PRZEMYSŁAW MOSUR

W Dolinie Chochołowskiej nie było cudownych objawień skutkujących budową wyjątkowego sanktuarium, jak na Wiktorówkach. Nie postawiono tam przed laty pięknego kościoła, pełnego regionalnych motywów, jak w Zakopanem czy w Dębnie Podhalańskim. Tamtejsza kaplica jest mała i niepozorna, położona na uboczu, ale za nią i za samą doliną kryją się różne, niezwykłe historie.

Kaplica Maryny i Janosika

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję