Reklama
obserwator
6-7
kościół i społeczeństwo
Na Polach Lednickich odbyło się jubileuszowe XXV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000.
8-9
temat numeru
W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?
... i do Ciebie należeć chcemy”. Ta deklaracja może przybrać formę zawierzenia, oddania się lub poświęcenia. Co je różni?
10-14
16-17
życie kościoła
Ostatnie stulecia to czas wielu objawień maryjnych, które niosą wiernym konkretne przesłanie i są swoistym „znakiem czasów”.
Zacznę od pewnego wydarzenia z życia znajomej rodziny. Pod wpływem jakiegoś przeżycia mój znajomy stracił ochotę do słuchania kazań. Przyznam szczerze, że i dla mnie bywa to niejednokrotnie wyzwaniem, zwłaszcza gdy księża przepowiadają, a właściwie gdy na ambonie czytają „materiały homiletyczne”
Dzisiaj świat może jest inny, ale mężczyźni są tacy sami – zapewnia Andrzej Lewek, lider krakowskiej wspólnoty Mężczyzn św. Józefa.
Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym.
20-25
28-29
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
Czytanie książki zostało dziś zastąpione obserwacją ekranu. Młodzież mówi: „Nie ma w Google, nie ma wogle”, przekonuje prof. dr hab. Kazimierz Ożóg – językoznawca, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W rankingu najczęściej czytanych autorów Remigiusz Mróz znacznie wyprzedza Henryka Sienkiewicza.
31-41
moim zdaniem
W Księdze Rodzaju Bóg nakazał nam „czynić sobie ziemię poddaną” i nikt nas z tego obowiązku nie zwolnił
Aleksander Newski skupia w sobie ideał jedności władzy państwowej i kościelnej, tak chętnie podkreślany dziś przez prezydenta Władimira Putina i patriarchę Cyryla.
44-45
punkt widzenia
Żyjemy w konserwatywnym społeczeństwie, „naszą” ekologię musimy oprzeć na wspólnocie. Cała transformacja energetyczna nie uda się w UE, jeśli jej celem nie będzie człowiek – mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.
Podpisy prezydenta Andrzeja Dudy zakończyły proces ratyfikacji Funduszu Odbudowy UE, który jest ważnym elementem Polskiego Ładu
Nasze przedsiębiorstwa energetyczne podjęły wyzwanie związane z koniecznością zmiany tzw. miksu wytwarzania. Polscy narodowi czempioni coraz śmielej stawiają na odnawialne źródła energii.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
50
sprawy rodzinne
Jaki możemy mieć wpływ na życie naszych dorosłych dzieci? Jak im pomóc, gdy przychodzi kryzys?
52-53
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Sałata to jedno z najbardziej popularnych warzyw, z którym możemy przywitać wiosnę.
Sałatę opłucz, osusz i porwij na mniejsze kawałki; wyłóż na talerz. Truskawki opłucz, osusz i oczyść z szypułek, pokrój na połówki lub plastry i ułóż na sałacie. Seler naciowy obierz jak rabarbar, pokrój go na cienkie półplasterki i ułóż na reszcie składników.
Przebywanie na słońcu ma wiele zalet, ale intensywne opalanie się może wywołać również poważne skutki negatywne.
Po ślubie, 7 lat temu, zamieszkaliśmy w domu męża. Dom był nieduży – pokój z kuchnią i łazienką. W tym czasie mąż sprzedał dwie należące do niego działki budowlane i z tych pieniędzy dobudowaliśmy piętro. Mamy dwoje dzieci. Czy w razie rozwodu coś mi się należy? Czy mogę liczyć na jakąś część domu?
56-59
Niedziela z kulturą
64
niedziela liturgiczna
Jednym z głównych tematów działalności Jezusa było niestrudzone nauczanie o królestwie Bożym. Z jednej strony, co znalazło wyraz w drugiej prośbie Modlitwy Pańskiej („przyjdź królestwo Twoje”), jego nadejście wciąż pozostaje sprawą przyszłości, lecz z drugiej – ta przyszłość została już zapoczątkowana.
Jezus w swoim nauczaniu często posługiwał się obrazami zaczerpniętymi z życia rolniczego. Jednym z motywów wykorzystanych w tym nauczaniu było ziarno gorczycy. Grecki termin sinapi oznaczający takie ziarno pojawia się w Mt 13, 31; 17, 20; Mk 4, 31; Łk 13, 19; 17, 6.
Bardzo często tracę cierpliwość wobec innych. Czy cierpliwość to tolerowanie innych, by zyskać święty spokój?
Taki był Michał Kozal. Wspominamy go 14 czerwca. Jego słowa cytował nawet Donald Trump.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Z 81-letnim Dagobertem Drostem, taternikiem i członkiem Bractwa Jakubowego w Szczyrku rozmawia Mariusz Rzymek.
Bielszczanka Agnieszka Nowak otrzymała misyjny krzyż i wyjedzie na misje do Kamerunu.
Zbiórka środków na leczenie Grzegorza Rycyka.
Niedziela częstochowska
Co wyróżnia członków Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, działającego również w naszej archidiecezji?
Maturzyści Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie zakończyli rok szkolny.
Najczęściej jest wzywany, aby pomógł odnaleźć zagubioną rzecz. Ci, którzy uciekają się pod jego wstawiennictwo, zaświadczają, że odnaleźli na nowo wiarę, a niektórzy drugą połowę na całe życie. Święty Antoni z Padwy zmarł 790 lat temu.
Niedziela podlaska
Eucharystia to sakrament Bożej obecności wśród nas – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała w bazylice w Bielsku Podlaskim.
W diecezji drohiczyńskiej kościół w Milejczycach szczyci się, być może nawet najstarszym w Polsce, obrazem Najświętszego Serca Jezusa, od prawie trzech wieków otoczonym czcią jako słynącym łaskami.
Słowa Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię” wciąż towarzyszą ks. prał. Czesławowi Mazurkowi.
Niedziela kielecka
O młodych w Kościele, ich spojrzeniu na wiarę, wpływie pandemii na praktyki religijne – z ks. Marcinem Boryniem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży – rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
W parafii św. Małgorzaty w Gorzkowie podczas peregrynacji obrazu św. Józefa (8-15 maja) nacisk został położony przede wszystkim na formację mężczyzn i rodzin.
Kult św. Rity w parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Kazimierzy Wielkiej trwa pięć lat i wciąż przybywa jej czcicieli, a także tych, którzy orędownictwu Świętej zawdzięczają rozwiązanie spraw z ludzkiego punktu widzenia beznadziejnych.
Niedziela małopolska
To kapłaństwo Jezusa Chrystusa. Na święcenia czekaliśmy od dawna – powiedzieli nowi duchowni. 14 diakonów WSD w Tarnowie przyjęło święcenia kapłańskie z rąk bp. Andrzeja Jeża.
Diecezjalne Święto Rodziny w Starym Sączu odbędzie się 20 czerwca. W tym roku wydarzenie będzie miało charakter modlitewny.
Jesteśmy młodą parafią, która stanowi istotny element wielowiekowej historii Libertowa – zaznacza ks. Paweł Jurek, proboszcz parafii św. Brata Alberta.
Niedziela lubelska
Eucharystia jest sakramentem miłości i wzywa do miłości bliźniego.
W archikatedrze dziękowali za 25 lat kapłaństwa prezbiterzy wyświęceni w 1996 r.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętuje 30-lecie istnienia, a jej dyrektor ks. Wiesław Kosicki 25-lecie kapłaństwa.
Niedziela legnicka
W związku ze zmianami personalnymi oraz wobec osiągnięcia wieku emerytalnego, bp Zbigniew Kiernikowski napisał list do duchownych.
To tytuł przedstawienia, jakie w niedzielę 30 maja obejrzeli wierni franciszkańskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Sienkiewicza.
30 maja w Letnim Pawilonie na Wodzie w Krzeszowie odbył się pierwszy w tym roku koncert w wykonaniu zespołu Musica Graziosa.
Niedziela łódzka
Od 6 czerwca archidiecezja łódzka ma nowe sanktuarium maryjne, któremu patronuje Matka Boża Piotrkowska.
Przez prawie 24 lata ok. 700 dzieci Małego Chóru Wielkich Serc występowało w ponad 400 koncertach. Zespół nagrał do tej pory dziewięć płyt, a autorem wszystkich piosenek jest franciszkanin o. Piotr Kleszcz.
13 czerwca tego roku obchodzimy 34. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi.
Niedziela przemyska
Nie możemy pozostać bez świętego zgromadzenia, bez świętej ofiary – mówił abp Adam Szal podczas Eucharystii w uroczystość Bożego Ciała w Przemyślu.
Już od 37 lat Ruch Apostolstwa Młodzieży (RAM) Archidiecezji Przemyskiej organizuje wakacyjne rekolekcje dla dzieci i młodzieży w wieku 8-18 lat, a także młodzieży dorosłej i studentów.
Jest takie przysłowie hiszpańskie, że żywi zamykają zmarłym oczy, natomiast zmarli otwierają oczy żywym. Pozwólmy, aby zmarły przed kilkoma tygodniami ks. Jerzy Rojek otworzył nam oczy na swoje człowieczeństwo, na posługę gospodarza, a także na swoje kapłaństwo.
Niedziela rzeszowska
W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie, 2 czerwca, bp Kazimierz Górny i Tadeusz Ferenc odsłonili, a bp Jan Wątroba poświęcił pomnik papieża.
O kulcie św. Antoniego mówi o. Paweł Sroka, franciszkanin, gwardian klasztoru i proboszcz parafii św. Antoniego w Jaśle.
Wielkie pieniądze i wybujałe ambicje, często wykraczające poza sport, sprawiają, że przymyka się oczy na to, co dzieje się poza boiskami.
Niedziela sandomierska
W ostatnią niedzielę maja dziewięciu kleryków piątego roku przyjęło święcenia diakonatu.
W Dymitrowie Dużym przy placu Sursum Corda umieszczono informacje o historii miejsca oraz jego walorach ekologicznych.
Na rynku księgarskim ukazała się Monografia Bielin autorstwa Józefa Mroczka.
Niedziela sosnowiecka
Uroczystościom Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.
Ksiądz Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, świętuje 25-lecie kapłaństwa.
Wieloletni redaktor Niedzieli ks. Paweł Rozpiątkowski świętuje 30-lecie święceń kapłańskich.
Niedziela świdnicka
Główne uroczystości Bożego Ciała w Świdnicy odbyły się pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.
W znanym nie tylko w diecezji, ale także na całym Dolnym Śląsku ogrodzie dendrologicznym, 30 maja bp Marek Mendyk odprawił nabożeństwo majowe.
NOWA RUDA-SŁUPIEC Śpiewem i modlitwą przed Najświętszym Sakramentem uczcili uroczystość Bożego Ciała.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Zakończył się Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „ Radości i boleści św. Józefa”.
Kiedy wieczorem przygotowywałem się do Mszy św. pożegnalnej, a później pogrzebowej zastanawiałem się, co ja jemu zawdzięczam? Ksiądz Andrzej Offmański wspomina śp. prał. Wincentego Jankowskiego.
Gościnność wobec represjonowanych Białorusinów w Polsce – może to najbardziej czytelny znak solidarności?
Niedziela toruńska
Żyć jak Święta Rodzina – to zadanie, które wyznacza peregrynacja obrazu Świętej Rodziny w diecezji toruńskiej.
Niepojęty Bóg nie da się zamknąć w murach kościoła. On pragnie wyjść do nas, by być blisko naszych spraw – mówił bp Wiesław Śmigiel w katedrze Świętych Janów.
Matka, która jest blisko każdego, wysłucha, ocali, wesprze. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest jednym z najmłodszych w Kościele, ale bardzo potrzebnym. Potwierdza to coroczne święto w Wardęgowie.
Niedziela warszawska
O koncercie na Bielanach, radości płynącej z wiary i ewangelizowaniu przez muzykę z ks. Jakubem Bartczakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Diecezja warszawsko-praska ma nowych kapłanów. Święceń sześciu diakonom udzielił w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana bp Romuald Kamiński.
Ostatni rok dał dzieciom i młodzieży społeczne przyzwolenie na nieograniczony dostęp do komputera i smartfonu. Wakacje to dobry czas, by po ponad roku nauki on-line wrócić do naturalnych aktywności.
Niedziela wrocławska
W parku Jana Kasprowicza na wrocławskich Karłowicach odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą Andrzeja Jochelsona.
Arcybiskup Józef Kupny wraz z przedstawicielami lokalnych władz oraz „Fundacji Dolnośląska Perła Manieryzmu” otworzył wystawę: Święta Trójca naszym dziedzictwem.
Zbliżające się wakacje mogą być dobrym czasem terapii i powrotu do zdrowych relacji międzyludzkich. Podpowiadamy, jak można to uczynić.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W sąsiedztwie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego leży miejscowość Radecznica. Od wieków cześć odbiera tu św. Antoni.
Wielu zastanawia się, jak przybliżyć dzieci do Pana Boga? Czy kapłani mają jakiś pomysł na to, by pokazać ludzką stronę Kościoła?
W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. To jedyny dzień w roku, gdy Chrystus wychodzi na ulice miast.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Biskup Tadeusz Lityński 5 czerwca ustanowił stałych lektorów i akolitów w naszej diecezji. Następnego dnia rozpoczęli posługę w kościołach Środkowego Nadodrza.
Piesza Pielgrzymka Powołaniowa do Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej odbyła się w zmniejszonym składzie.
Dzieci chcą pomagać! Mają wrażliwe i otwarte serca. Jeśli tylko znajdą się dorośli, którzy wesprą najmłodszych w działaniu, zaczną się dziać piękne rzeczy.