Reklama

Archiwum

Niedziela 36/2023

Spis treści

Obserwator

Obserwator

Obserwator

6-7

Kącik dla dzieci

Kolorowanka

50-51

dodatek Europa Christi

Zasady relacji kościół-państwo
Ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz

Zasada uznania istnienia społeczeństwa pluralistycznego. cz. I

Język jako przedmiot refleksji etycznej
dr Tomasz Żurawlew

Zwrot w stronę kształtowania postawy odpowiedzialności za słowa.

Pedagogia boża wobec kryzysu wychowawczego w ujęciu Benedykta XVI
Prof. dr hab. Marzena Górecka

Benedykt XVI bardzo wiele uwagi poświęcił krytycznej analizie ducha epoki i naznaczonej nim kondycji duchowej współczesnego człowieka, żyjącego tak, jakby Bóg nie istniał.

Chrześcijaństwo jako ważna determinanta integracji europejskiej
dr hab. Mirosław Gornowicz, prof. UWM

W maju 1948 r. w Hadze odbył się Kongres Europejski, który zgromadził 800 osób, w tym wielu byłych premierów i ministrów. Uczestnicy opowiedzieli się za federalistyczną wizją Europy. Pokłosiem Kongresu było powołanie rok później Rady Europy, którą utworzyło 12 państw.

Nauczanie kościoła w zmiennym otoczeniu kulturowo-społecznym
Prof. dr hab. Bronisław Sitek

Współczesne otocznie nauczania Kościoła uległo dia - metralnej zmianie w ciągu ostatnich trzech dekad przełomu XX i XXI w. Momentem przełomowym był koniec pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Szkolnictwo wyższe kościoła katolickiego
dr Agnieszka Romanko

Zgodnie z posłannictwem Jezusa Chrystusa: „(…) Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody (…)” (Mt 28, 19). Kościół Katolicki ma prawo zakładać i prowadzić uniwersytety i wydziały (kościelne i katolickie), które nie tylko stanowią realizację zadania (munus docendi), jakie pozostawił Jego Założyciel, ale także partycypują w promowaniu pełniejszego rozwoju każdej osoby ludzkiej (Kodeks Prawa Kanonicznego, 25 I 1983, kan. 807 i 815).

Konferencja, Wigry 10-11 V 2023
Agnieszka Romanko

W dniach 10-11 V 2023 r. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbyła się konferencja naukowa pt. „Kościół – Edukacja – Wychowanie” w ramach Kongresu Ruchu „Europa Christi”, którą zorganizowała Fundacja „Myśląc Ojczyzna” we współpracy z Fundacją Wigry Pro, Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Katedrą Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

Konferencja naukowa w ramach kongresu ruchu „Europa Christi”
Red.

Różnorodność europejskiej kultury prawnej a proces kreowania zrównoważonego. Lublin, KUL, 21-23 września 2023 r.

67-74

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…
EDG

...Hosanna Festival to Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, który od 30 lat jest organizowany w Siedlcach?

Czy wiecie, że…
Nasza duma
Beata Pieczykura

Matka Boża Pocieszenia od 400 lat króluje na Górze Czerwińskiej. Salezjanie działają tu od 100 lat. Co w tym czasie się wydarzyło? A co jeszcze przed nami w tym roku jubileuszowym?

Nasza duma
Spojrzeć z nadzieją
Rozmawia: Maria Fortuna-Sudor

To rodzaj procesu, w trakcie którego zostaje przepracowany ból, ale jednocześnie następuje doprowadzenie do wyciszenia – przekonuje w rozmowie z Niedzielą s. Małgorzata Słomka, szarytka.

Spojrzeć z nadzieją
Nie ma rzeczy niemożliwych
Mateusz Góra

Szesnaście małżeństw, czterdzieści czworo dzieci, siostra zakonna, dwóch diakonów, jeden ksiądz i... osiem krów. W takim nietypowym zestawieniu odbyła się oaza rodzin w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowiach.

Nie ma rzeczy niemożliwych
Doświadczyć wspólnoty
Oprac. za diec. kaliska

Kościół to miejsce pięknej modlitwy, umocnienia, przebaczenia i nabierania ducha, aby żyć wiarą na co dzień – powiedział bp Damian Bryl.

Doświadczyć wspólnoty
Na dobry początek
Oprac. za Caritas Polska

Dla wielu polskich rodzin przygotowania do nowego roku szkolnego to wydatek przekraczający możliwości domowego budżetu. I tu z pomocą od wielu lat przychodzi Caritas.

Na dobry początek
Matka na wodzie
Oprac. za: arch. białostocka

Po raz 9. rzeką Supraśl wyruszyła procesja wodna z obrazem Matki Miłosierdzia.

Matka na wodzie
Robią swoje
Oprac. za eKai

Ogromną rolę w rodzinie spełnia matka, a w przekazie wiary jeszcze większą rolę pełni ojciec – podkreślił ksiądz biskup.

Robią swoje

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję