Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Motocyklowa ewangelizacja

Już po raz XV odbyła się Pielgrzymka Motocyklowa od Krzyża do Krzyża „Od Bałtyku do Tatr. Sursum Corda”.

2023-08-29 14:24

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2023, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymka motocyklowa

Archiwum ks. M. Augustyna

U stóp Pani Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem

U stóp Pani Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem

Jak zrodziła się idea organizacji tej bardzo nietypowej pielgrzymki? Przypomnijmy co kilka lat temu mówił o niej już śp. ks. kan. Jan Zalewski, pasjonat jazdy na motocyklach: „Pomysł na taką formę pielgrzymowania zrodził się w 2009 r., kiedy to abp Andrzej Dzięga zapytał, będąc w Pustkowie i widząc zgromadzonych tam motocyklistów, a szczególnie ks. prof. Wiesława Dyka, czy jest szansa, aby połączyć Krzyż na Giewoncie z jego repliką w Pustkowie k. Rewala. W ten sposób rozpoczęto to wędrowanie, które z roku na rok nabierało większego rozmachu. Kapłani skupieni są w Klubie Motocyklowym Blue Knights VI. Co roku staramy się jechać inną trasą. W ubiegłych latach jechaliśmy np. trasą „ściany wschodniej” i odwiedziliśmy Gdańsk, Białystok, Sandomierz i oczywiście Zakopane. W kolejnym roku jechaliśmy wzdłuż granicy zachodniej, odwiedzając Kamień Pomorski, Chojnę, sanktuaria w Siekierkach i Rokitnie, Jawor (kościół Pokoju), Krzeszów (Opactwo Cystersów), Wambierzyce z bazyliką, Międzygórze – u Matki Bożej Śnieżnej. Była i wizyta w Czechach, w Opawie i Ostrawie, a następnie Cieszynie i Żywcu, by dojechać do Zakopanego”.

Obecnym dyrektorem pielgrzymki jest ks. kan. Marian Augustyn, znany wszystkim „motorowy ewangelizator”. – W tym roku trasa wędrowania ponad 130 motocyklistów wiodła szlakiem polskich katedr – mówi ks. Marian i dodaje: – Rozpoczęła się w Kamieniu Pomorskim, a następnie u stóp repliki Krzyża na Giewoncie w Pustkowiu, by później dotrzeć do szczecińskiej bazyliki archikatedralnej, a dzień zakończyć w Poznaniu. Kolejne etapy pielgrzymowania wiodły przez: Gniezno, Warszawę, Święty Krzyż, katedrę na Wawelu, jak zawsze z metą w Zakopanem. Podczas tegorocznego pielgrzymowania oddaliśmy hołd wdzięczności dwóm zmarłym przedwcześnie naszym współbraciom, ks. Piotrowi Kilianowi i ks. Robertowi Szumowskiemu.

Ukoronowaniem 1500 km trasy pielgrzymki było, w drodze powrotnej, nawiedzenie sanktuarium jasnogórskiego, by tam złożyć dziękczynienie. Na nasz duchowy program składały się przede wszystkim codzienne Eucharystie, wieczorne Apele Jasnogórskie, a w ramach postojów Anioł Pański, Koronka do Bożego Miłosierdzia czy cząstka Różańca św. – opowiada ks. Marian i dodaje: – Ważnym aspektem były konferencje, których hasłem było hasło roku duszpasterskiego „Wierzymy w Kościół Chrystusowy”.

Reklama

130 motocyklistów wzbudzało na trasie powszechne zainteresowanie, a szczególnie widać to było w czasie Apelu Jasnogórskiego na Placu Zamkowym w Warszawie pod kolumną Zygmunta.

Zawieźliśmy w swoich sercach wiele osobistych intencji, które wypowiedzieliśmy u Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, a potem w Częstochowie i złożyliśmy je pod Krzyżem na Giewoncie. Intencji było naprawdę wiele. Motor i pokonywanie dużych odległości sprawia, że mamy czas na swoje myśli. Próbujemy wtedy przemyśleć swoje życie, podjąć pewne postanowienia, a także modlić się samemu, oczywiście ciągle dbając o bezpieczeństwo na drodze. Naszym zachowaniem pragniemy pokazać, jak ważna jest wiara, a także nieco zmienić nastawienie społeczne do motocyklistów – kończy ks. Marian.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego

[ TEMATY ]

pielgrzymka motocyklowa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie pod opieką św. Józefa warszawscy miłośnicy jednośladów rozpoczną jutro sezon motocyklowy.

W Hodyszewie na Podlasiu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, datowany na ok. 1630 rok. Znana jest legenda o zjawieniu ikony Matki Bożej na drzewie i o ufundowaniu dla niej kaplicy. Miejsce to przyciąga rzesze pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych

2023-09-26 15:06

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Maciej Krawcewicz

Święceń diakonatu Mariuszowi Grondysowi udzielił bp Tadeusz Lityński

Święceń diakonatu Mariuszowi Grondysowi udzielił bp Tadeusz Lityński

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie utworzony Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 

We wtorek 26 września bp Tadeusz Lityński podpisał dekret, powołując do istnienia z dniem 1 października 2023 roku Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych w Zielonej Górze. Pierwszym dyrektorem Ośrodka, a jednocześnie delegatem biskupa diecezjalnego ds. diakonów stałych został ks. dr Wojciech Oleśków.

CZYTAJ DALEJ

40 – lecie parafii św. Stanisława BM w Krakowie – Dąbiu

2023-09-27 13:33

Biuro Prasowe AK

Ich mały jubileusz wpisuje się w 770-lecie kanonizacji ich patrona…

Ich mały jubileusz wpisuje się w 770-lecie kanonizacji ich patrona…

     Poświęcenie, czuwanie, miłość to rzeczywistości duchowe, które są możliwe dzięki temu, że żyjecie inną logiką niż logika tego świata – mówił abp Marek Jędraszewski w parafii św. Stanisława BM w Krakowie-Dąbiu, która obchodzi jubileusz 40-lecia.

    Na początku liturgii proboszcz ks. Paweł Gawron przypomniał, że parafia św. Stanisława BM w Krakowie-Dąbiu została erygowana 23 września 1983 r. dekretem kard. Franciszka Macharskiego. Przywitał poprzednich proboszczów i wikariuszy, księży rodaków i kapłanów z dekanatu, siostry służebniczki dębickie, a także dyrekcję i przedstawicieli szkół z terenu parafii oraz senatora Kazimierza Wiatra, który ufundował tablicę pamiątkową poświęconą ks. Janowi Matyasikowi – organizatorowi życia religijnego na Dąbiu na początku XX w.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję