Świętowanie rozpoczęło się o godz. 14.15. Z bazyliki wyruszyła procesja ku niedalekiemu wzniesieniu. Ta uroczysta pielgrzymka jest tak starą tradycją, że zachowały się do dziś barokowe feretrony, m. in. z posągiem św. Anny, czy płaskorzeźba na stallach przedstawiająca taką procesję. Wyraźnie sugeruje to, iż procesje w dzień św. Anny odbywały się jeszcze przed XVIII stuleciem. Ich przebieg w okresie międzywojennym opisał benedyktyn o. Mikołaj Lutterotti: „Jaskrawe promienie słońca przebijały się przez szczeliny w koronach drzew. Z przodu dwójkami szły dzieci, które twego dnia nie miały zajęć. Dźwięcznie jak świergot ptaszków brzmiały ich głosiki. Śpiewały prastarą pieśń o św. Annie: „Ehre nach dem hohen Range Anna, frohe Christenheit”.
Owa procesja była symfonią światła i radości, kolorów i dźwięków. Wiejskie uliczki były rozmodlone i rozśpiewane. Ze wzgórza św. Anny, gdzie znajduje się odbudowana świątynia, rozciąga się wspaniały widok. Głęboko w dolinie leży klasztor i cała wieś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W porównaniu do historycznego opisu, współcześnie zmieniły się jedynie słowa śpiewanych pieśni. Eucharystii, która rozpoczęła się o godz. 15, przewodniczył bp Marian Buczek. Przy ołtarzu stanęli krzeszowscy duszpasterze oraz duchowni przybyli z obu dekanatów kamiennogórskich.
W kazaniu bp Buczek przedstawił życie św. Anny i ukazał ją, jako wzór wychowawczyni, nie tylko Najświętszej Maryi Panny, ale również i Pana Jezusa. Zwracał uwagę na aktualność problemu wychowania dzieci i młodzieży. Przypomniał, że odpowiedzialni za nie są nie tylko rodzice, lecz także cała rodzina i społeczeństwo.
Po Eucharystii, dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetu Odbudowy Kościoła św. Anny odbył się festyn parafialny obok bazyliki.