Reklama
Obserwator
5-8
9
treści wiary
Członkami Kościoła są nie tylko biskupi i księża, lecz także wójtowie, prezydenci miast, ministrowie, robotnicy czy profesorowie prawa. Jeśli więc wykluczymy ich z polityki, to wykluczymy z niej kilkadziesiąt procent wyborców.
Szacunek okazywany znakom religijnym jest wyrazem wiary, osobistej kultury i chrześcijańskiej tożsamości.
14-17
życie kościoła
Obecnie na świecie działa 1,8 tys. polskich misjonarzy i misjonarek. Służą miłością i poświęceniem na pięciu kontynentach w dziewięćdziesięciu dziewięciu krajach. Wiele z nich jest bardzo niebezpiecznych. Które z tych miejsc budzą największe przerażenie? Czy sama odwaga wystarcza, aby tam ewangelizować?
Współczesny misjonarz to nie zawsze ten, który rusza do pracy w buszu – mówi biskup ełcki Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Już po raz piąty obchodziliśmy w Polsce Dzień Praw Rodziny.
W Warszawie w dniach 25-26 października odbędzie się II Ogólnopolski Kongres Wychowanie trwa wiecznie, który swym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
18-23
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
..najliczniej odwiedzanym sanktuarium maryjnym w Europie jest francuskie Lourdes? Do tego słynącego z wielu uzdrowień miejsca każdego roku pielgrzymuje ok. 6 mln wiernych.
Czym jest sztuka? A czym przyjaźń? W jakiej relacji są te fenomeny? Czy egoizm skutecznie zabija relacje międzyludzkie? Eugeniusz Korin próbuje odpowiedzieć na te pytania, inscenizując błyskotliwy tekst Art Yasminy Rezy.
W trudnych dla wiary katolickiej i Kościoła czasach najnowsza publikacja wydawnictwa Biały Kruk, której autorem jest znany teolog ks. prof. Janusz Królikowski, to lektura obowiązkowa
31-43
punkt widzenia
Dla Amerykanów nauczanie św. Jana Pawła II pozostaje niezmiennie żywe, podobnie jak przesłanie bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba – mówi Carl A. Anderson, który przez 20 lat był Najwyższym Rycerzem tego zakonu. Komentuje też stanowisko Sądu Najwyższego USA w sprawie aborcji w świetle orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego
Radykalny pakiet klimatyczny „Fit for 55” od razu spotkał się z krytyką w Warszawie. Obecny kryzys energetyczny może być naszym sojusznikiem podczas negocjacji, ale dokręcanie klimatycznej śruby w UE będzie narastać.
44-46
47
sprawy rodzinne
Czasami trudno mi bezgranicznie zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje troski. A w czasie odmawiania Nowenny Pompejańskiej czuję spokój i jakąś dziwną pewność, że w trudnych chwilach On podaruje najlepsze i czasem zaskakujące rozwiązanie oraz wsparcie.
Rok szkolny trwa – sprawdziany, klasówki i codzienne prace domowe... Co zrobić, jeśli dziecko nie chce się uczyć?
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
52
dobre rady
Największym walorem zdrowotnym pigwy jest spora zawartość witaminy C, dlatego nazywana jest „polską cytryną”
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Chociaż statystyki podają różne liczby, nie ma wątpliwości, że próchnica zębów jest w pierwszej dziesiątce chorób, na które zapadamy najczęściej.
Skutecznym sposobem zapobiegania chorobom serca i całego układu krążenia jest przyjmowanie miodu z czosnkiem.
4512 zł brutto co miesiąc – to dodatek honorowy dla seniorów, którzy przekroczyli 100 lat życia
Chcę wynająć mieszkanie po babci. Jak sporządzić umowę wynajmu, by nie mieć kłopotów?
55-57
60
Niedziela z kulturą
64
moim zdaniem
Egzorcyzm czasu musi polegać na najmocniejszej z modlitw, zatem – różaniec w dłonie!
66-67
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 10, 46b-52)
Znajdowali się w ścisłym gronie uczniów Jezusa. Byli Jego krewnymi. Ale co tak naprawdę o nich wiemy?
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Członkowie Stowarzyszenia Cudownego Medalika – Apostolatu Maryjnego (AM) z okręgów wiślańskiego i skoczowskiego uczestniczyli w okręgowym dniu skupienia.
Aż 120 paczek z ciastem trafiło do sprzedaży w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Bielsku-Białej Cygańskim Lesie.
Serafitki świętowały 125-lecie posługi na ziemi żywieckiej.
Niedziela częstochowska
Jesteśmy świadkami prawdopodobnie najważniejszego wydarzenia w Kościele na progu trzeciego tysiąclecia.
Nie są sentymentalną pamiątką, ale mają przypominać o tajemnicy świętych obcowania. Dwie kolejne parafie naszej archidiecezji cieszą się z obecności relikwii św. Jana Pawła II.
W Dzień Dziecka Utraconego rodzice, których dotknęła strata dziecka przed urodzeniem, we wspólnocie Kościoła oddali swój ból samemu Bogu z nadzieją, że doznają pocieszenia.
Niedziela podlaska
Czcigodni Kapłani, Drogie Osoby Konsekrowane, Umiłowani Diecezjanie!
O historycznej roli, jaką odegrał w polskim Kościele i polskim narodzie kard. Stefan Wyszyński, mówił 16 października bp Piotr Sawczuk. W Dniu Pastoralnym została zainaugurowana diecezjalna faza synodu.
Wasze chodzenie w świetle Bożego słowa niech wam przypomina, że trzeba ciągle szukać reformy własnego serca, by reformować świat i ludzi prowadzić do Boga – zwrócił się do alumnów bp Piotr Sawczuk podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym.
Niedziela kielecka
Modlitewne czuwania, zgłębianie nauczania Jana Pawła II i kwesty przed kościołami na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – złożyły się na XXI Dzień Papieski.
Jest dumą regionu i wzorem dla innych chórów. Niedawno najstarszy chór w naszym regionie – Masłowianie świętował stulecie śpiewania na chwałę Boga i ku radości ludzi.
Rozwój kapituły wiślickiej, zaliczanej do jednej z najstarszych na ziemiach polskich, łączy się z rozkwitem miejscowej kolegiaty.
Niedziela małopolska
Procesja różańcowa za Polskę 17 października przeszła ulicami ponad 60 miast i wsi. Odbyła się też w Krakowie.
Jan Wnęk zasłynął jako wybitny samouk rzeźbiarz, ale także lotnik – podkreśla ks. Janusz Oćwieja, lazarysta – kustosz sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie.
W czasach PRL-u modlili się w wynajmowanym pokoiku. Najpierw na religię przychodziło 3 uczniów. Potem było ich 1500… Dziś parafia na Wzgórzach Krzesławickich liczy 14 tys. wiernych i właśnie obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia.
Niedziela lubelska
W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/22.
O wizycie ad limina Apostolorum z abp. Stanisławem Budzikiem rozmawia Urszula Buglewicz.
Uroczystości odpustowe w parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach połączono ze stuleciem konsekracji kościoła oraz wizytacją kanoniczną.
Niedziela legnicka
W górującej nad miastem świątyni na pobliskim wzgórzu św. Anny, noszącej także jej imię, świętowano 10 rocznicę jej rekonsekracji.
Podobno najlepiej smakują owoce z księżowskiego sadu.
Wyjątkowe wydarzenie słowno – muzyczne przygotowane przez Sławomira Laskowskiego odbyło się w kościele Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach.
Niedziela łódzka
Męczennik ze Szczepanowa, biskup Krakowa, patron Polski – św. Stanisław od 21 października jest obecny w relikwiach w parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.
Uroczysta Msza św. w łódzkiej katedrze oficjalnie rozpoczęła etap diecezjalny XVI Synodu Powszechnego, którego temat brzmi: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja.
Od 25 lat przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque działa Koło Przyjaciół Radia Maryja.
Niedziela przemyska
Biskupi przemyscy przebywali w Rzymie w ramach wizyty ad limina Apostolorum.
Przemyśl był miejscem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która od ubiegłego roku pielgrzymuje po całej Polsce.
W Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia przedstawiciele rodzin spotkali się w jarosławskiej kolegiacie na 6. Archidiecezjalnej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin.
Niedziela rzeszowska
Książka pt. Wafwako Afryko! jest znakomitym uczczeniem jubileuszu 50-lecia misji franciszkańskich w Demokratycznej Republice Kongo.
Rozmowa z bp. Janem Wątrobą chwilę po zakończeniu spotkania polskich biskupów z Ojcem Świętym Franciszkiem w ramach wizyty ad limina apostolorum.
Za wojenną retoryką lidera „opozycji totalnej” idą nie do końca chyba kontrolowane zachowania.
Niedziela sandomierska
Prezydent RP nadał Złoty Krzyż Zasługi mieszkańcowi Stalowej Woli Kazimierzowi Jackowskiemu.
W dniach 5 listopada do 8 grudnia w bazylice katedralnej w Sandomierzu odbywać się będą rekolekcje.
Tarnobrzeg otrzymał tytuł Mistrza Zmian w konkursie Podkarpackie Mistrzowskie Zmiany zorganizowanym przez marszałka województwa podkarpackiego.
Niedziela sosnowiecka
W kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi odbyła się peregrynacja relikwii bł. Michaela McGivneya.
Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy św. z okazji 15. rocznicy powstania Legionu Maryi w parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu-Zagórzu.
Z ks. Pawłem Spronclem, który od sierpnia pełni posługę sekretarza bp. Grzegorza Kaszaka, rozmawia Jarosław Ciszek.
Niedziela świdnicka
Dwa tygodnie temu odszedł do wieczności Jan Edward Daniel. Ten skromny mieszkaniec wsi Starkówek, niedaleko Polanicy-Zdroju słynął z codziennego pielgrzymowania do Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Wyjątkowy jubileusz, splot historycznych wydarzeń i niespodzianka na kościelnym strychu, to wszystko działo się w wałbrzyskiej parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej.
Zmarły przedwcześnie ks. kan. Marek Żmuda, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu pozostał w sercach wielu ludzi.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Występ muzyków z cyklu Cztery pory roku z muzyką baroku, zorganizowany został i poprowadzony przez Łukasza Popiałkiewicza ze Stowarzyszenia Pro Musica Sacra.
Misją sióstr służebniczek starowiejskich jest pełnienie z miłości do Chrystusa posługi opiekuńczo-wychowawczej, katechetycznej oraz charytatywnej wśród dzieci, chorych i ubogich.
W Szczecinie miała miejsce uroczysta konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny Kowalskiej w parafii jej dedykowanej, w dekanacie Szczecin-Żelechowa.
Niedziela toruńska
W kościele na Mokrem spotykają się czciciele bł. kard. Wyszyńskiego, w tym osoby, które pamiętają obchody milenijne. Ciekawe, czy jest wśród nich trzyletnia dziewczynka z Bielan, o której wspomina prymas w swoich zapiskach.
Są radośni, piękni i ambitni. Pragną tworzyć naszą Ojczyznę jeszcze piękniejszą. To stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy świętowali także w diecezji toruńskiej.
Byłyśmy osobami o różnych osobowościach.
Niedziela warszawska
Rozpoczął się diecezjalny etap Synodu Biskupów. Uroczyste Msze św. inaugurujące zostały odprawione w katedrach obu stołecznych diecezji.
Mimo błędów i zranień musimy zwracać się zawsze jedno ku drugiemu. To w tych momentach spotykamy Chrystusa – piszą specjalnie dla Niedzieli Helena i Paweł Kukołowiczowie z Ruchu Equipes Notre-Dame.
Odpowiedź na prośbę Maryi o codzienny Różaniec stała się dla nich praktyką duchowego wzrostu. Przy sanktuarium Królowej Różańca Świętego na Służewie działają aż trzydzieści cztery róże różańcowe.
Niedziela wrocławska
Arcybiskup Józef Kupny poświęcił wyremontowany budynek Domu Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej.
Duszpasterstwo Akademickie prowadzone przez ojców dominikanów świętowało okrągły jubileusz.
Jest takie miejsce we Wrocławiu, gdzie azyl mogą znaleźć samotne matki i kobiety w ciąży, które nie mają gdzie mieszkać – to dom prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Kilkudziesięciu ministrantów z rejonu biłgorajskiego rozpoczęło kurs lektorski dla Liturgicznej Służby Ołtarza.
W osadzie Fryszarka w Gminie Józefów odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawizłość” walczących na ziemi józefowskiej.
Z siostrą albertynką Anną Stawarz rozmawia Adam Łazar.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Krośnie Odrzańskim odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi.
Diakonat stały to odrębne powołanie, które zostaje rozpoznane w kandydacie do święceń – mówi Jarosław Łapucha.
Od blisko 10 lat w Głogowie z powodzeniem rozwija się boccia, a miasto ma nawet... mistrzynię Polski.