Reklama

Niedziela Częstochowska

Świętość, która inspiruje

Nie są sentymentalną pamiątką, ale mają przypominać o tajemnicy świętych obcowania. Dwie kolejne parafie naszej archidiecezji cieszą się z obecności relikwii św. Jana Pawła II.

Niedziela częstochowska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Radomsko

relikwie św. Jana Pawła II

Beata Pieczykura/Niedziela

Relikwie są osobistym darem abp. Wacława Depo dla parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku

Relikwie są osobistym darem abp. Wacława Depo dla parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup senior Antoni Długosz wprowadził je 12 października do odnowionego kościoła św. Marii Magdaleny w Ożarowie.

Odpowiedział na pytanie

W homilii nawiązującej do fragmentu Ewangelii z trzykrotnym pytaniem Jezusa: Piotrze, czy Mnie miłujesz? mówił o pokorze św. Piotra wyrażonej słowami: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” i odpowiedzi Jezusa: „Paś owce Moje, paś baranki Moje”. 16 października 1978 r. na podobne pytanie odpowiedział kard. Karol Wojtyła, wyrażając zgodę na przewodniczenie Kościołowi Chrystusa. – Już następnego dnia cały świat mówił o papieżu pochodzącym z Polski, o Polsce i jej historii, o miejscu, gdzie Bóg przygotował nowego papieża do nowej roli w Kościele przez doświadczenie sieroctwa, pracę fizyczną w kamieniołomie, doświadczenia teatralne w teatrze rapsodycznym, pracę naukową i dydaktyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – powiedział bp Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielu już zapomniało

Duchowny wskazał, że Jan Paweł II „przez 27 lat swojej posługi na stolicy Piotrowej udowadniał, że kochał Chrystusa i Jego krzyż”. – Nigdy też nie zapomniał, że jest Polakiem, co udowodnił w czasie dziewięciu pielgrzymek do swego rodzinnego kraju, kiedy wołał, by Polacy nigdy nie odeszli od Chrystusa. A dziś? Kilka lat po jego śmierci i kanonizacji wielu z nas zapomniało o jego nauczaniu i dołącza się do nienawistnej fali krytyki – ubolewał. Biskup przypomniał, jak ważne w nauczaniu papieskim były aspekty ekumeniczny i maryjny. – Modlił się o jedność między Kościołami chrześcijańskimi i uczył, jak wielkie znaczenie mają modlitwy Anioł Pański i Różaniec – zauważył. Zwrócił również uwagę na cierpienie spowodowane chorobą, „które wpisało się w jego życie, nigdy jednak nie oddzieliło go od Chrystusa i Jego krzyża”.

Podstawowe prawdy

– Niech relikwie św. Jana Pawła II przypominają wam następujące prawdy: w centrum waszego życia niech zawsze będzie Chrystus; miejcie otwarte ręce, oczy i serce na drugiego człowieka; jednoczcie, a nie dzielcie; niech trudne doświadczenia życia nie prowadzą do depresji; pamiętajcie, że jest miłosierny Bóg i Jego Matka; wracajcie w trudnych chwilach do modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu i pokornie mówcie tak jak On: Ojcze, nie Moja, lecz Twoja wola niech się dzieje – zakończył bp Długosz.

Reklama

Święto wspólnoty

Po Komunii św. biskup pobłogosławił wiernych relikwiami i dokonał ich uroczystego przeniesienia do relikwiarza, przy którym odmówił Litanię do św. Jana Pawła II i wyśpiewał pieśń dziękczynną do Matki Bożej za dar papieża Polaka. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli: kapłani z dekanatu Mokrsko z dziekanem ks. Pawłem Marczewskim, przedstawiciele władz samorządowych, strażacy, siostry antoninki, poczty sztandarowe Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie. Uroczystości zakończyły Różaniec i Apel Jasnogórski.

Przygotowali serca

Jak zwrócił uwagę proboszcz ks. Sylwester Rasztar, parafianie przygotowali się na przyjęcie relikwii św. Jana Pawła II przez udział w rekolekcjach, które głosili ks. dr Adam Fogelman i ks. dr Konrad Kościk, w nabożeństwach różańcowych, Apelu Jasnogórskim oraz przez sakrament pokuty i pojednania. Mottem uroczystości była myśl św. Jana Pawła II: „Bóg jest pierwszym źródłem radości i nadziei człowieka”.

Niech porwie do modlitwy

W parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku w znaku relikwii cześć odbierają św. Joanna Beretta Molla (w ostatnią niedzielę miesiąca jest sprawowana Msza św. w intencji małżeństw i rodzin) oraz święci małżonkowie Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus (przed ich wspomnieniem jest odmawiana nowenna będąca zachętą rodziców do modlitwy za swoje dzieci), a od 13 października również św. Jan Paweł II. – Chcemy mieć kolejnego orędownika przed Bogiem – wyjaśnił ks. Piotr Hernoga, proboszcz parafii, którego raduje to, że wprowadzenie relikwii jest inicjatywą kręgu Domowego Kościoła. Duchowny ma też nadzieję, że pamięć o papieżu rodziny porwie do modlitwy za małżonków i rodziny wiernych, a w sposób szczególny grupy działające w parafii: Żywy Różaniec, dwa kręgi Domowego Kościoła, wspólnotę fatimską, wspólnotą różańcową, która zawiązała się na początku pandemii i codziennie odmawia Różaniec w intencjach Kościoła, parafii i kapłanów, oraz Liturgiczną Służbę Ołtarza z silną grupą dorosłych.

Reklama

Dar i zadanie

Relikwie św. Jana Pawła II wprowadzone do parafii są osobistym darem abp. Wacława Depo dla tej wspólnoty. – Trzeba nam prosić Ducha Świętego przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i św. Jana Pawła II, którego relikwię mamy na ołtarzu, abyśmy mogli dochować wierności łasce swoich powołań – podkreślił w homilii metropolita częstochowski. Przypomniał również, jak istotne jest zaufanie Bogu i wypełnienie wezwania Maryi, m.in. z Fatimy, zachęcającej do modlitwy, pokuty i nawrócenia. „Rozważajcie słowo Boże, umacniajcie więź z Chrystusem w sakramentach pokuty i Eucharystii. Zgłębiajcie problemy życia wewnętrznego i apostolstwa wobec innych dla uzasadnienia tej nadziei, która jest w was, a która jest z Boga” – te zobowiązujące słowa papieża Polaka pozostawił wiernym jako zadanie.

Ksiądz Hernoga przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” i dodał: – W tym czasie, kiedy mówi się: róbcie, co chcecie, te słowa muszą być dla nas programem. Dlatego chcemy się wpatrywać w papieża Polaka i odkrywać go na nowo. Chcemy, by wypraszał nam wszelkie dary, by jego świętość była dla nas inspiracją. Po liturgii miało miejsce nabożeństwo fatimskie, które w tej wspólnocie odbywa się od ponad 20 lat.

Radość i wezwanie

Parafianie są dumni i czują się wezwani do osobistej odpowiedzialności oraz podążania śladami Ojca Świętego. Irena i Tadeusz z Domowego Kościoła wspominali spotkania ze św. Janem Pawłem II: pierwsze – 31 lat temu i ostatnie – 12 października w Rzymie na Mszy św. przy jego grobie. – Jest dla nas autorytetem, ojcem duchownym, wzorem pokory, miłosierdzia, dialogu, nieoceniania – opowiadał pan Tadeusz. Zwrócił uwagę na dokonania duszpasterskie papieża Polaka: – To, co 40 lat temu papież napisał w adhortacji Familiaris consortio, jest ciągle aktualne i sprawdza się w rzeczywistości polskiej i europejskiej. Pragnąłbym, aby przede wszystkim to nauczanie o rodzinie było przypominane w różny sposób, np. przez katechezy czy rocznice. Pan Zygmunt powiedział krótko: – To kolejne relikwie w naszej parafii. Modlimy się przez wstawiennictwo świętych i bardzo się cieszymy.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość św. Franciszka z Asyżu, 4 X 2017 r.

[ TEMATY ]

Radomsko

franciszkanie

Danuta Danielska

Czwartego października w zakonach franciszkańskich obchodziliśmy uroczystość ku czci naszego Założyciela św. Ojca Franciszka z Asyżu. W szczególny sposób chcieliśmy uczcić tego Patriarchę w naszym kościele w Radomsku, w którym posługujemy już ponad siedemset lat.

Przypomnę, iż zakon franciszkański, założony przez św. Franciszka z Asyżu (1182-1226), został zatwierdzony przez papieża Innocentego III. W 1212 r. św. Franciszek wraz ze św. Klarą założył zakon Ubogich Panien, powszechnie zwanych później klaryskami. Porywający ideał ewangeliczny chcieli, wzorem św. Franciszka, naśladować także ludzie żyjący w świecie – dla nich w 1221 r. Święty założył trzeci zakon, dzisiaj powszechnie zwany Franciszkańskim Zakonem Świeckim. Jest to o tyle ważne, że także przy naszym kościele w Radomsku od samego początku działał trzeci zakon.

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję