Reklama

Aktualności

Papież spotkał się ze swoją byłą niemiecką gospodynią

Franciszek po prawie 30 latach spotkał się ze swoją byłą niemiecką gospodynią. Do spotkania papieża z 97-letnią Helmą Schmidt doszło we wtorek podczas jego wizyty w Parlamencie Europejskim.

[ TEMATY ]

Franciszek w Strasburgu

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Latem 1985 r. obecny papież uczęszczając na kurs języka niemieckiego do Instytutu Goethego dwa miesiące mieszkał u pani Schmidt i jej rodziny w miejscowości Boppard. Spotkanie zorganizował europarlamentarzysta z SPD Norbert Neuser, który pochodzi z tej położonej w Nadrenii Palatynacie miejscowości.

Niemiecka rodzina utrzymywała z ks. Jorge Bergoglio przez dwadzieścia lat kontakt listowny. Wymieniali się m.in. kartkami świątecznymi z okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia. "Spędziłem piękne dni w przytulnym domu pani Schmidt" - napisał w swoim ostatnim liście z 2007 r. do niemieckiej rodziny kard. Bergoglio.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po pobycie w Boppard ks. Bergoglio studiował w jezuickiej Wyższej Szkole Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem. Nie zrealizował jednak swego planu napisania tam pracy doktorskiej.

Po wyborze kard. Bergoglio na papieża Boppard ogłosiło, że ten niegdyś gościł w ich mieście, a pani Schmidt zaprezentowała plik listów, jakie otrzymywała z Argentyny od swego byłego lokatora.

2014-11-25 17:36

Oceń: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papiestwo na rzecz jedności Europy

[ TEMATY ]

Europa

Franciszek w Strasburgu

Graziako

W najbliższy wtorek 25 listopada papież Franciszek uda się z historyczną wizytą do Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w Strasburgu. Z tej okazji publikujemy materiał ukazujący zaangażowanie papiestwa na rzecz budowy jedności europejskiej. Wizyta Franciszka w Parlamencie Europejskim ma miejsce w 26 lat po tej, którą złożył w tym miejscu Jan Paweł II.

Kontynent europejski - rozumiany jak wspólna "Christianitas" był przedmiotem zainteresowania papieży już od wczesnego średniowiecza. Chrześcijaństwo łacińskie tworzyło jedną zorganizowaną zbiorowość, która przyniosła jedność kulturową dużej części kontynentu. W okresie średniowiecza nie funkcjonowało jeszcze pojęcie Europy, ale "christianitas", stopniowo wypełniające jej geograficzne granice. Cesarstwo Karola Wielkiego, a potem Ottonów były próbami nadania jedności politycznej tej formacji kulturowej.
CZYTAJ DALEJ

Anioł w rodzinie

Tuż po uroczystości beatyfikacji nowa błogosławiona Kościoła katolickiego „zapoznała” mnie ze swoimi bliskimi od strony matki, Wandy z domu Szlenkier. Krewni Hanny Chrzanowskiej przyjechali na krakowską uroczystość nie tylko z Polski, ale także z Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Anglii, gdzie część rodziny wyemigrowała po II wojnie światowej

Z warszawskiej rodziny Bożogrobców – Małgorzaty i Karola (syna kuzyna Hanny Chrzanowskiej) Szlenkierów wywodzi się występujący na wielu scenach muzycznych w Polsce i za granicą tenor – Tadeusz Szlenkier. Jego kuzynem jest aktor Ksawery Szlenkier, syn Stanisława (chrześniaka Hanny Chrzanowskiej). W rodzinie Szlenkierów są więc talenty artystyczne, ale i ekonomiczne, naukowe, a także zainteresowania przyrodnicze. Przekazywane są jednak przede wszystkim „geny” służby bliźniemu.
CZYTAJ DALEJ

Kolejna debata prezydencka za nami. Wyścig wyborczy nabiera tempa

2025-04-28 23:29

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

Adobe Stock

Poniedziałkowa debata 13 kandydatów na prezydenta zorganizowana przez "Super Express" trwała prawie trzy godziny.

Debata podzielona została na dwie rundy. W pierwszej rundzie kandydaci zadawali pytania bezpośrednio swoim oponentom. Pytający miał 30 sekund, a odpowiadający 90 sekund. Było też 30 sekund na ripostę. W drugiej rundzie politycy mieli 90 sekund na swobodne wystąpienie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję