Reklama

Niedziela Podlaska

W duchu wartości i z Panem Bogiem – ferie A.D. 2016

Nie zabrakło wypraw w góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Murzasichle

„Przyszedłeś jako ciekawy turysta, odchodzisz jako bogaty pielgrzym”. Tymi krótkimi słowami można podsumować obóz formacyjno-rekreacyjny w Murzasichlu w terminie od 25 stycznia do 3 lutego organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, dofinansowany przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Czas kolonii nie był tylko odpoczynkiem od szkoły czy codziennych obowiązków, był to czas poznania nie tylko piękna polskich gór, tradycji regionu, ale przede wszystkim siebie samego. A to wszystko w duchu wartości i z Panem Bogiem.

W poniedziałkowy poranek grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami ruszyła do małej miejscowości u podnóża Tatr – Murzasichla, aby tam odpocząć od szkoły i codziennych obowiązków, a także wartościowo i aktywnie spędzić czas zimowych ferii. Podczas dziesięciodniowego obozu na uczestników czekała masa niespodzianek i niezapomnianych atrakcji. Dzieci mogły spróbować swoich sił na stoku, łyżwach czy snowboardzie, co wcale nie było takie proste. Nie zabrakło także wypraw w góry. W drodze na Kalatówki uczestnicy zobaczyli Pustelnię Brata Alberta i kaplicę Świętego Krzyża. Spacerowali również po Rusinowej Polanie i odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr, gdzie uczestniczyli w Mszy św. Nie mogło zabraknąć także zwiedzania Zakopanego oraz spaceru po najbardziej znanej ulicy – Krupówkach. Ponadto uczestnicy obozu mieli okazję przejść po największym na świecie śnieżnym labiryncie, co w brew pozorom nie było takie łatwe. Szukając wyjścia, potrafili wejść kilka razy w ten sam korytarz. Oprócz tego dzieci i młodzi byli na basenie i kręglach, uczestniczyli w wieczorach filmowych i pogodnych, a także zajęciach plastycznych i muzycznych. W trakcie obozu nad formacją czuwał ks. Sylwester Falkowski – zastępca asystenta KSM oraz wicedyrektor Wydziału Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy i 10-dniowy zimowy wypoczynek dobiegł końca. Pełni energii, niezapomnianych wspomnień, z wieloma nowymi znajomościami wróciliśmy do domów. Tylko od nas zależy, jak długo wspomnienia pozostaną w naszej pamięci, a zawarte znajomości przetrwają. Jedno jest pewne, możemy wszyscy spotkać się na wakacyjnych obozach już w tym roku. Do zobaczenia!

Reklama

Kadra obozu

Miedzna

Od czterech lat w Oddziale KSM Miedzna zadajemy sobie pytanie, co to znaczy być członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patrzymy uważnie w historię KSM, pochylamy się nad statutem tej organizacji, a jednocześnie staramy się uruchamiać naszą wyobraźnię, aby w nowy sposób realizować nasze powołanie, by stanowić cząstkę tej struktury w naszej parafii. Słowo „katolickie” występujące w nazwie KSM przypomina nam, że to, co czynimy, powinno pogłębiać naszą wiarę, tzn. przybliżać nas do wspólnoty Kościoła katolickiego oraz samego Boga, słowo „stowarzyszenie” kładzie nacisk na wspólnotę, „młodzież” zaś opisuje tych, którzy do niej należą.

Ferie to dobry czas, aby podjąć działania i zorganizować wspólne przedsięwzięcia zmierzające do pogłębienia wiary, wspólnoty, aby to wszystko miało jednocześnie charakter młodzieżowy. Postanowiliśmy, że w pierwszym tygodniu ferii zorganizujemy wycieczkę do Warszawy oraz bal karnawałowy dla dzieci i młodzieży. Możemy uznać obie akcje za bardzo udane. W Warszawie byliśmy na lodowisku, w kinie, zwiedzaliśmy Stare Miasto – znajdujące się tam kościoły, uczestniczyliśmy w zmianie warty przed Pałacem Prezydenckim.

W tłusty czwartek zorganizowaliśmy bal dla dzieci i młodzieży. To już tradycja naszego oddziału – bal odbywał się po raz czwarty. W ciągu dnia zaprosiliśmy dzieci z rodzicami. Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkursy i zabawy z nagrodami. Przyznaliśmy tytuł króla i królowej balu za najładniejsze przebranie. Po skończeniu zabawy dzieci przyszedł czas na młodzież. Cieszymy się, że bardzo dużo osób odpowiedziało na nasze zaproszenie. Warunkiem uczestniczenia była zabawa bez alkoholu, naszą ideą było danie świadectwa, że można się dobrze bawić, nie sięgając po środki odurzające. Dziękujemy proboszczowi ks. Andrzejowi Oleszczukowi za zaufanie i udostępnienie zabytkowego zajadu na miejsce naszej zabawy, dziękujemy ochronie, która czuwała nad naszym bezpieczeństwem, oraz wszystkim, który włączyli się w organizację naszego balu.

Reklama

Ks. Krzysztof Rzepczyński – asystent KSM Miedzna

Bielsk Podlaski

„Artystycznie i sportowo w bielskiej Opatrzności” – pod takim hasłem parafia pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim zorganizowała 7-dniowe zajęcia w czasie tegorocznych ferii zimowych dla dzieci i młodzieży. W feriach uczestniczyło ok. 60 dzieci, zajęcia odbywały się w grupach, była poruszana problematyka uzależnień od wszystkich używek oraz uzależnień związanych z postępem, np. komputer, telefon. W trakcie ferii został nagrany film metodyczny o profilaktyce uzależnień. Każdy dzień zajęć rozpoczynał proboszcz ks. Zbigniew Karolak wspólną modlitwą i krótką konferencją.

Dzieci podczas zajęć same tworzyły scenariusze, następnie odgrywały scenki związane z tematyką walki z uzależnieniami, były prowadzone także zajęcia z rysowania, malowania. Zajęcia sportowe odbywały się w różnych dyscyplinach, np. ping-pong, piłkarzyki czy gry planszowe itp. Były prowadzone również zajęcia z gotowania. Dzieci pod opieką starszych same przygotowywały ciasto i smażyły naleśniki, oczywiście z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. Ferie angażowały również rodziców, dzieci przez cały okres ferii otrzymywały ciepłą zupę i drugie danie. Podczas wizyty bp. Tadeusza Pikusa padło pytanie: Co najbardziej podoba się Wam podczas pobytu tutaj? Dzieci odpowiedziały, że najbardziej fakt, iż przebywają w grupach i wszystko robią wspólnie. Na zakończenie w sobotę odbył się bal karnawałowy pod hasłem: „Karnawał czas zacząć”, a św. Mikołaj obdarował wszystkich słodkim prezentem. Najmłodsi uczestnicy mieli po 4 lata, najstarsi 19 lat. Organizacyjnie nad całością czuwali członkowie Stowarzyszenia „Ojcowizna Ziemi Bielskiej” działającego przy parafii, członkowie i sympatycy opiekowali się również dziećmi. Ferie mogą odbyć się dzięki warunkom stwarzanym w remontowanym Dworkowi Smulskich. We wszystkich salach jest ciepło, bardzo wiele możliwości daje duża sala 100 m2, w której dosłownie w ostatniej chwili zostało założone ogrzewanie podłogowe. Dworek sprawia wiele możliwości: nauka gry w szachy odbywała się przez internet, zajęcia teatralne zaś w sali wyposażonej w lustra. Dzieci dobrze czują się w dworku i żałują, że ferie się kończą. Stowarzyszenie ma również plany, obok stałych zajęć świetlicowych i organizacji otwartych comiesięcznych spotkań dla tak wielkiej grupy dzieci i młodzieży.

Reklama

Jak wszyscy zauważają, przeżywany Rok Miłosierdzia jest właściwie zrozumiany: dar Bożej miłości i miłosierdzia spływa obficie z serca Bożego do serca drugiego człowieka.

Marcin Zabłudowski

Zembrów

W pierwszym tygodniu ferii zimowych liczna grupa dzieci z parafii w Zembrowie uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez proboszcza ks. Piotra Arbaszewskiego przy wsparciu parafian, w tym rodziców dzieci i młodych wolontariuszy.

Na najmłodszych w budynku parafialnym czekały liczne atrakcje. W poniedziałek do Zembrowa przybyli pracownicy Nadleśnictwa Sokołów. W trakcie tzw. leśnego dnia w interesujący, zabawowy sposób przekazali dzieciom bogatą wiedzę przyrodniczą. Były ciekawostki ze świata entomologicznego zaprezentowane przez leśniczego Artura Ślusarczuka, zagadki przyrodnicze i informacje historyczne przekazane przez specjalistę – edukatora Jerzego Tomczuka, wykład stażystki Iwony Biela o życiu nocnych łowców. Ogromne zainteresowanie dzieci, jak i dorosłych wzbudziła żywa sowa płomykówka o imieniu Shadow. Nie zabrakło konkursu – dzieci rozpoznawały gatunki drzew, mając jedynie próbki drewna z widocznym przekrojem poprzecznym. W trakcie zajęć plastycznych lepiły zwierzątka z masy solnej. Oczywiście, najwięcej powstało sów i motyli.

Reklama

W trakcie „Ferii w parafii” nie zabrakło zajęć świetlicowych, w tym rekreacyjno-sportowych z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się w parafialnej świetlicy. Dzieci były też zadowolone z wyjazdu do Sokołowa, gdzie pod fachowym okiem mogły skorzystać z możliwości, jakie stwarza hala sportowa Publicznego Gimnazjum nr 2. Zwiedziły zabytkowy i pięknie wyremontowany w ciągu ostatnich lat Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II. Uczestniczyły tam w spotkaniu integracyjnym z uczestnikami feryjnego wypoczynku zorganizowanego przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Dzięki sponsorom udało się też zorganizować wyjazd do Siedlec. Ponad czterdzieścioro dzieci odwiedziło siedzibę Katolickiego Radia Podlasie oraz obejrzało film w kinie cyfrowym 3D w Siedlcach.

Organizatorzy zadbali o pożywne i smaczne posiłki dla uczestników „Ferii w parafii”. Pomysł takiego spędzenia ferii przez dzieci okazał się strzałem w dziesiątkę i – co ważne – zaowocował kolejnymi pomysłami na wykorzystanie pomieszczeń Parafialnego Domu Kultury.

Jadwiga Ostromecka

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30 tyś. wiernych na rekolekcjach z o. Bashoborą

[ TEMATY ]

rekolekcje

Bashobora

lichen.pl

Rekolekcje „Słowo stało się ciałem” największą bazyliką w Polsce. O. John Bashobora poprowadził całodniowe rekolekcje w licheńskim Sanktuarium

Ponad 30 tysięcy wiernych uczestniczyło w całodniowych rekolekcjach w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, które poprowadził ugandyjski kapłan, o. John Baptist Bashobora. Zwieńczeniem całodniowych modlitw była Msza św., której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Alojzy Mering. Eucharystię koncelebrowało ponad 150 księży.

Licheńskie rekolekcje są kontynuacją ubiegłorocznych rekolekcji zorganizowanych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tegoroczne "narodowe rekolekcje", jak powiedział podczas oficjalnego otwarcia ks. Rafał Jarosiewicz, odbyły się pod hasłem "Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami". Sobotnie modlitewne spotkanie było poprzedzone warsztatami charyzmatycznymi, które dla tysiąca osób poprowadził o. John Bashobora w licheńskim Sanktuarium od poniedziałku do piątku.

Rekolekcje rozpoczęto o godz. 9:00 różańcem. W tym czasie na plac przed licheńską bazyliką nadciągały liczne grupy osób, pragnące uczestniczyć w rekolekcjach, by zająć wcześniej zarezerwowane miejsca. Kilka minut po godz. 10:00 na scenie po raz pierwszy pojawił się o. John Baptist Bashobora. W pierwszych słowach powitał licznie przybyłych wiernych na rekolekcje i podziękował, za kolejne zaproszenie do Polski: "Jesteśmy tutaj w Licheniu, w tym Sanktuarium, które jest parlamentem Boga. Wszyscy jesteśmy dla Niego ważni i wszyscy jesteśmy godni czci" - mówił kaznodzieja.
W trzech naukach rekolekcyjnych zachęcał ludzi do zejścia z drogi grzechu, gdyż każdy z nas jest ważny w oczach Boga. Mówił także o tym, że każdy ma w swoim życiu zadanie wyznaczone przez Stwórcę, które musi wykonać. Spotkania były przeplatane modlitwami uwielbienia Boga, adoracją Najświętszego oraz koronką do Bożego Miłosierdzia. W ciągu całego rekolekcyjnego dnia kapłani obecni na placu przed bazyliką spowiadali wiernych, którzy chcieli oczyścić swe serca, by móc w pełni uczestniczyć w Ofierze Eucharystycznej. O godz. 17:30 na scenie ustawionej na placu przed licheńską świątynią, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. W koncelebrze Najświętszej Eucharystii uczestniczyło ponad 150 kapłanów. Prezbiterzy zgromadzeni byli przy tym samy ołtarzu, przy którym 7 lat wcześniej kard. Tarcisio Bertone, ówczesny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, beatyfikował o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów.

Na początku Mszy św. przybyłych do Sanktuarium wiernych powitał ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz, który zachęcał do udziału we wspólnej modlitwie: "Abyśmy nigdy nie wstydzili się naszej wiary, abyśmy żyli tą wiarą i abyśmy zawsze ją wyznawali" - powiedział.

W homilii skierowanych do wiernych bp Mering zwrócił uwagę na kilka elementów świadczących o kruchości wiary dzisiejszych chrześcijan: "Ziemi grozi to, że wiara zgaśnie jak płomień, który już nie jest podsycany. Bóg znika z horyzontu ludzi. Musimy w takich dniach, jak ten dzisiejszy, przypomnieć sobie jeszcze raz, co o swojej więzi z Bogiem mówił Jezus. Największym zagrożeniem dla chrześcijaństwa jest ludzka bezmyślność, że Bóg przestaje być potrzebny” – wyjaśnił biskup z Włocławka. Dalej hierarcha mówi o miłości jako najważniejszym czynniku determinującym życie każdego chrześcijanina. To od niej zależy nasze chrześcijaństwo i jakość naszego życia jako dzieci Boga.

Zatrzymał się także nad istotą Eucharystii: "Eucharystia wyznacza kształt chrześcijaństwa. Eucharystia jest powtórzeniem ostatniej wieczerzy, tzn. Jezus musi być w jej centrum. On się staje pokarmem. My podchodzimy z poczuciem niegodności, i ono potrafi nas na Boga zamknąć. Bo przecież przyjmując Jezusa przyznaję, że bez Niego byłbym nikim. Nie trzeba uatrakcyjniać Mszy św., tylko trzeba się do udziału we Mszy św. przygotować" – zakończył kaznodzieja.

Po zakończeniu Mszy św. o. John Bashobora poprowadził ostatnią już modlitwę o uzdrowienie a następnie w towarzystwie kilku kapłanów i diakonów udał się z Najświętszym Sakramentem na plac, błogosławiąc wiernych, którzy uczestniczyli w całodniowych rekolekcjach.

W najbliższy poniedziałek, o godz. 20:00 na antenie TVP Info zostanie wyemitowany specjalny wywiad z o. Johnem Bashoborą, który w trakcie sobotnich rekolekcji z duchownym przeprowadził Krzysztof Ziemiec.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

#JezusowaKardiologia

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Startujemy 1 maja 2024 roku, zaraz po północy. Do usłyszenia!

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej ulicami miasta, następnie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, podczas której kazanie wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, który zwrócił naszą uwagę na następujące kwestie:

-Zdrada Judasza zaczęła się od zakwestionowania realnej obecności Jezusa w Eucharystii (mowa eucharystyczna Pana Jezusa wg Ewangelii św. Jana: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję