Reklama
6-7
Obserwator
8-9
treści wiary
Kościół jest różnorodny, a jego poszczególni członkowie są różnoracy. Ta różnorodność to błogosławieństwo.
Boże przebaczenie nie jest fotokopią, która powiela się tak samo za każdym pójściem do konfesjonału. Otrzymanie przebaczenia grzechów za pośrednictwem kapłana jest doświadczeniem nieustannie nowym, oryginalnym i niepowtarzalnym.
14-16
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 6, 17. 20-26
Nie wszystko w naszym życiu jest piękne i kolorowe. Niestety, bardzo często rezygnujemy z modlitwy, gdy dopada nas zmęczenie, przygnębienie i oschłość, która jeśli trwa długo, może doprowadzić do oziębłości.
Sięgnijmy do Księgi Jeremiasza. Fragment 17. rozdziału tej księgi stanowi część szerszego zbioru mów i wyroczni prorockich skierowanych przeciw Judzie i Jerozolimie. Prorok gani w nich postępowanie swoich rodaków, a szczególnie oddalenie się od Boga na rzecz służby obcym bóstwom. Jeremiasz zapowiada jednocześnie karę, która spotka mieszkańców Jerozolimy, oraz następującą po niej duchową odnowę narodu.
Często doświadczamy rozczarowań ze strony drugiego człowieka. Rozczarowujemy się również samymi sobą. Im bardziej pokładamy nadzieję w swoich siłach albo w drugim człowieku, tym bardziej ciężar rozczarowania spada na nasze barki.
Jako biskup zaangażował się w dzieło wewnętrznej odnowy Kościoła.
17-20
warte uwagi
Co roku tysiące rodzin staje przed wyborem najlepszej opieki dla swoich starszych lub chorujących członków.
W Chinach nazywany był uzdrowicielem. Niewidomi pokonywali setki kilometrów, aby po jego zabiegu odzyskać wzrok.
28-29
32-33
37
38-39
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
opowiadanie
54-57
Niedziela z kulturą
55-61
58-59
dobre rady
Zbyt częste korzystanie ze smartfona może się przerodzić w uzależnienie. Jak temu zapobiegać? Jak pomóc sobie lub osobie bliskiej?
Kupiliśmy razem z partnerką dom. Mamy części domu w proporcji 60/40 i razem spłacamy kredyt hipoteczny (60/40). Czy po ślubie części domu pozostaną własnością 60/40, czy jeśli chcemy, żeby tak zostało, musimy podpisać specjalną umowę małżeńską?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Jak wiara wpływa na życie rodzinne i dlaczego małżeńska formacja jest ważna, mówią Jana i Sebastian Kosteccy, których poznali Państwo w ostatnim numerze naszego pisma.
Słowa mistrza zawsze się pamięta. Są prawdziwą sprężyną życia!
Elżbietanka M. Iwona Król za życia dokonywała czynów zarówno tych bohaterskich, jak i tych codziennych. Dziś skutecznie orędujew niebie.
Najczęściej spowodowane zbyt szybkim, łapczywym spożywaniem pokarmu. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w tych przypadkach.
Czarna rzepa była oznaką mocy i zdrowia. Dziś jest zapomnianym i niedocenionym warzywem. Ale czy słusznie?
Pomysłów na wypoczynek w czasie ferii zapewne nie brakuje, co jednak robić, gdy zabawa w śniegu się znudziła albo – co gorsza – śniegu nie ma...
Zapiekane warzywa czy owoce świetnie nadają się na pyszny obiad bez mięsa. Można je podawać jako samodzielne danie lub dodatek do ryb.
W najkrótszym miesiącu roku zapraszamy do odwiedzenia czterech najmniejszych państw europejskich.
66-79
Niedziela Plus
...polega zacheuszkowy wolontariat?
Nie tylko młodzi, którzy wyruszyli w Drogę Serca, spotkają się w atmosferze przyjaźni i radości wiary w Pniewach. Co tam zaplanowano podczas Festiwalu Eucharystii i dlaczego warto przyjechać?
Instytut Pedagogiczny im. św. Augustyna w Bouar jest darem diecezji tarnowskiej dla Republiki Środkowoafrykańskiej.
Jest tym, który budzi nadzieję, wskazując na Boże Miłosierdzie, na wielką dobroć Pana Boga – powiedział o. Jarosław Paszyński, jezuita.
Spotkania biblijne, rekolekcje i warsztaty mogą stać się czasem łaski i nową przestrzenią, która pozwala wzrastać w dobru, naprawiać błędy i podejmować nowe wyzwania. Możliwość odkrycia tego mają ich uczestnicy w różnych miejscach w całej Polsce.
Do 5 marca trwają zgłoszenia do XI edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” im. Wandy Półtawskiej.
To hasło spotkania eucharystycznego czterech wspólnot parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce.
Niedziela bielsko-żywiecka
Gdy Ona wędruje z całym ludem Bożym, wraz z Nią bądźmy pielgrzymami i świadkami nadziei w świecie, w którym żyjemy – mówił bp Roman Pindel podczas obchodów Dnia Życia Konsekrowanego.
Jesteście pierwszymi pielgrzymami do naszego kościoła jubileuszowego. Cieszę się, że się spotykacie ze sobą – powiedział ks. Witold Grzomba podczas diecezjalnego spotkania małych misjonarzy.
Msza św. dziękczynna odprawiona w intencji czytelników i pracowników zakończyła 46-letnią historię biblioteki w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach.
Niedziela częstochowska
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, dążąc do integralnego rozwoju swych wychowanków, stara się odczytywać znaki czasu, umożliwiające jak najlepsze wywiązanie się z tego zadania.
Maryja zawsze budzi nadzieję w sercu. Daje taką moc, bo Ona uprasza nam u swojego Syna to, co jest nam potrzebne do realizacji woli Boga na ziemi. Ona nam to daje, a ja Ją o to proszę – przyznaje s. Katarzyna, przełożona częstochowskiej wspólnoty sióstr felicjanek.
Myślę, że ta peregrynacja rozbudzi w nas nadzieję, bo Bóg rządzi światem, i to jest dla nas wielka radość – podkreśla Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Niedziela podlaska
„Nadzieja zawieść nie może” słowa te przyświecały spotkaniu, które zorganizowano w katedrze w Drohiczynie w niedzielę, 2 lutego.
W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego w Kościele Katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Został on ustanowiony z woli papieża, św. Jana Pawła II.
Biskup Piotr Sawczuk w kościele parafialnym w Sadownem 3 lutego przewodniczył Mszy św. pogrzebowej za śp. ks. prał. Zbigniewa Sobolewskiego.
Niedziela kielecka
W jakim duchu obchodziły swoje święto patronalne Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” i parafia św. Pawła w Kielcach?
Mieszkańcy ziemi kieleckiej w szczególny sposób zapisali się podczas powstania styczniowego. Jak w regionie świętokrzyskim upamiętniono ten powstańczy zryw?
Seniorzy z najbliższymi i wnuczętami zgromadzili się na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka z okazji Dnia Babci i Dziadka w kościele w Daleszycach. Miejsce spotkania nie było przypadkowe.
Niedziela małopolska
Przeszedł do najnowszej historii zakonu i Kościoła w Polsce, zwłaszcza tutaj w Małopolsce, jako spowiednik świętych – powiedział abp Marek Jędraszewski o jezuicie o. Józefie Andraszu.
Nie zatrzymuje się przed cierpieniem – mówił abp Marek Jędraszewski.
Do 26 lutego można zobaczyć wystawę Misja polska w pismach św. Wincentego a Paulo!
Niedziela lubelska
Mimo trudnych doświadczeń trzeba zawierzyć Bogu jak dziecko, które ufnie zawierza swoim rodzicom – powiedział abp Stanisław Budzik.
Jesteśmy z was dumni, jesteście dla nas wzorem i przykładem – powiedział abp Stanisław Budzik do kapłanów pracujących na Ukrainie.
Razem możemy uczynić świat o wiele lepszym – mówi ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Niedziela legnicka
W niedzielę 2 lutego osoby konsekrowane przeżywały dzień wspólnoty, modlitwy i integracji.
Dziś zwracają się do niej s. Maryja Matka Boża Kalwaryjska. Zgodnie z przyjętym zwyczajem zakonnym każda siostra ma na imię Maryja z przydomkiem, który sobie wybiera.
W niedzielę słowa Bożego w katedrze odbyła się uroczystość udzielenia posługi lektoratu. Przewodniczył jej biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek. Lektorami ustanowionych zostało 15 osób dorosłych.
Niedziela łódzka
Bądźmy obywatelami tego miasta, ale jednocześnie słuchajmy siebie i szukajmy za wszelką cenę jedności – powiedział do zgromadzonych kard. Grzegorz Ryś.
Ciągle musimy iść do przodu, starać się, żeby tak jak mówił św. Paweł w Liście do Filipian, wystartować w tej drodze do mety, którą jest nasze zbawienie – podkreślił bp Piotr Kleszcz podczas Synodalnego Dnia Skupienia.
O pracy, relacjach z pacjentami i codziennych problemach opowiadają w rozmowie z Niedzielą – dr Iwona Sitarska, kierownik hospicjum oraz Anna, wolontariuszka.
Niedziela przemyska
Zakończyła się doba peregrynacji Obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii św. Antoniego Padewskiego.
W przededniu Święta Ofiarowania Pańskiego miały miejsce obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w archidiecezji przemyskiej.
Są ludzie, których się nie zapomina. Są miejsca, które w sposób nierozerwalny kojarzą się nam z konkretną osobą. I wreszcie, w tych miejscach są dzieła rąk, ducha i myśli ludzkiej, które czynią je wyjątkowymi dla naszej tożsamości, ale także, a może przede wszystkim, dla wiary.
Niedziela rzeszowska
W polskiej tradycji przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to także Dzień Życia Konsekrowanego.
W Rzeszowie odbył się XII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych na Podkarpaciu.
„Ludzie, nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo aniołowie w niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić” – mawiał św. Augustyn i miał wiele racji.
Niedziela sandomierska
Wy, drogie siostry zakonne, dziewice i wdowy konsekrowane oraz czcigodni ojcowie, księża i bracia zakonni wypełniacie tę misję przez życie według rad ewangelicznych i zgodnie z charyzmatem świętych założycieli – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Dziękujemy dziś za Wasze życie, powołanie, posługę i wzór życia oddanego Bogu – mówił ks. Tomasz Lis.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się uroczystości poświęcone św. Tomaszowi z Akwinu – jednemu z najwybitniejszych teologów i filozofów chrześcijańskich.
Niedziela sosnowiecka
Grupy Modlitwy Ojca Pio spotykają się regularnie w swoich parafiach, a co kilka miesięcy organizują spotkania diecezjalne.
Kontynuując naszą pielgrzymkę po świątyniach jubileuszowych diecezji sosnowieckiej dziś odwiedzamy parafię św. Stanisława BM w Czeladzi.
– Znaki czasu mamy przekształcać w znaki nadziei, tak, jak napisał papież Franciszek w bulli otwierającej Rok Jubileuszowy 2025 – powiedział bp Artur Ważny do sióstr, braci i ojców zakonnych z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.
Niedziela świdnicka
– Dzisiejszy Kościół potrzebuje liderów zanurzonych w Ewangelii, którzy będą pociągali innych do Boga – powiedział Aleksander Bańka podczas spotkania w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.
W ostatnią niedzielę stycznia w Opolu bp Rudolf Pierskała udzielił posługi akolitatu naszemu diecezjaninowi Norbertowi Ryznarowi.
W pierwszą sobotę lutego wierni z diecezji świdnickiej i pielgrzymi z dalszych stron przybyli do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sokołówce, by uczestniczyć w Polanickiej Nocy Fatimskiej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Świat was potrzebuje, Kościół was potrzebuje, […] świat potrzebuje znaków, że życie wiarą ma sens i że jest Bóg, że nie wszystko na tym świecie jest rozmyte, byle jakie, niepewne – powiedział w Dniu Życia Konsekrowanego abp Wiesław Śmigiel.
Pragniemy krótko przybliżyć charakterystykę i duchowe znaczenie Kościołów Stacyjnych Roku Jubileuszowego na terenie naszej archidiecezji.
Przy szczecińskim kościele św. Dominika od lat odbywają się spotkania z cyklu Dominikańskiej Szkoły Wiary. Tym razem, na początku lutego rozmawialiśmy o liturgii w ujęciu papieża Benedykta XVI.
Niedziela toruńska
Jak wspierać i otaczać troską polskie rodziny, dowiedzieli się pracownicy duszpasterstwa rodzin.
Ludzkie nauki mogą w różnych sytuacjach zawieść, ale Ewangelia nigdy nas nie zawiedzie – mówił o. Józef Witko, franciszkanin, podczas rekolekcji w Toruniu.
Jako chrześcijanie mamy misję i obowiązek angażowania się w sprawy społeczne, aby przemieniać rzeczywistość, opierając ją na wartościach chrześcijańskich. W innym wypadku narażamy siebie i nasze rodziny na niebezpieczeństwo demoralizacji.
Niedziela warszawska
O tym, czy ocena z religii powinna wliczać się do średniej na świadectwie, skutkach nieocenienia prac domowych i wpływie mediów społecznościowych na uczniów, z o. Adamem Langhammerem SP rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Duszpasterstwo Akademickie działające przy parafii św. Dominika na Służewcu jest miejscem spotkania ludzi, których łączy wiara i wspólne przeżycia. Razem jeżdżą na wyjazdy, modlą się i poznają Boga.
Zaplanowane na ten rok badania mogą rozwiązać zagadkę pustego miejsca w eremitorium na Bielanach.
Niedziela wrocławska
Chrystus pierwszy nas wyszukał, zauważył, On pierwszy nas powołał – mówił podczas świętowania Dnia Życia Konsekrowanego abp Józef Kupny.
Ksiądz Bogdan Giemza salwatorianin, w swojej najnowszej publikacji przybliżył nauczanie papieży Benedykta XVI i Franciszka oraz zebrał najważniejsze ich teksty, które mówią o sporcie i są skierowane do sportowców.
Rok Jubileuszowy jest świetną okazją do tego, aby zakończyć wieloletnie spory, osobiste kłótnie czy waśnie. To czas na formację swojego serca, co ma prowadzić do doświadczenia pokoju, który pozwoli lepiej zrozumieć Bożą miłość. Ma w tym pomóc Szlak Pojednania.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Niedziela Słowa Bożego, która odbyła się w parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju, była nie tylko okazją do wspólnego celebrowania Eucharystii, ale również momentem, w którym lokalna społeczność mogła poczuć bliskość Słowa Bożego, transmitowanego przez Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.
Życie konsekrowane to temat, który od wieków inspiruje i porusza serca wielu ludzi. To nie tylko wybór drogi duchowej, ale również świadome i pełne zaangażowanie w życie wspólnotowe, w którym miłość, poświęcenie i oddanie stają się fundamentem codzienności.
W niedzielne popołudnie 26 stycznia w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym, Muzeum Kresów w Lubaczowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie zorganizowały wernisaż wystawy „Marian Kratochwil (1906–1997). Kresy w sercu i na emigracji”. Na wystawie pokazano kilkadziesiąt prac artysty, szkiców oraz obrazów, pochodzących z prywatnej kolekcji dr. Jana Sęka.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Gdy władze komunistyczne próbowały rozbić jedność Kościoła w Polsce, to tu, w Gorzowie, był ks. Załuczkowski, który na wszystko miał jedną odpowiedź: „Nic bez księdza Prymasa” – mówił bp Adrian Put.
– Działamy na różne sposoby i robimy wszystko, żeby parafia żyła. A to wszystko na chwałę Boga i pożytek ludu Bożego – mówi ks. Paweł Konieczny.
Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej przy konkatedrze w Zielonej Górze zachęca do udziału w „Krucjacie 40 Dni dla Życia”.