Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: modlitwy o pokój i jedność w centrum obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

„Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,27)” - to hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego uczestnicy będą modlili się o jedność i pokój, w obliczu nasilających się konfliktów zbrojnych na świecie. Wydarzenia w Kielcach potrwają od 18 do 21 stycznia.

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

Kielce

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpocznie je spotkanie 18 stycznia w czwartek, wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, które zaplanowano w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej. Nabożeństwu ekumenicznemu o godz. 19 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski.

19 stycznia w piątek do kościoła ewangelicko-metodystycznego przy ul. Małopolskiej 6, zapraszają metodyści, na kolejne nabożeństwo ekumeniczne, a w sobotę o godz. 18 w Ekumenicznej Świątyni Pokoju w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 1 odbędzie się wydarzenie muzyczne pn. „Ekumeniczne kolędowanie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ta sama świątynia będzie miejscem kolejnego niedzielnego wydarzenia (21 stycznia).

Reklama

- Będzie to ekumeniczna modlitwa o pokój na świecie, połączona ze wspólnym uwielbieniem Jezusa Chrystusa. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny jest zespół ToOn - mówi ks. dr Paweł Samiczak, delegat biskupa kieleckiego ds. ekumenizmu.

W niedzielne wydarzenie organizacyjnie i poprzez udział wiernych angażują się: Kościół rzymskokatolicki, Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół chrześcijan wiary ewangelicznej, Kościół ewangelicko-metodystyczny oraz Kościół polskokatolicki.

Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan w 2024 r. przygotował zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną społeczność Chemin Neuf (CCN).

Hasło roku nawiązuje do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. W tym roku poprzez refleksję nad Słowem Bożym, odkrywani są bracia potrzebujący pomocy. - W ten sposób miłość chrześcijańska staje się podstawowym kryterium jedności, zarówno widzialnej, jak również duchowej - tłumaczy ks. Samiczak.

Modlitwy będą się odbywały w intencji pokoju na świecie. Aktualnie trwa ponad 100 konfliktów zbrojnych w różnych częściach świata, stąd tak ważne jest niesienie światu orędzia pokoju Chrystusa.

W historii kieleckich obchodów Tygodnia spotkania odbywały się co roku w różnych wspólnotach, począwszy kościoła seminaryjnego Trójcy Świętej, przez zbór ewangelicki i metodystyczny. W soboty zwykle spotykano się na „wieczerni” w cerkwi św. Mikołaja, a u kapucynów było czuwanie w duchu Taize. Organizowany był także wyjazd do parafii polskokatolickiej. Czasy pandemii, ubywanie wiernych małych wspólnot innych denominacji, konflikty zbrojne itd. ograniczyły ilość spotkań, choć nie brakuje stałych ich uczestników.

2024-01-04 20:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: bez prawdy i jedności nic nie jest autentyczne w naszym kapłańskim życiu

[ TEMATY ]

kapłaństwo

bp Piotrowski Jan

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bez prawdy i jedności nic nie jest autentyczne w naszym kapłańskim życiu – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. z okazji Święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Eucharystię dla kapłanów diecezji kieleckiej koncelebrowali biskupi pomocniczy - bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta oraz opat jędrzejowskich cystersów o. Rafał Ścibiorowski.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

2024-04-12 14:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus, który żyje we mnie, dzieli się ze mną pokojem, na który nie zasłużyłem, obdarza mnie swoją mądrością, która przekracza wszystkie ziemskie mądrości, staje się siłą moich nóg, które nie poddają się trudnościom. On jest moim Przyjacielem i moją Drogą przez życie, droga, która prowadzi mnie do ludzi, którzy oczekują ode mnie dobrego słowa, pomocy, wsparcia. Wszystko zaś po to, by świadectwo o Chrystusie było ciągle żywe i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ewangelia (Łk 24, 35-48)

CZYTAJ DALEJ

Prezydent skierował nowelizację prawa pocztowego do Trybunału Konstytucyjnego

2024-04-15 11:25

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda skierował w poniedziałek do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji Prawa pocztowego - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Nowelizację Prawa pocztowego z 20 marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał 25 marca br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję