Reklama

Niedziela Sandomierska

Dołącz do Orszaku Trzech Króli

Prawie trzydzieści Orszaków Trzech Króli przejdzie na terenie Diecezji Sandomierskiej pod wspólnym hasłem: „W jasełkach leży!”. Te uliczne jasełka wpisały się na dobre w tradycję naszych parafii i miejscowości, dlatego nie może zabraknąć na nich i Ciebie. Zapraszamy na Orszaki Trzech Króli organizowane w dużych miastach i małych miejscowościach.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Razem z orszakiem Trzech Króli zbierane będą środki pielęgnacyjne, higieny i czystości dla Domu im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Tarnobrzegu do czego zachęca Caritas Diecezji Sandomierskiej.

SANDOMIERZ

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym mieście orszaki po Mszy św. wyruszą równolegle z trzech kościołów: Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 12.00, Nawrócenia św. Pawła o godz. 12.00 i Matki Bożej Królowej Polski o godz. 12.00. Wspólne spotkanie orszaków i pokłon Dzieciątku odbędą się na Rynku Starego Miasta około godz. 13.00. Tutaj odbędzie się wspólne kolędowanie i pokłon Dzieciątku Jezus.

STALOWA WOLA

W tym roku Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00 w Farze w Rozwadowie. Następnie trasa orszaku będzie przebiegać ul. Rozwadowską, Al. Jana Pawła II i plac przy Konkatedrze. O godz. 13.20 w Konkatedrze koncert Małej Armii Janosika.

STASZÓW

Orszak wyruszy z dwóch miejsc: spod kościoła św. Barbary oraz kościoła Ducha Świętego, aby spotkać się na Rynku miasta o godz. 13.00.

POŁANIEC

W parafii św. Marcina Biskupa rozpoczęcie orszaku o godz. 10.15 na Rynku, gdzie nastąpi zawiązanie wspólnoty. Orszak przejdzie ul. 11-go Listopada do świątyni, następnie pokłon Dzieciątku Jezus i Msza św. W parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli o godz. 11.30 na parkingu przy cmentarzu. Następnie przejście ulicami Czarnieckiego i Żapniowską do kościoła, gdzie nastąpi pokłon Dzieciątku Jezus. Zakończenie Orszaku wspólną Eucharystią.

KONIEMŁOTY

Orszak wyruszy o godz. 11.00, by spotkać się pod szkołą, aby następnie przejść w procesji do kościoła, gdzie odbędzie się Msza św. o godz. 11.30. Po niej wspólne śpiewanie kolęd.

TARNOBRZEG

Msze św. w parafiach: 9.30 – kościół św. Barbary, 10.00 – kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 10.00 – kościół Miłosierdzia Bożego, 10.30 – kościół Chrystusa Króla. Około godz. 12.00 spotkanie na tarnobrzeskim Rynku, pokłon Bożej Rodzinie, modlitwa Anioł Pański, koncert kolęd.

Reklama

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

W tym mieście Orszak odbędzie się w następujących parafiach po Mszach Świętych: parafia św. Michała Archanioła o godz. 12.00, parafia Matki Bożej Saletyńskiej o godz. 10.00, parafia św. Jadwigi Królowej o godz. 12.00, parafia św. Jana Pawła II o godz. 9.00, parafia św. Kazimierza o godz. 12.00, parafia Miłosierdzia Bożego o godz. 12.00, parafia św. Stanisława BiM o godz. 11.30. Spotkanie wszystkich orszaków, pokłon Bożemu Dzieciątku i wspólne kolędowanie ok. godz. 13.30 na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury.

NISKO

Orszak Trzech Króli odbędzie się w parafii św. Józefa – o godz. 11.40 zbiórka na Placu Wolności, następnie zawiązanie wspólnoty i przejście w orszaku do kościoła. W parafii św. Jana Chrzciciela uroczyste wejście na Mszę Świętą o godz. 17.00, następnie koncert orkiestry i chóru.

GORZYCE

Orszak ma formę promienistą i wyruszy o godz. 11.30 z trzech wyznaczonych miejsc i dotrze do kościoła parafialnego na godz. 12.00.

JANÓW LUBELSKI

Orszak Trzech Króli odbędzie się zarówno w parafii św. Jadwigi Królowej, jak i w parafii św. Jana Chrzciciela. Orszak wyruszy z kościołów po Mszy św. o godz. 12.00 do szopki w parku miejskim. Tam pokłon Trzech Mędrców i wspólne kolędowanie przy gorącej herbacie. Przy okazji orszaku odbędzie się zbiórka darów, o które prosi Caritas Diecezji Sandomierskiej: środki pielęgnacyjne, higieny i czystości, które zostaną przekazane do Domu Opieki w Tarnobrzegu.

OŻARÓW

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym Mszą św. o godz. 12.00. O godz. 11.30 w kościele odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu „Sobowiacy”.

RANIŻÓW

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 11.30, następnie przejście na Rynek.

Reklama

RADOMYŚL NAD SANEM

Po Mszy św. o godz. 10.30 orszak przejdzie od kościoła ul. Sandomierską, Dużym

Rynkiem i ul. Mickiewicza do kościoła.

NOWA DĘBA

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego po Mszy św. o godz. 12.45 wyruszy orszak Trzech Króli na plac Gryczmana. Orszak Wyruszy również z parafii MB Królowej Polski po Mszy św. o godz. 12.00.

OPATÓW

Rozpoczęcie o godz. 12:00 Mszą święta z pochodem wokół kolegiaty. Na zakończenie zawierzenie rodzin Dzieciątku Jezus i konkurs na najpiękniejszy strój dla dzieci.

KOPRZYWNICA

W parafii św. Floriana po Mszy św. o godz. 12.00 Or­szak Trzech Kró­li uda­ się ze śpie­wem z ko­ścio­ła, uli­cą 11 Li­sto­pa­da na Ry­nek ko­przyw­nic­ki.

SULISŁAWICE

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 12.30.

WIĄZOWNICA

Orszak wyruszy spod kaplicy w Wiązownicy Małej o godz. 11.00.

OLBIERZOWICE

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 10.30.

POTOK-STANY

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 11.00.

BRZEZINY STOJESZYŃSKIE

Orszak wyruszy po Mszy św. o godz. 11.30.

MODLIBORZYCE

Po Mszy św. o godz. 15.00 wyruszy z kościoła Orszak Trzech Króli, następnie wspólne kolędowanie na rynku.

ŁĘTOWNIA

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 10.15.

2024-01-03 11:38

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

W 10. rocznicę kanonizacji

2024-04-28 17:42

Biuro Prasowe AK

    – Kościół wynosząc go do grona świętych wskazał: módlcie się poprzez jego wstawiennictwo za świat o jego zbawienie, o pokój dla niego, o nadzieję – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 10. rocznicę kanonizacji Ojca Świętego.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że dokładnie 10 lat temu papież Franciszek dokonał uroczystej kanonizacji Jana Pawła II. – W ten sposób Kościół uznał, wskazał, publicznie ogłosił, że Jan Paweł II jest świadkiem Jezusa Chrystusa – świadkiem, którego wstawiennictwa możemy przyzywać, przez wstawiennictwo którego możemy się modlić do Dobrego Ojca – mówił kustosz papieskiego sanktuarium w Krakowie. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, podziękował mu za troskę o pamięć o Ojcu Świętym i krzewienie jego nauczania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję