Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Zbyt proste

Ta opowieść jest skonfigurowana według najprostszego schematu: o dobrych i o złym. Dobrzy powstańcy, ucieleśniający szlachetne idee wolności i sprawiedliwości, wspierani przez zachodni świat, są już o krok od obalenia tyrana Kaddafiego. Zdobyli już Trypolis, zmusili Kaddafiego do ukrycia się i wyznaczyli nagrodę za jego głowę. Tyle że historia jest zbyt prosta, żeby była prawdziwa. Jakoś mało w tej opowiastce historii zwykłych ludzi, choćby mieszkańców Trypolisu. Nimi nikt się nie przejmuje ani nie zajmuje, a oni czasem mają wrażenie, że władza jednego despoty została zastąpiona inną jej odmianą, z tą różnicą, że ta nowa nie ma określonej twarzy.
- Panuje tu totalny chaos - opowiadała serwisowi AsiaNews.it jedna z mieszkanek Trypolisu. - Siedzimy zamknięci w domu z obawy przed kulami karabinów i nalotami, które trwają non stop. Ci, którzy uwierzyli, że nadeszła upragniona wolność, wprowadzeni w błąd przez zachodnie media i świętujący upadek tyrana na ulicach, zapłacili za to najwyższą cenę - życie.
Powstańcom, zwłaszcza że mają zakryte twarze, też trzeba patrzeć na ręce, bo w oczy nie sposób.

Tomasz Musiał

Indie

Prześladowania trwają

Trzy lata od fali antychrześcijańskich pogromów, jakie dotknęły Indie, wyznawcy Chrystusa wciąż są dyskryminowani i bezskutecznie domagają się sprawiedliwości. - Brak wolności religijnej jest plamą na hinduskiej demokracji i świeckości kraju - uważa Sajan George kierujący Ogólnoindyjską Radą Chrześcijan. Przypomina on, że praktycznie każdego dnia chrześcijanie na różne sposoby padają ofiarą dyskryminacji ze strony hinduistów. Najtrudniejsza sytuacja jest w takich stanach, jak: Orisa, Gudżarat i Karnataka.
Właśnie w tym ostatnim ze stanów przez dwie niedziele z rzędu fundamentaliści atakowali w czasie modlitwy chrześcijańską wspólnotę w miasteczku Rohi.
Z kolei w Orisie, w Nandagiri władze nakazały rozbiórkę maleńkiego kościoła wznoszonego przez chrześcijan, którym udało się uciec z pogromu sprzed trzech lat. Wcześniej otrzymali oni pozwolenie na budowę. Wiele wspólnot nie dostało też zgody na odbudowę kościołów zniszczonych przez hinduistów. - Obecna sytuacja wciąż niepokoi - mówi szef Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Turcja

Kontrowersyjna pigułka

Islamskich teologów podzieliła „postna pigułka”, która ma pozwolić muzułmanom łatwiej znieść całodzienny post i powstrzymanie się nawet od picia wody w Ramadanie. Na stronie internetowej „Ramadan Fasting Tablet” tabletka jest reklamowana jako środek łagodzący łaknienie i pragnienie oraz pomagający w ten sposób osobie poszczącej.
Teolodzy tureccy nie są jednak zgodni co do tego, czy preparat jest dozwoloną pomocą w muzułmańskim miesiącu postu. Süleyman Ateş, były kierownik Państwowego Urzędu ds. Religii, oświadczył na łamach gazety „Vatan“, że jego zdaniem, „pigułka na Ramadan” nie jest właściwym środkiem, ponieważ uczucie głodu i pragnienia, a tym samym niedostatek, stanowią nieodłączny element postu. - Niesłuszne więc jest połknięcie preparatu, który spowoduje uczucie sytości - uważa Ateş.
Na łamach tej samej gazety teolog Abdülaziz Bayindir stwierdził, że islam nie wymaga, aby czuć głód. Jego zdaniem, uczucie sytości jest nieodłącznie związane z jedzeniem - jeśli ktoś uważa to za niedopuszczalne, nie powinien w ogóle jeść.

Ludzie

Kard. Polycarp Pengo

Metropolita Dar es Salam w Tanzanii kard. Polycarp Pengo domaga się ujawnienia nazwisk kapłanów, którzy są rzekomo zamieszani w handel narkotykami. Jest to reakcja na informacje rozpowszechniane przez prezydenta kraju Jakaya Kikwete.
Zdaniem katolickiego hierarchy, prezydent świadomie szkaluje Kościół, by go zdyskredytować w oczach Tanzańczyków. Kraj ten przygotowuje się bowiem do 50. rocznicy uzyskania niepodległości, co dla biskupów jest okazją do krytycznego niekiedy bilansu najnowszych dziejów.
Kikwete oskarżył duchownych o udział w handlu narkotykami już w czerwcu. Od tej pory kard. Pengo trzykrotnie domagał się ujawnienia nazwisk winnych. Podobnie uczyniła Tanzańska Rada Kościołów. Prezydent Kikwete nie przedstawił jednak ani nazwisk księży, ani jakichkolwiek dowodów, które uzasadniałyby jego publiczne zarzuty.

Cudzysłów

Nadszedł czas na wysiłek i poświęcenie dla interesów narodowych. W walce z kryzysem musimy odrzucić nasze prywatne interesy, gdyż poważnie zagrożone jest dobro wspólne.
Kard. José da Cruz Policarpo o rządowych planach reform w Portugalii

Krótko

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło USA. W Nowym Jorku ewakuowano m.in. wieże kontrolne lotniska JFK. W Waszyngtonie alarm podniesiono w Pentagonie i na Kapitolu. Nie odnotowano większych zniszczeń.

Libia wznowi eksport ropy naftowej w ciągu najbliższych 2-3 tygodni, ale osiągnięcie eksportu w rozmiarach sprzed wybuchu wojny domowej potrwa rok - ogłosił przedstawiciel Narodowej Rady Libijskiej.

Prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa ogłosił zniesienie stanu wyjątkowego, obowiązującego z nielicznymi przerwami od prawie 28 lat. Wskazał, że od zakończenia wojny z separatystami z Tamilskich Tygrysów w kraju nie doszło do zamachów terrorystycznych.

Koreański dyktator Kim Dzong Il przebywał z kilkudniową wizytą w Rosji. Podczas spotkania z rosyjskim prezydentem Miedwiediewem zapewnił, że Korea jest gotowa rozmawiać o swym programie nuklearnym, a nawet o moratorium na próby jądrowe.

Były szef MFW Dominique Strauss-Kahn jest wolny. Nowojorski sąd umorzył głośną sprawę, w której go oskarżano. Prokurator prowadzący sprawę wycofal się z zarzutów, bo uznał, że oskarżająca go pokojówka Nafissatou Diallo jest niewiarygodna.

W Monterrey, na północy Meksyku, 25 sierpnia co najmniej 40 osób zginęło, a ponad 10 zostało rannych w wyniku napadu na kasyno. Napastnikami byli członkowie kartelu, którzy często żądają haraczu od właścicieli kasyn.

Serię propagandowych porażek poniosła w ostatnim czasie Rosja. Klapą zakończył się pokazowy lot myśliwca piątej generacji T-50. Maszyna nie zdołała wystartować. Fiaskiem była kolejna próba międzykontynentalnej rakiety Buława. Na orbitę nie doleciał zaawansowany technicznie satelita telekomunikacyjny Express-AM4 oraz statek zaopatrzeniowy Progress.

Adwokaci aresztowanej niedawno liderki ukraińskiej opozycji Julii Tymoszenko alarmują, że ich klientka jest systematycznie podtruwana w więzieniu, a władze nie zgadzają się na przebadanie jej przez niezależnego medyka.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę. Bł. Rajmund z Kapui napisał we wstępie do życiorysu Katarzyny: „Bo czyż serce może nie zamilknąć wobec tylu i tak przedziwnych darów Najwyższego, kiedy patrzy się na tę dziewczynę, tak kruchą, niedojrzałą wiekiem, plebejskiego pochodzenia...”.

Rezolutność i wdzięk małej Benincasy od początku budziły zachwyt wśród tych, z którymi się stykała. Matka z trudnością potrafiła utrzymać ją w domu. „Każdy z sąsiadów i krewnych chciał ją mieć u siebie, by słuchać jej rozumnych szczebiotów i cieszyć się jej dziecięcą wesołością”

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Przyznaje się je osobom fizycznym lub prawnym, a także instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom społecznym i zawodowym, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Zaznaczyć należy, że wzór odznaki został zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz uzyskał zgodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Odznaki Honorowej Powiatu Kolbuszowskiego postanowienie o przyznaniu odznaki podjął w dniu 27 marca br. Zarząd Powiatu w Kolbuszowej. Razem z ks. S. Zychem uhonorowani zostali: Józef Kardyś, Zbigniew Chmielowiec, Władysław Ortyl, Maciej Szymański, Zbigniew Strzelczyk i Andrzej Jagodziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję