Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

W sercu Odkupiciela adorujemy miłość Boga do ludzkości

5 czerwca w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powiedział m.in.: „W języku biblijnym «serce» wskazuje na centrum osoby, siedzibę jej uczuć i zamiarów. W Sercu Odkupiciela adorujemy miłość Boga do ludzkości, Jego wolę powszechnego zbawienia, Jego nieskończone miłosierdzie. Kult Najświętszego Serca Chrystusa oznacza zatem adorację tego Serca, które umiłowawszy nas aż do końca, przeszyte zostało dzidą i z wysokości Krzyża rozlało krew i wodę, niewyczerpane źródło nowego życia.
Uroczystość Najświętszego Serca była także światowym dniem uświęcenia kapłanów, okazją sprzyjającą modlitwie o to, ażeby kapłani nie stawiali niczego ponad miłość Chrystusa“.
Benedykt XVI zaapelował również o uwolnienie włoskiej wolontariuszki, porwanej w Afganistanie Clementiny Cantoni.
32-letnia współpracownica organizacji „Care” znajduje się w rękach jednej z afgańskich band. Jak doniosły media włoskie, porywacze reprezentowani przez Timora Shaha, żądają okupu w wysokości 40 tys. dolarów, wypuszczenia na wolność ich ludzi przebywających w więzieniach oraz innych gwarancji.

Audiencja generalna

Benedykt XVI prosi Polaków o duchowe wsparcie

8 czerwca na Placu św. Piotra zebrało się kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Wśród nich powiewały flagi wielu państw, w tym liczne z Polski. Papież przed wygłoszeniem katechezy nawiązał do wietrznej pogody, jaka panuje w Rzymie:
„Wiatr jest symbolem Ducha Świętego. Mamy nadzieję, że teraz Duch Święty będzie nas oświecał podczas medytacji Psalmu 110” - powiedział.
Po odczytaniu katechezy Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów języka francuskiego, angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, polskiego i włoskiego.
Pozdrawiając Polaków, powiedział:
„Serdecznie pozdrawiam obecnych tu Polaków. Dziękuję Wam za życzliwość i za modlitwy. Proszę, aby pamięć o Janie Pawle II budziła w Was pragnienie duchowego wspierania jego następcy. Niech Bóg błogosławi Wam i Waszym najbliższym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie z przedstawicielami judaizmu

Kościół będzie nadal prowadził dialog z wyznawcami judaizmu - zapewnił Benedykt XVI delegację Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych, którą przyjął 9 czerwca na audiencji w Pałacu Apostolskim w Watykanie. W przemówieniu, wygłoszonym do swych gości po angielsku, Papież zwrócił uwagę na potrzebę refleksji nad doświadczeniem Szoah.
Ojciec Święty podkreślił, że obecne spotkanie ma miejsce 40 lat po ogłoszeniu przez Sobór Watykański II Deklaracji o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich Nostra aetate. W dokumencie tym Kościół, świadom zakorzenienia swej wiary w Abrahamie, Mojżeszu i Prorokach, wezwał do większego zrozumienia wzajemnego i szacunku między chrześcijanami a żydami oraz wyraził ubolewanie z powodu wszelkich przejawów nienawiści, prześladowań i antysemityzmu - przypomniał Papież.
Przemawiający w imieniu gości przewodniczący Komitetu - rabin Israel Singer powiedział: „Żydzi przybywają do tego ważnego domu w przekonaniu, iż w czasie, gdy szaleje terror i występuje poczucie braku bezpieczeństwa, cała nadzieja świata tkwi w religii”. Rabin przypomniał, że spotkał Papieża, gdy jeszcze nie nazywał się on Benedykt (po hebrajsku Baruch), po czym - nawiązując do znaczenia imienia Papieża: błogosławiony - życzył mu: „Niech Bóg umożliwi Ci być tym, jak się nazywasz”.

Abp Dziwisz zachował prywatne pisma Jana Pawła II

Abp Stanisław Dziwisz, wykonawca testamentu Jana Pawła II, ujawnił, że nie spalił niczego z prywatnych pism Ojca Świętego, choć taką wolę wyraził Papież w testamencie. Powiedział, że rolą Kościoła w Polsce jest pielęgnacja dziedzictwa Jana Pawła II i „dbanie o to ziarno”, aby przyniosło plon dla Ojczyzny i Kościoła w kraju.
„Po pierwsze trzeba to wszystko przejrzeć, a po drugie nic się nie nadaje do spalenia, ale do przechowania i zachowania dla potomności” - stwierdził. Część tych pism zostanie przekazana duchownym prowadzącym proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Zdaniem abp. Dziwisza, archiwum Papieża powinno zostać przebadane, a później opublikowane.
Osobisty sekretarz Jana Pawła II wyjawił też, że podczas pracy u boku Ojca Świętego spisał 27 tomów diariusza. Codziennie zapisywał jedną stronę. Podkreślił, że pisał tylko o wydarzeniach, nie wyrażał natomiast swoich opinii. Abp Dziwisz ma nadzieję, że diariusz posłuży historykom.
Metropolita Krakowski oznajmił, że Benedykt XVI wyznał mu w prywatnej rozmowie, iż chciałby przyjechać do Polski, aby odwiedzić ojczyznę swego Poprzednika.
Abp Dziwisz zapowiedział, że nie będzie się uważał za następcę Karola Wojtyły w Krakowie. Podkreślił, że Jana Pawła II nie da się zastąpić. „Mogę tylko pokornie chodzić Jego śladami i szukać natchnień w Jego doktrynie” - dodał. Zapowiedział, że jego programem będzie strzeżenie i rozwijanie dziedzictwa poprzedników: św. Stanisława, kard. Sapiehy, kard. Wojtyły i kard. Macharskiego.
Arcybiskup wyznał, że po nominacji na metropolitę krakowskiego odnosi wrażenie, jakby wracał do domu. Czuje rękę Jana Pawła II i ma nadzieję, iż zmarły Papież będzie go prowadził po drogach posługi w Polsce. W dniu swej nominacji abp Dziwisz modlił się u grobu Jana Pawła II.

Reklama

Pseudozwiązki małżeńskie wyrazem anarchicznej wolności

O nienaruszalności życia ludzkiego od poczęcia aż po naturalną śmierć, groźbie relatywizmu oraz pseudozwiązkach małżeńskich mówił Benedykt XVI w rzymskiej Bazylice św. Jana na Lateranie, gdzie zainaugurował diecezjalne seminarium na temat: Rodzina i wspólnota chrześcijańska: formacja osoby i przekazywanie wiary.
Benedykt XVI przypomniał, że rodzina, która jest „podstawową rzeczywistością człowieka”, pada dzisiaj ofiarą rozlicznych trudności i zagrożeń, dlatego potrzebne jej jest wyjątkowe wsparcie, przede wszystkim ze strony Kościoła, na czele z parafią, ale także ze strony ustawodawcy.
Ojciec Święty stwierdził, że „dzisiejsze rozmaite formy rozkładu małżeństwa, jak wolne związki i małżeństwa na próbę, aż po pseudomałżeństwa osób tej samej płci, są wyrazem anarchicznej wolności, która przedstawia je jako wyzwolenie człowieka”. Podkreślił, że przypominanie o charakterze małżeństwa „to nie ingerencja społeczeństwa czy władzy, narzucenie pewnej formy z zewnątrz, lecz wymaganie wpisane w pakt miłości małżeńskiej”. Zauważył, że owa „pseudowolność opiera się na banalizacji ciała, co nieuchronnie prowadzi do banalizacji samego człowieka”.
„Deprecjacja ludzkiej miłości i zdławienie autentycznej zdolności do miłości okazują się w naszych czasach najstosowniejszą i najskuteczniejszą bronią, służącą wypędzaniu Boga z człowieka, odsuwaniu Boga z pola widzenia i z serca człowieka” - mówił Benedykt XVI, podkreślając na koniec, że najgroźniejszą przeszkodą w wychowaniu młodego pokolenia jest dzisiaj „masowa obecność relatywizmu”, który występując pod przebraniem wolności, „staje się więzieniem”.

Papieski List na V Światowe Spotkanie Rodzin

Z okazji V Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w lipcu 2006 r. w Walencji, Benedykt XVI napisał list do kard. Alfonso Lópeza Trujillo, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny, ogłoszony 4 czerwca w Watykanie.
Ojciec Święty przypomniał, że miejsce i datę tego spotkania wybrał 22 lutego br. Jan Paweł II, który także określił jego hasło: Przekaz wiary w rodzinie. Benedykt XVI wyraził radość, że może potwierdzić to ważne wydarzenie, proponując zarazem, aby kierować się w przygotowaniach do niego „Ewangelią Rodziny”, mającą podstawową wartość dla Kościoła i społeczeństwa.
„Wszystkie narody, jeśli chcą nadać prawdziwie ludzkie oblicze społeczeństwu, nie mogą ignorować tego cennego dobra, jakim jest rodzina, oparta na małżeństwie” - czytamy w papieskim liście. Potwierdza to kodeks prawa kanonicznego, podkreślając, że związek małżeński, jaki tworzą mężczyzna i kobieta, jest podstawą rodziny, dziedzictwem i wspólnym dobrem ludzkości. Papież przypomniał, że rodzice są pierwszymi ewangelizatorami dzieci, będących bezcennym darem Stwórcy. „W ten sposób buduje się świat moralny, zakorzeniony w woli Bożej, w którym dziecko wzrasta w wartościach ludzkich i chrześcijańskich, nadających pełne znaczenie życiu” - napisał Benedykt XVI.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Dziecka w Rzymie

2024-04-28 16:13

Ewa Pankiewicz

Wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła - napisał w orędziu do dzieci papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję