Reklama

Franciszek

Papież: twórzmy przymierze w trosce o wspólny dom

„W dziedzinie troski o stworzenie potrzebujemy wspólnotowego nawrócenia, bo jedynie ono może doprowadzić do zmian politycznych w dziedzinie ochrony wspólnego domu” – podkreśla Lorna Gold, przewodnicząca rady wykonawczej Ruchu Laudato sì, którego przedstawiciele spotkali się w Watykanie z Papieżem Franciszkiem.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

zmiany klimatyczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch powstał na kanwie papieskiej encykliki ekologicznej. Zrzesza ponad 800 różnych organizacji z całego świata. Jego celem jest zainspirowanie wspólnoty katolickiej do większej troski o wspólny dom i wdrażania sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej.

Podczas spotkania z Ojcem Świętym przedstawiciele Ruchu rozmawiali o aktualnej sytuacji środowiska, o najpilniejszych zadaniach do podjęcia, i o wkładzie jaki każdy może wnieść, aby powstrzymać niekorzystne zmiany klimatyczne. Lorna Gold uważa, że papieska encyklika Laudato sì zaprasza do wsłuchania się w wołanie stworzenia oraz ubogich. Dodaje, że wiele możemy zmienić w naszych rodzinach, np. zredukować emisję gazów, być bardziej świadomymi dokonywanych wyborów, ale jeszcze więcej możemy uczynić jako wspólnota.

„Spotkaliśmy się z Ojcem Świętym wspólnie z przedstawicielami różnych krajów regionu Amazonii właśnie po to, aby móc lepiej zrozumieć, jak możemy się bardziej zjednoczyć, żeby uruchomić szerszą zmianę, stworzyć przymierze różnych ruchów, które zaangażują się wspólnie w celu dokonania zmiany na poziomie politycznym. Za kilka miesięcy odbędzie się Konferencja na temat zmian klimatycznych, organizowana przez ONZ (COP 26). Petycja, którą wnoszą pod obrady katolicy w odniesieniu do klimatu podkreśla związek między COVID-19, pandemią, przyrodą, zmianami klimatycznymi, a także kryzysem bioróżnorodności. To wszystko jest ze sobą powiązane. Poprzez tę petycję chcemy, aby głos katolików z całego świata był słyszany podczas konferencji klimatycznej, ale także głos tych wszystkich osób, które nie będąc katolikami widzą w Papieżu Franciszku światowego lidera z dziedzinie ekologii“ – powiedziała papieskiej rozgłośni Lorna Gold.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-08-27 18:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: najubożsi płacą najwyższą cenę za zmiany klimatyczne

[ TEMATY ]

bieda

papież Franciszek

zmiany klimatyczne

www.vaticannews.va/pl

Papieska audiencja dla uczestników kongresu pt. Od kryzysu klimatycznego do odporności klimatycznej

Papieska audiencja dla uczestników kongresu pt. Od kryzysu klimatycznego do odporności klimatycznej

Papież Franciszek przyjął na audiencji uczestników międzynarodowego kongresu pt. „Od kryzysu klimatycznego do odporności klimatycznej”. Został on zorganizowany w Watykanie przez Papieskie Akademie Nauk. W spotkaniu wzięli udział naukowcy, politycy i burmistrzowie z całego świata.

W czasie audiencji Papież wskazał na pilne wyzwanie, jakim jest troska o ochronę życia i pomoc najuboższym, którzy płacą najwyższą cenę za zmiany klimatyczne. Zauważył, że najbiedniejsze narody muszą otrzymać większe wsparcie. Ojciec Święty przypomniał też o tym, że to od naszych obecnych działań zależy przyszłość dzieci i młodzieży. „To na nas spoczywa obowiązek podjęcia takich działań, które nie zanegują ich przyszłości” – mówił Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Źródła watykańskie o stanie zdrowia papieża: "cierpienie osoby, której brakuje oddechu"

2025-03-03 21:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To było trochę trudne popołudnie - tak źródła watykańskie opisały okoliczności dwóch poniedziałkowych epizodów ostrej niewydolności oddechowej, jakie miał papież Franciszek w 18. dniu pobytu w szpitalu. Wyjaśniły, że nie doszło do nowej infekcji, ale była to konsekwencja trwającego obustronnego zapalenia płuc.

Źródła watykańskie w rozmowie z dziennikarzami podkreśliły, że to, co się wydarzyło, było "cierpieniem osoby, której brakuje oddechu".
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie na Wielki Post: patrząc na Całun Turyński, odnajdźmy się w nim

2025-03-05 07:20

[ TEMATY ]

całun turyński

Wikipedia (domena publiczna)

Kiedy nie żyjemy zgodnie z prawem Bożym, to my bijemy Jezusa i dlatego Całun Turyński robi takie wrażenie, bo każdy człowiek, który patrzy na Całun, odnajduje się w nim. Dlatego ten obraz jest tak bliski - powiedziała w rozmowie z portalem Polskifr.fr dr Anna Krogulska, świecka misjonarka, która odwiedza różne kraje i kontynenty, opowiadając o wierze na podstawie najważniejszej relikwii chrześcijaństwa, której znaczenie warto odkrywać na nowo, szczególnie w Wielkim Poście.

Anna Krogulska podkreśliła, że Całun „jest obrazem miłości Boga do człowieka, ale jednocześnie, jak powiedział papież św. Jan Paweł II, obrazem grzechu ludzkiego”, bo zachowały się na nim ślady licznych ran Jezusa.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję