Reklama

O adopcji i rodzicielstwie zastępczym

Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy przy Caritas zorganizował kolejne spotkanie dla rodzin adopcyjnych, zastępczych i prowadzących pogotowia rodzinne oraz kandydatów przygotowujących się do adopcji. Spotkanie odbyło się 28 maja w Gliniku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po pierwsze chcieliśmy zintegrować to środowisko - wyjaśnia ks. Andrzej Kołodziejczyk. - Ale również usłyszeć, z jakimi problemami borykają się te rodziny i w czym możemy im pomóc. Dyskutowaliśmy o nowym programie pracy z nimi.
Rodziny adopcyjne i zastępcze szukają wsparcia i odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się przed i po przyjęciu dziecka. Chcą spotykać się ze specjalistami w dziedzinie psychologii, wychowania, pedagogiki, z terapeutami, po to by łatwiej rozwiązywać trudne sytuacje. DOAO wychodzi im naprzeciw. - Ważne są dla nas również ich refleksje po odbytych szkoleniach: czy to, co zostało tam powiedziane, sprawdza się w ich sytuacji. Niektórzy już zwrócili nam uwagę na to, co należałoby wzmocnić w procesie kwalifikacyjnym, a co można odpuścić - mówi ks. Kołodziejczyk. - Takim ważnym problemem, który poruszyliśmy, był FAS, czyli zespół alkoholowy płodu. Trzeba o tym mówić, ale w taki sposób, żeby nie wywołać paniki - bo potem ludzie zaczną rozmyślać: Jest ten FAS czy nie ma? Brać dziecko czy nie? Pojawia się niepotrzebny strach.
Kolejnym tematem spotkania były trwające prace nad ustawą o rodzicielstwie zastępczym. - W tej chwili ośrodki adopcyjne są traktowane na nierównych warunkach. Ta ustawa ma wprowadzić nową jakość w procesie adopcyjnym - tłumaczy ks. Kołodziejczyk. - Oddaje ten proces pod opiekę stowarzyszeń, natomiast nakazuje zamknięcie ośrodków gminnych i w ten sposób daje innym ośrodkom równe prawa. Myślę, że to może być ciekawe rozwiązanie i nas ono satysfakcjonuje.
DOAO pod opiekę Caritas trafił rok temu. Od tego czasu rozszerzona została formuła działania. - Nawiązaliśmy kilka partnerstw, m.in. z rodzinami zastępczymi. W międzyczasie powstało Okno Życia, które wspomaga właśnie nasz ośrodek. Udało nam się podtrzymać dobrą współpracę z sądem i szpitalem, wypracowaną przez naszych poprzedników. Coraz więcej ludzi interesuje się ośrodkiem i cały czas rozpowszechniamy informacje o nas - wymienia ks. Kołodziejczyk. - W zeszłym roku prowadzona była tu poradnia dla ludzi z trudnościami, były na to pieniądze z miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Teraz niestety nie udało nam się pozyskać tych pieniędzy i widzę tu dużą lukę, bo z poradni skorzystało ponad 400 osób. Dlatego będziemy jednak starać się o te fundusze. Aktualnie Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy szkoli siedem par na kandydatów na rodziców zastępczych według programu „Dziecko czeka...” - program został zatwierdzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. z 2001 r. nr 120, poz. 1284). Są jeszcze wolne miejsca na edycję jesienno-zimową. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w siedzibie DOAO (ul. Czereśniowa 15, Gorzów Wlkp., w godz. 8-15), telefonicznie (600-988-632 lub [95] 722-91-92) lub doao@interia.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NFZ: od wtorku zmiany w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy

2025-09-30 05:57

[ TEMATY ]

NFZ

Ukraina

Adobe Stock

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że od wtorku wchodzą w życie zmiany w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy w związku z wejściem w życie nowelizacji specustawy. Pełnoletni pacjenci tracą m.in. prawo do refundacji leków.

NFZ przypomniał w komunikacie, że we wtorek 30 września 2025 r. wejdą w życie zmiany w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy. Dotyczą one tych obywateli Ukrainy, którzy nie są ubezpieczeni w Polsce, ale na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (tzw. specustawa), ich pobyt w naszym państwie jest uznawany za legalny i mają oni prawo do korzystania m.in. ze świadczeń opieki zdrowotnej.
CZYTAJ DALEJ

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii?

2025-09-27 20:03

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików.

Nieprawda. W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików: „Katolicy w pełni uczestniczą w Eucharystii, kiedy otrzymują Komunię św., wypełniając nakaz Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi. Osoba przystępująca do Komunii św. nie może być w stanie grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed przystąpieniem do Komunii i dążyć do życia w miłości i zgodzie z bliźnimi. Osoby pozostające w stanie grzechu ciężkiego muszą najpierw pojednać się z Bogiem i z Kościołem w sakramencie pokuty. Częste przystępowanie do sakramentu pokuty jest zalecane dla wszystkich wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

Działalność rządu USA zostanie zawieszona? Trump: winni Demokraci

2025-09-30 19:49

[ TEMATY ]

Donald Trump

shutdown

zawieszenie działalności

rząd USA

demokraci

PAP

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że zawieszenie działalności rządu (shutdown) jest prawdopodobne i obarczył za to winą Demokratów. Możliwe, że ze względu na panujący w Kongresie impas shutdown rozpocznie się o północy w środę (godz. 6 rano w Polsce).

- Nic nie jest nieuchronne, ale powiedziałbym, że to jest prawdopodobne, bo (Demokraci) chcą dać opiekę zdrowotną nielegalnym imigrantom, co zniszczyłoby opiekę zdrowotną dla wszystkich innych - oświadczył Trump, odpowiadając na pytania dziennikarzy w Białym Domu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję