Reklama

W 10. rocznicę utworzenia diecezji rzeszowskiej (cz. III)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizowanie pracy katechetycznej

Reklama

Cały czas trwała wytężona praca katechetyczna. Bp Edward Białogłowski mówił w wywiadzie w 1992 r.: "W tym roku szkolnym katechizuje 374 księży diecezjalnych, 38 zakonnych, 59 katechetek zakonnych i 49 osób świeckich. Z nauki korzysta 110 tys. 192 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz 41 tys. 945 uczniów szkół średnich. Młodzież akademicka ma 6 ośrodków katechezy i duszpasterstwa. Natomiast na wszystkich uczelniach rzeszowskich księża prowadzą zajęcia z etyki katolickiej". By podołać zadaniom katechetycznym w diecezji powołano Diecezjalne Studium Katechetyczne, które dekretem z 2 sierpnia 1993 r. Biskup Rzeszowski przekształcił w Diecezjalne Kolegium Teologiczne, mające siedzibę w budynku katechetycznym parafii farnej w Rzeszowie. Kolegium przygotowuje w cyklu trzyletnim katechetów do szkół podstawowych. Funkcję dyrektora Kolegium pełnił ks. dr Jan Edling, później został jako wicedyrektor dołączony ks. dr Dariusz Trojnar. Biskup Rzeszowski powołał również do istnienia Diecezjalne Studium Organistowskie, które dzięki życzliwości Ojców Bernardynów, a zwłaszcza o. Cherubina Pająka, dyrektora Studium, kształci kilkadziesiąt osób, podejmujących posługę organistowską w parafiach diecezji.

W diecezji swą posługę pełni kilkunastu wizytatorów diecezjalnych religii, w Centrum Doskonalenia Pedagogicznego pracuje ks. dr Janusz Podlaszczak, powołano kilku doradców metodycznych. Dla katechetów organizowane są sympozja katechetyczne, katechezy pokazowe, dni skupienia i rekolekcje. Wszystko po to, by poziom katechezy był jak najwyższy.

Caritas

Ogromnie istotną sprawą było powołanie Wydziału Charytatywnego Kurii oraz Caritasu Diecezji Rzeszowskiej. Nominację na dyrektora Caritas otrzymał ks. kan. Stanisław Słowik, któremu od początku pomagał ks. Władysław Jagustyn, potem także ks. Bogusław Janik i Siostry Nazaretanki. Caritas podjął owocne działania w bardzo wielu dziedzinach, tworząc zespoły charytatywne we wszystkich parafiach diecezji, kuchnie dla biednych w Rzeszowie, później w Jaśle i Gorlicach, centrum charytatywne, centrum dla osób niepełnosprawnych, Stacje Socjalne Caritas w Kątach, Ropczycach i Tyczynie, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Myczkowcach, Szkolne Koła Caritas w Rzeszowie oraz szereg akcji - świątecznych pomocy dla osób biednych, wypoczynku w czasie wakacji i ferii dla biednych dzieci, itp. Caritas współpracuje w Towarzystwem św. Brata Alberta. Działalność charytatywna w diecezji, a szczególnie działalność Caritas jest ogromnie ważnym wymiarem działania diecezji, stąd budzi radość tyle podjętych inicjatyw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dom Biskupi

Reklama

Przez pierwsze lata posługi biskupiej Biskup Rzeszowski mieszkał gościnnie na plebani parafii katedralnej. Już w pierwszym roku istnienia diecezji, miasto przekazało w zamian za tereny parku miejskiego, który był własnością parafii farnej, budynek przy ulicy ks. Jałowego 2. Dom ten był całkowicie zrujnowany. Remont, prowadzony przez ks. prał. Stanisława Maca i ks. prał. Stanisława Króla, później ks. kan. Czesława Szewczyka i ks. kan. Józefa Stanowskiego, przywrócił budynkowi dawne piękno i dostosował go do dzisiejszej funkcji. Zamieszkał w nim Biskup Rzeszowski, wraz z Kanclerzem i Notariuszem Kurii oraz trzy Siostry Felicjanki opiekujące się domem.

Środki masowego przekazu

Reklama

Kolejne zadanie to wejście w mass media. Wszystko zaczęło się od zdobycia częstotliwości radiowej dla diecezji. Ponieważ diecezja nie była w stanie u początku istnienia podołać utworzeniu radia, zaproszono najpierw do współpracy Ojców Franciszkanów z Krakowa, potem Radio Maryja. Pisał wówczas Biskup Rzeszowski do diecezji: " Od wtorku 13 kwietnia 1993 r. nadawany jest w naszej diecezji program Radia Maryja z Torunia. Radio to działa w wielu diecezjach naszej Ojczyzny, także w sąsiedniej diecezji przemyskiej. Witamy z radością ten program i zachęcamy gorąco do słuchania radia na falach UKF. Diecezja rzeszowska będzie stopniowo wchodzić ze swoim programem, a w przyszłości planujemy własne radio diecezjalne". Tak też się stało. W grudniu 1994 r. "Via" - Katolickie Radio Rzeszów rozpoczęło swoją działalność najpierw w wymiarze 2 godzin (od 17.00 do 19.00), od Wielkiego Postu 1995 r. - 3 godzin, a od września 1996 r. w wymiarze 6 godzin, ciągle udostępniając pozostały czas na częstotliwości diecezjalnej Radiu Maryja. Dyrektorem Radia został mianowany ks. Roman Jurczak, który przygotował, dzięki życzliwości ks. proboszcza Adama Banka, studio w domu parafialnym w Malawie oraz zorganizował zespół redakcyjny, w większości złożony z ludzi młodych. Potem przyszła konieczność budowy wieży nadawczej, przygotowania studia w budynku Kurii, przy ul. Zamkowej 4. Obecnie siedziba radia "Via" mieści się przy ul Zamkowej 4. Dyrektorem jest ks. Bogusław Przeklasa.

Bardzo szybko podjęto starania o powołanie do istnienia pisma urzędowego diecezji oraz możliwości przekazywania wiadomości o diecezji w nowo powstałym «Źródle». 18 listopada 1992 r. Biskup Rzeszowski pisał: "W najbliższym czasie diecezja nasza podejmie rozprowadzanie Tygodnika Rodzin Katolickich «Źródło». Będą w nim zamieszczane również aktualne problemy duszpasterskie naszej rzeszowskiej diecezji. Witam więc z radością tę cenną inicjatywę i powierzam jej rozwój Drogim Duszpasterzom i Drogim Rodzinom naszej diecezji. Zachęcam do życzliwego przyjęcia tygodnika «Źródło» oraz zachęcam do współpracy z Redakcją" . Utworzono pismo urzędowe "Zwiastowanie" (kwartalnik), potem doszedł " Biuletyn Synodalny" - pismo zespołów synodalnych, "TAK" (Teraz Akcja Katolicka) - pismo Akcji Katolickiej, "Znak Łaski" - pismo Stowarzyszenia Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego i wreszcie od 1994 r. jest wydawany rocznik naukowy "Resovia Sacra". Powstało także szereg gazetek parafialnych.

W niedługim czasie podjęto współpracę z tygodnikiem "Niedziela", tworząc dodatek diecezjalny "Niedziela Południowa". Z kolei we współpracy z czasopismem młodzieżowym "Droga" diecezja podjęła współpracę, tworząc także dodatek diecezjalny.

Diecezja co roku wydaje "Schematyzm Diecezji Rzeszowskiej", zawierający potrzebne informacje o kapłanach i parafiach diecezji, a także "Kalendarz liturgiczny", adoracje niedzielne, czytanki majowe, itp.

Ogromną pomocą dla druku tych pism, a także wielu pomocy duszpasterskich, służy Poligrafia Wyższego Seminarium Duchownego zorganizowana z wielką ofiarnością i prowadzona przez ks. lic. Piotra Mierzwę. Poligrafia została zlokalizowana w latach 1993-2001 w budynku katechetycznym parafii św. Józefa w Rzeszowie-Staromieściu. W roku 2001 Poligrafia przeniosła swą siedzibę do nowego budynku znajdującego się obok Instytutu Jana Pawła II, przy ul 17. Pułku Piechoty.

Kolejnym etapem udziału diecezji w środkach masowego przekazu było utworzenie w styczniu 1995 r. Katolickiej Redakcji Programowej ( tworzą ją ks. Józef Brzostowski i ks. Marek Buchman), która przygotowuje programy emitowane w Telewizji Regionalnej i Telewizji Rzeszów.

Domy rekolekcyjne i nowe parafie

Celem podjęcia formacji duchowej członków grup duszpasterskich przygotowano szereg domów rekolekcyjnych: Rzeszów-Przybyszówka, Dębowiec, Lipinki, następnie w Chmielniku, Cmolasie, oraz szereg ośrodków Ruchu Światło-Życie (obecnie potrzebny jest remont większości z nich) i dla ministrantów (w latach 1999-2001 przygotowano nowy, piękny ośrodek w Kotani). Przez wszystkie lata istnienia diecezji troska o przygotowanie kolejnych obiektów parafialnych na ośrodki dla grup i stowarzyszeń działających w diecezji jest istotną sprawą dla Biskupa Rzeszowskiego.

Dla lepszej opieki duszpasterskiej wiernych diecezji konieczne było utworzenie nowych parafii oraz wybudowanie szeregu kościołów. Powstało kilkanaście nowych parafii, wiele parafii kończyło lub rozpoczęło budowę nowych kościołów.

Instytut Jana Pawła II

Od początku istnienia diecezji Biskup Rzeszowski kładł nacisk na formację alumnów i kapłanów, na działalność charytatywną i wreszcie na współpracę kapłanów ze świeckimi we współodpowiedzialności za Kościół. Konieczna do tego jest formacja wielu osób świeckich. W tym celu organizowano szereg spotkań, rekolekcji, szkoleń. Działania te dość szybko przybrały formę instytucjonalną przez powołanie do istnienia najpierw Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, a później także Instytutu Jana Pawła II. Został przygotowywany odpowiedni budynek przy ul. 17. Pułku Piechoty, gdzie znalazła swoje miejsce biblioteka i szereg sal wykładowych. Jest to z prawdziwego zdarzenia centrum formacyjne diecezji rzeszowskiej. Podejmują tutaj studia kapłani, ale również wiele osób świeckich.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

We wspomnienie św. Joachima i św. Anny

2025-07-27 20:05

Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie

- Rodzina jest darem i jednocześnie zadaniem. W rodzinie przychodzimy na świat i dorastamy w atmosferze, którą może zapewnić tylko rodzina – wspólnota bliskich i kochających się osób. Nikt i nic nie zastąpi dziecku takiej wspólnoty – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości odpustowych w krakowskiej parafii św. Anny.

W dniu wspomnienia św. Joachima i św. Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny, kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. wieńczającej uroczystości odpustowe w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję