Reklama

Niedziela Częstochowska

Odeszła do Pana Matka ks. Jarosława Borala

W dniu 23 stycznia odeszła do Pana Irena Boral, Matka księdza Jarosława, proboszcza parafii św. Barbary w Wieluniu.

[ TEMATY ]

Wieluń

Zofia Białas

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 stycznia w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Mstowie, gdzie była sprawowana Eucharystia w intencji zmarłej. Mszy św. koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski. On też wygłosił homilię zbliżoną myślą do przeczytanej przez ks. Mariana Mermera – dziekana Regionu Wieluńskiego, Ewangelii o śmierci Jezusa na krzyżu. Myślą przewodnią rozważań stały się słowa: „Oto Matka twoja”. Rozpoczynając homilię, ks. bp mówił o aktualnie panującym okresie w kościele, jeszcze w scenerii betlejemskiego żłobka, ale już przy wyciszających się kolędach, w których tak wiele słów o Matce Bożej. To dzięki Jej „fiat”, zaniesionemu do Boga przez Anioła Gabriela, „Słowo stało się Ciałem” i narodził się Jezus, Bóg Człowiek z Panny Świętej, i tak jak każde ziemskie dziecko miał swoją Matkę i Opiekuna i przebywał w ich domu przez pełne 30 lat. Tu pod okiem kochającej Matki uczył się pracy, miłości, wiary i dojrzewał do głoszenia Ewangelii.

Czyż nie tak samo jest z innymi ziemskimi matkami? Każda z nich swojemu dziecku oddaje serce i przygotowuje do życia, uczy wiary, czasami pomaga rozeznać powołanie do kapłaństwa, do życia zakonnego. Taką matką była też pani Irena. Dziś jej za to dziękujemy. Dziękujemy za córkę Annę i syna Jarosława i modlimy się o radość nieba dla niej i wierzymy, że nadal będzie matką kapłana.

2019-01-26 19:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość odpustowa ku czci św. Józefa w Wieluniu

[ TEMATY ]

św. Józef

uroczystość

Wieluń

Zofia Białas

Dzień 19 marca, ostatni dzień ćwiczeń rekolekcyjnych w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Przez trzy kolejne dni wierni słuchali słowa Bożego i wraz z ks. Andrzejem Walaszczykiem - kapelanem sióstr bernardynek, tegorocznym rekolekcjonistą, przedzierali się przez prawdy dotyczące wiary.

Podsumowaniem rekolekcji był odpust parafialny. Przybyli na niego liczni czciciele św. Józefa, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Pawłem Okrasą, starostą Markiem Kielerem, radnym Sejmiku Wojewódzkiego Andrzejem Chowisem, strażacy z Wielunia, Urbanic i Bieniądzic z pocztami sztandarowymi, siostry Antoninki, Bernardynki, kapłani z dekanatów wieluńskich. Uroczystej sumie przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski. Przed homilią ks. bp dokonał uroczystego poświęcenia odnowionej ambony. Z tej ambony ks. Paweł Otręba przeczytał Ewangelię wg św. Mateusza (Narodzenie Jezusa), a ks. bp wygłosił homilię nawiązującą do przeczytanej Ewangelii i do postaci św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję