Reklama

Wiadomości

46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

"Skala problemów związanych z brakiem trzeźwości jest przerażająca" – alarmuje bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Dziś, 10 lutego, rozpoczyna się 46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Z tej okazji będą odbywać się różne wydarzenia: bezalkoholowe bale karnawałowe, spotkania modlitewne, czuwania, pielgrzymki trzeźwościowe i dni skupienia. Jak wyjaśnia bp Bronakowski każdy kolejny dzień Tygodnia Modlitw wiąże się z inną intencją. Wierni będą modlić się za rodziny, ojców, osoby ze świata kultury i nauki, sprawujących władzę a także za kapłanów. "Prosimy Boga, aby pobudzał sumienia tych grup do podejmowania troski o trzeźwość" – dodaje hierarcha.

Motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, w związku z Rokiem Wiary, jest rola ojca, jako „świadka wiary i trzeźwości”.

"Widzimy, że trzeba podjąć trud uświadomienia współczesnym mężczyznom, że nie ma piękniejszego powołania, niż bycie ojcem. Nie można osiągnąć większego sukcesu w życiu, niż zbudowanie trwałej i szczęśliwej rodziny, której fundamentem jest wiara i trzeźwość" – zaznacza biskup.

Obecnie uzależnionych jest ponad milion Polaków, niemal 4 miliony piją ryzykownie i szkodliwie, 2 miliony polskich dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym – przypomina bp Bronakowski. Dodaje, że ponad 10 tys. ludzi umiera w Polsce w ciągu roku przez alkohol. Ponadto, choć wiele rodzin doświadcza skutków kryzysu gospodarczego a rodzinom coraz częściej brakuje na podstawowe produkty spożywcze, to jednak stale obserwuje się wzrost spożycia alkoholu.

W rozmowie z KAI bp Bronakowski zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu bardzo często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary i wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła. "Alkohol jest więc zagrożeniem dla życia wiecznego" – zaznacza przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Reklama

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to obok miesiąca abstynencji jedno z najważniejszych działań podejmowanych przez Apostolstwo Trzeźwości w Polsce. Przesłanie Tygodnia, zaznacza bp Bronakowski, jest jasne: wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu, wierni modlą się o łaskę trzeźwości dla bliźnich. Drugi cel ma charakter profilaktyczny. "Zaczynamy w ostatnią niedzielę okresu zwykłego, jeszcze w czasie karnawału, aby powiedzieć wyraźnie: chrześcijanin wezwany jest do trzeźwości w każdych warunkach, także podczas karnawałowej zabawy" – informuje hierarcha. Trzecim celem Tygodnia jest wynagrodzenie Bogu za grzechy pijaństwa.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości informuje, że w ub. roku Polacy wydali na alkohol niemal 30 mld zł, „a zatem więcej niż wyniosły inwestycje na nowe drogi. Za tymi miliardami złotych kryją się nieprzeliczalne na żadne pieniądze dramaty konkretnych osób i całych rodzin”.

Pytany o nadzieje związane z tegorocznym Tygodniem bp Bronakowski powiedział KAI, iż chciałby, aby jak najwięcej osób "przejrzało na oczy" i aby ludzie uświadomili sobie, jak ogromne straty ponoszą polskie rodziny i polski naród przez brak trzeźwości. "Aby powoli zaczęły się zmieniać szkodliwe nawyki społeczne, aby rządzący przestali być adwokatami interesów przemysłu alkoholowego, ale zaczęli promować prawo sprzyjające ochronie trzeźwości" – podkreślił hierarcha.

2013-02-10 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 26. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

[ TEMATY ]

trzeźwość

Licheń

Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym

W dniach 27-29 lipca br. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbędą się 26. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych.

Hasłem tegorocznego spotkania będą słowa „Bóg bezsilnym daje moc”. „Jest to hasło, które mówi o tym, że gdy rozpoczęliśmy proces przemiany naszego życia i zobaczyliśmy, że jesteśmy bezsilni, czyli z uzależnieniem czy też ze współuzależnieniem nie dajemy sobie rady i sami nie możemy sobie pomóc. Dlatego potrzebujemy pomocy Boga, potrzebujemy pomocy innych, potrzebujemy terapii. Potrzebujemy siły danej od Boga” – wyjaśnił organizator spotkania ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję