Modlitwa wdzięczności za plony oraz o błogosławieństwo dla rolników odbyła się 15 sierpnia i była połączona z dziękczynieniem za 50 lat posługi biskupiej i 65 lat kapłaństwa bp. Pawła Sochy. Jubilat przewodniczył Mszy św. przy ołtarzu polowym i wygłosił homilię.
Cud nad Wisłą
Biskup senior podkreślił, że jedną z trzech głównych uroczystości maryjnych jest Wniebowzięcie Maryi, świętowane już od V w. – Tajemnica Jej wzięcia z ciałem i duszą została ogłoszona przez papieża Piusa XII jako dogmat wiary 1 listopada 1950 r. W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej, a w kościołach święci się zioła, kwiaty i dożynkowe snopy – mówił ksiądz biskup. – 15 sierpnia jest dla Polaków rocznicą Cudu nad Wisłą, czyli zwycięstwa Wojska Polskiego nad Armią Sowiecką w 1920 r. i tym samym ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je wstawiennictwu Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym dniu Wojsko Polskie obchodzi swoje święto – kontynuował bp Socha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kobieta święta
W dalszej części homilii celebrans podkreślił znaczenie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny w życiu wierzących. Oznacza ono „posłuszeństwo wiary wobec słowa Bożego, jakiego wzór dała nam Niepokalana i Wniebowzięta”. – Maryja jest kobietą życia – tam, gdzie jest Maryja, rozkwita życie duchowe, życie wiary i życie cielesn. W Maryi, naczyniu Ducha Świętego, jak mawiał św. Maksymilian Kolbe, czcimy szczególnie Trzecią Osobę Boską – Ducha Świętego. Tam, gdzie jest nabożeństwo do Niepokalanej, zawsze jest prośba do Ducha Świętego o liczne i święte powołania, świętość życia małżeńskiego i rodzinnego, świętość i myślenie Boże, a także o ducha wiary – kontynuował biskup. – Apokalipsa ukazuje nam dwie niewiasty: świętą i nierządnicę oraz sytuację, w jakiej znajduje się świat. Pytamy, jaka jest rola kobiety? Kobieta jest „łonem życia”, ona rozstrzyga o życiu lub śmierci człowieka, stąd o wartości każdej kultury i epoki świadczy samoświadomość kobiety oraz stosunek ludzi do niej. Czy poważaniem i czcią otaczamy kobietę świętą, której symbolem jest Maryja, czy też nierządnicę – Babilon, która zaprzecza wszelkiemu macierzyństwu? Trzeba czcią otaczać kobietę świętą jako żonę, matkę, oczekującą potomstwa, będącą w stanie błogosławionym, kobietę dziewicę, siostrę zakonną, rodzącą miłość Bożą w sercach ludzi, zwłaszcza poniżanych i ubogich – zakończył kaznodzieja.
Obrzęd dożynkowy
Podczas Eucharystii pobłogosławiono wieńce dożynkowe oraz dewocjonalia, a po jej zakończeniu obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca z Krzepielowa. Wystąpił również Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. W dożynkach uczestniczyli przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe. Obchodom towarzyszyło Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego, które zapraszało do odwiedzenia swoich stoisk.