Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Lizbona

Kościół jest młody

Setki tysięcy młodych ludzi z ponad dwustu państw świata przybyło na spotkanie z papieżem Franciszkiem do stolicy Portugalii.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2023, str. III

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Archiwum prywatne

Ks. Mariusz Wencławek wraz ze szczecińską młodzieżą

Ks. Mariusz Wencławek wraz  ze szczecińską młodzieżą

Natym spotkaniu nie zabrakło również przedstawicieli naszej archidiecezji. Dzięki zaangażowaniu diecezjalnego koordynatora Światowych Dni Młodych w naszej archidiecezji, ks. Mariusza Wencławka salezjanina, proboszcza z parafii św. Jana Bosko w Szczecinie wszyscy nasi pielgrzymi byli rozpoznawalni, bowiem na koszulkach i plecakach widniał napis „Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska” oraz flaga Polski z podpisem „Poland”.

Pielgrzymi ze Szczecina do Lizbony mieli do pokonania 3 tys. km. Największa grupa, 30-osobowa, wybrała się z parafii św. Jana Bosko w Szczecinie wraz z diecezjalnym koordynatorem ŚDM, następnie prawie tylu uczestników przybyło z parafii Przemienienia Pańskiego w Szczecinie ze swoim duszpasterzem ks. Łukaszem Śniadym, byli również przedstawiciele młodzieży z Wolina oraz kilku indywidualnych pielgrzymów z Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.

Grupa polska na Stadionie 1 Maja w Lizbonie przygotowała „Polską Lizbonę”. Tam spotykały się polskie grupy na koncertach, konferencjach i rozmowach z gośćmi. Na telebimach transmitowane również były wraz z polskim tłumaczeniem spotkania z Ojcem Świętym. Podczas ceremonii rozpoczęcia ŚDM w Parku Edwarda w Lizbonie papież Franciszek podkreślił, że Kościół jest dla wszystkich, nie tylko dla wybranych, a na zakończenie homilii wraz z młodzieżą kilkakrotnie powtórzył, że Bóg nas kocha. A podczas Mszy św. kończącej ŚDM w Parku Tagu, po nocnym czuwaniu zachęcił młodzież, aby się nie lękała, aby słuchała Chrystusa i jaśniała Jego światłem.

Reklama

W ŚDM urzekające są także różnorodność strojów, mnogość języków, bogactwo narodowości, pejzaż rozmaitych flag narodowych z górującą nad Parkiem Edwarda flagą Portugalii, ale przy tym świadomość, że „Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który (jest i działa) ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich”.

Duża część młodych przybyła na ŚDM po raz pierwszy. Marta podkreśliła, że w Lizbonie największe wrażenie wywarła na nią ilość uczestników tego spotkania. Nigdy wcześniej nie miała okazji uczestniczyć w tak międzynarodowym spotkaniu. Hubert zauważa, że to spotkanie pozwoliło mu na refleksję, że jako młody człowiek, który wierzy w Boga nie jest sam. Wielu rówieśników z kilkuset krajów na świecie wyznaje tę samą wiarę. Dla Filipa ŚDM były znakiem powszechności Kościoła na całym świecie. Na wiarę nie ma względu kolor skóry, czy flaga, którą człowiek ma ze sobą, ale otwarte serca, żądne i głodne Boga!

Ojciec Święty Franciszek już nas zaprosił na kolejne spotkanie młodych w Rzymie w 2025 r. i w Seulu w 2027 r. Z niecierpliwością czekamy...

2023-08-22 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka techno jako przygotowanie do Eucharystii podczas ŚDM? Polski ksiądz wyjaśnia, jak było naprawdę

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Screenshot ŚDM

W internecie rozgorzała dyskusja na temat zakończonych właśnie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, a konkretniej nad niedzielnym porankiem, kiedy to ksiądz-dj Guilherme Peixoto miksował muzykę, a według wielu osób, miało się to dziać bezpośrednio przed Eucharystią. Czy tak było naprawdę? Zapraszamy do obejrzenia kilku słów komentarza i wyjaśnienia.

Ks. Guilherme Peixoto w serwisie TikTok publikuje filmiki pod pseudonimem Padre Guilherme. Stał się on gościem tegorocznych ŚDM, a jego "miksowanie" znalazło się w oficjalnym harmonogramie. Będący w Lizbonie ks. Piotr Jarosiewicz - Dyrektor Wydziału Młodzieży przy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej oraz koordynator ŚDM w diecezji drohiczyńskiej, wyjaśnia, co tak naprawdę wydarzyło się tego dnia podczas ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: sekularyzacja w Polsce postępuje, nie widać hamulców, które mogłyby ją powstrzymać

2023-09-26 14:37

[ TEMATY ]

raport

Artur Stelmasiak

Praktyki religijne w największe miastach i wśród najbardziej wykształconych oraz w najmłodszym pokoleniu to “motory” polskiej sekularyzacji - oceniła prof. Mirosława Grabowska. Zaznaczyła jednocześnie, że nie widać hamulców, które te procesy mogłyby powstrzymać. Była dyrektor CBOS uczestniczyła w prezentacji raportu “Kościół w Polsce 2023”, która odbyła się dziś w Warszawie.

Publikację przygotowała Katolicka Agencja Informacyjna we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego.

CZYTAJ DALEJ

"24 h dla Pana" z Mężczyznami św. Józefa [zaproszenie]

2023-09-27 15:46

Norbert Kochanek

Bazylika w Bardzie

Bazylika w Bardzie

Mężczyźni świętego Józefa zapraszają na męskie rekolekcje, które odbędą się w dniach 6-7.10.2023 roku w Bardzie Śląskim.

Przyjazd uczestników zaplanowany jest na 6 października do godziny 18.00, a zakończenie dzień później o godz. 18.00. - Wszystko w ramach akcji "24 h dla Pana" - czytamy w zaproszeniu, które skierowane jest do wszystkich mężczyzn, zrzeszonych, niezrzeszonych, niezależnie od wieku i poziomu duchowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję