W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej od 13 do 20 sierpnia trwały uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kulminacyjnym punktem była Suma pontyfikalna pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.
Uroczysta Msza św. była celebrowana po zakończeniu procesji Wniebowzięcia NMP. Złożony z kilkudziesięciu asyst barwny pochód, przemierzając dróżki tryumfu Maryi, przybył przed kalwaryjską bazylikę, gdzie zebranych przywitał o. dr Cyprian Moryc, bernardyn. Kustosz sanktuarium wyraził radość z przybycia tak wielu pątników do sanktuarium Matki o czułym obliczu, która jest dla wszystkich ikoną miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas liturgii homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, który przywołał m.in. fragmenty apokryfów mówiące o Wniebowzięciu Matki Chrystusa. Według tych tekstów głównym powodem, dla którego Bóg zabrał z duszą i ciałem Najświętszą Maryję Pannę do nieba, jest to, że była Matką Jego Syna.
Reklama
Arcybiskup cytował także fragmenty homilii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, wygłoszonej podczas koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej 15 sierpnia 1963 r. Chrystus jako człowiek otrzymał od matki to, co otrzymuje każde dziecko. Prymas Tysiąclecia mówił: „Bóg chciał jak najbliżej wejść w sprawy ludzkie, dlatego pokazał nam wzór, jak się to ma dziać: w ramionach Matki Boga-Człowieka, która została Matką naszą, na rękach Świętej Bożej Rodzicielki, Świętej Bożej Karmicielki”.
Metropolita krakowski odniósł się także do stwierdzenia, że Kościół jest matką dla wszystkich wierzących. Przywołał gesty matek i ojców przynoszących dzieci, by arcybiskup je błogosławił, gdy szedł do ołtarza. Mówił, że w tych rodzicach widać wiarę w moc błogosławieństwa, jakiego udziela Kościół. Odnosząc się do daru życia, przypomniał o konieczności szanowania każdego człowieka bez względu na wiek czy status społeczny.
– Dzisiaj myślimy o naszych matkach – tych, które żyją i tych, które odeszły już do wieczności – podkreślił abp Jędraszewski i dodał: – Każdy z nas myśli o swojej matce ze wzruszeniem, z wdzięcznością, z czcią – jeśli nie inaczej, to duchowo całując jej ręce. Jednocześnie modlimy się za wszystkie niewiasty, za wszystkie panie, by wpatrzone we wzór Wniebowziętej Matki Dziewicy umiały ukochać swoje dziecko od samego jego poczęcia i towarzyszyć mu, i prosić Kościół – jak przyjdzie czas – aby On pomagał temu dziecku wzrastać w wierze, nadziei i miłości aż po wieczność całą.
Przed zakończeniem liturgii metropolita krakowski pobłogosławił kwiaty i zioła, a o. Egidiusz Włodarczyk, prowincjał bernardynów, podziękował wszystkim przybyłym do sanktuarium oraz odpowiedzialnym za przebieg tegorocznych uroczystości.