Reklama

Niedziela Podlaska

Doświadczenie żywego Kościoła

Po raz trzydziesty trzeci na Jasną Górę dotarła Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska. Po prawie dwóch tygodniach wędrówki pątnicy stanęli przed obliczem Pani Jasnogórskiej przestawiając Jej skryte w sercu intencje.

Niedziela podlaska 35/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Archiwum pielgrzymki

Najwięcej przeszła grupa bielsko-katedralna – 372 km

Najwięcej przeszła grupa bielsko-katedralna – 372 km

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program duchowy pielgrzymki oparty był na poznaniu tajemnicy Kościoła w jej różnych wymiarach. Celem było rozpalenie w pątnikach na nowo miłości do Kościoła i ożywienie odpowiedzialności za jego misję. Pomagała w tym codzienna Eucharystia z homilią, częsta adoracja Najświętszego Sakramentu, głoszone konferencje, wspólna modlitwa, lektura Dziejów Apostolskich, świadectwo życia i doświadczenie wspólnoty. Podczas pielgrzymki pątnicy podejmowali modlitwę w intencji diecezji, biskupa, duszpasterzy, swoich lokalnych wspólnot parafialnych oraz nowych i świętych powołań do służby Bożej. 106 osób podjęło „Dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego”. Na szczególną uwagę zasługuje fakt obecności rodzin z dziećmi. W pielgrzymce udział wzięło ponad siedemdziesięcioro dzieci do 12 roku życia.

Garść danych statystycznych

Reklama

Doświadczenie żywego Kościoła miało swój wyraz w różnorodności pielgrzymów. W ponad 500-osobowej grupie każdy wnosił coś cennego, tworząc wspólnotę uczniów Chrystusa. W pielgrzymce uczestniczyło 25 kapłanów, 3 kleryków, 7 sióstr zakonnych. Najmłodszym pątnikiem była pięciomiesięczna Hiacynta Gontarz, najstarszym zaś osiemdziesięcioletni Bolesław Kadłubowski. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymkę prowadził nowy dyrektor ks. Michał Siduniak. Ojcami duchownymi byli ks. Jarosław Błażejak oraz ks. Andrzej Witerski. W służbach centralnych swoje miejsce znalazły nie tylko osoby duchowne, ale cały zastęp osób świeckich, żywo zaangażowanych w dzieło pielgrzymki, dzięki czemu mogła ona osiągnąć swój cel. Grupę bielsko-katedralną poprowadził ks. Piotr Zdzieborski, łochowską – ks. Janusz Bolewski, sokołowską – ks. Radosław Kalicki, węgrowską – ks. Mateusz Roguski. Najwięcej do pokonania miała grupa bielsko-katedralna – 372 km, następnie grupa łochowska – 356 km, grupa sokołowska – 340 km, natomiast grupa węgrowska – 328 km.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wymiana darów

Pielgrzymi wędrujący przez różne miejscowości wzbudzają zainteresowanie mieszkańców. Wychodzą oni na drogę, pozdrawiają, polecają się modlitwie pątników. Pielgrzymka jest niewątpliwie formą dawania świadectwa, manifestem wiary. Podczas niej dokonuje się swoista wymiana darów duchowych. Trud i modlitwa pątnika spotyka się z niezwykłą gościnnością mieszkańców, szczególnie tych miejsc, gdzie pielgrzymka nocuje. Widać tu ogromne zaangażowanie lokalnych społeczności, proboszczów, burmistrzów, wójtów, sołtysów, Ochotniczych Straży Pożarnych czy Kół Gospodyń Wiejskich. Przez lata wytworzyły się piękne przyjaźnie pomiędzy pielgrzymami, a mieszkańcami odwiedzanych miejscowości. Niejednokrotnie można było odnieść wrażenie, że przybycie pielgrzymki traktowane jest jako uroczystość w danej społeczności. W tym również można dostrzec piękno i bogactwo wspólnoty Kościoła.

Wirtualna łączność

Wiele osób z różnych przyczyn nie mogło wziąć udziału w pielgrzymce. Z pątnikami łączyli się w sposób duchowy. Dwa i pół tysiąca pielgrzymów grupy srebrnej trwało na modlitwie w domach i miejscach pracy wpierając pielgrzymi trud. Dzięki mediom społecznościowym, bezpośrednim transmisjom z trasy mieli okazję wzmocnić swoją więź z pielgrzymką. Był to sposób, aby nie tylko przesyłać pozdrowienia bliskim, ale również intencje modlitewne, które były omadlane szczególnie podczas modlitwy różańcowej. Ta duchowo-wirtulana wspólnota łączyła osoby z diecezji, Polski oraz zza granicy.

Z pewnością trudno zmierzyć, ile dobra duchowego przyniosła tegoroczna pielgrzymka. Zresztą wymierne dane w tym przypadku nie są konieczne. Osoby, które doświadczyły pielgrzymowania, czy to w sposób bezpośredni, czy też duchowy i wirtualny, głęboko ufają w owocność podjętego trudu. Tymczasem umocnieni tegorocznymi przeżyciami, odliczają czas do kolejnej 34. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę.

2023-08-22 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokłonili się Królowej

W siedmiu pieszych pielgrzymkach z Warszawy na uroczystość Wniebowzięcia NMP dotarło przed oblicze Czarnej Madonny ponad 10 tys. pątników.

Powitał ich na jasnogórskich błoniach kard. Kazimierz Nycz, który także przewodniczył Mszy św. dla pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Carlo Acutis modlił się też po polsku

2025-09-06 08:58

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Carlo Acutis

modlił się

po polsku

Beata Sperczyńska

Zdjęcia: archiwum prywatne Beaty Sperczyńskiej

Beata Anna Sperczyńska z małym Carlem

Beata Anna Sperczyńska z małym Carlem

Beata Sperczyńska wprowadziła Carla Acutisa w świat wiary. Ta opiekunka z Polski nauczyła go pierwszej modlitwy: „Aniele Boży, Stróżu mój”. Carlo odmawiał ją kilka razy dziennie w języku polskim – wyznaje w rozmowie z Vatican News Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP Polonia na podstawie relacji Beaty Sperczyńskiej. W niedzielę 7 września Carlo zostanie kanonizowany jako pierwszy z milenialsów.

Beata Sperczyńska, młoda Polka z południa kraju, wyjechała do Włoch w poszukiwaniu pracy i w ten sposób trafiła do rodziny Acutisów. Jej rola w życiu Carla okazała się fundamentalna – również w kontekście jego kanonizacji.
CZYTAJ DALEJ

Kto otrzymał odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” 2025?

2025-09-09 17:45

[ TEMATY ]

katedra

Zielona Góra

Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Gorzów Wlkp.

Karolina Krasowska

Odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”

Odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”

9 września 2025 w katedrze w Gorzowie Wlkp., w uroczystość rocznicy poświęcenia głównej świątyni diecezji, zostały wręczone odznaczenia "Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej". Odznaczenie co roku otrzymują osoby w sposób szczególny zaangażowane w życie swoich parafii i Kościoła diecezjalnego. W tym roku to wyróżnienie z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego otrzymało 14 osób. Poniżej przedstawiamy biogramy wyróżnionych w 2025 roku:

Waldemar Gawiejnowicz, rocznik 1968. Mieszka w Drezdenku (Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku). Od 1996 r. współorganizuje i sprawuje kierownictwo artystyczne Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w rodzinnej parafii w Drezdenku, a od 1998 także w Iłowej k/ Żagania. Wspierał merytorycznie prace związane z renowacją organów Wilhelma Sauera w Drezdenku, oraz organów Karla Kempera w Iłowej. Aktywny jako koncertujący organista. Podczas koncertów propaguje muzykę organową i kameralną powstałą z inspiracji religijnej. Brzmienie drezdeneckich organów utrwalił na 6 niekomercyjnych okolicznościowych płytach CD. Jest osobą wierzącą i praktykującą.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję