Reklama

KGW to marka, która ma duszę

Z Katarzyną Korus, prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich rozmawia Monika Krawczyk

Niedziela Ogólnopolska 35/2023, str. 112-115

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich do Gospodyni Narodu na Jasną Górę odbędzie się 26 sierpnia 2023 r. Pomysłodawcą i organizatorem jest Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich (PK KGW). Dlaczego podjęliście decyzję o organizacji tego wydarzenia?

Katarzyna Korus: – Decyzję podjęły koła zrzeszone w PZ KGW. Gdy w mediach społecznościowych zapytaliśmy, czy koła wzięłyby udział w takim przedsięwzięciu, niemal natychmiast pojawiły się setki deklaracji. Przekonaliśmy się, że istnieje bardzo silna potrzeba, aby zorganizować I Ogólnopolską Pielgrzymkę Kół Gospodyń Wiejskich do Gospodyni Narodu i z impetem zabraliśmy się do pracy. Oczywiście nic byśmy nie zdziałali, gdyby nie osobiste zaangażowanie arcybiskupa metropolity Wacława Depo, który okazał nam wielkie wsparcie. Nasze starania spotkały się także z dużą życzliwością Ojców Paulinów z klasztoru na Jasnej Górze. Jesteśmy za to wdzięczni.

Co jest źródłem tak silnej potrzeby pań z kół gospodyń wiejskich, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu?

– Przede wszystkim religijność silnie zakorzeniona w społeczności wiejskiej, która jest niezmienna od wieków. Każdy kto ma do czynienia z kulturą polskiej wsi widzi, że religijność odcisnęła swój trwały ślad w ludowych tradycjach, języku i sztuce. Trudno tu nie dostrzec charakterystycznego postrzegania świata przez ówczesnych mieszkańców wsi, m.in. poprzez pryzmat kultu świętych, broniących przed żywiołami, wspierających w cierpieniu. Szczególnie bliska mieszkańcom wsi była i nadal jest Matka Boża. W rozumieniu ówczesnych, jako Matka i Gospodyni doświadczała tych samych trosk codziennego życia, dlatego rozumiała swój lud i ochraniała go. Ksiądz profesor Józef Tischner mówił, że właśnie ta ludowa religijność go ukształtowała. O rodzinnym Podhalu pisał: „Wiara w bliskość Boga jest tu bardzo silna. I jest to wiara zakorzeniona w dosłownym rozumieniu Biblii”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Koła gospodyń wiejskich mocno akcentują swoją obecność w Kościele, trudno dziś wyobrazić sobie uroczystości religijne bez ich pięknej oprawy.

Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich jest młodą organizacją. Działacie dopiero od stycznia tego roku i już organizujecie tak duże wydarzenie.

– Ogłosiliśmy powstanie związku na początku stycznia, lecz przygotowywaliśmy się do tego momentu dwa lata. To była intensywna praca zarówno w sferze koncepcji, jak i logistyki.

Warto podkreślić, że pomysłodawczynią i inicjatorką założenia PZ KGW była pani Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki. Podczas licznych spotkań w całej Polsce miała okazję rozmawiać z członkami KGW i jak opowiadała, zachwyciła ją ich energia, rewelacyjne projekty realizowane na rzecz lokalnych społeczności, pasja. Intencją pani minister było, aby związek pomagał kołom rozwijać dotychczasowe zaangażowanie, integrował je, wspierał merytorycznie i promocyjnie, a także zbudował forum wymiany doświadczeń.

Działamy kilka miesięcy, a do związku przystąpiło już prawie tysiąc pięćset KGW z całej Polski. Jesteśmy przekonani, że pomysł był strzałem w dziesiątkę.

Jakie zatem korzyści mają te koła gospodyń wiejskich, które przystąpią do PZ KGW i w jaki sposób można to zrobić?

– Przystąpienie do PZ KGW jest bezpłatne i można się zarejestrować przez nasz portal www.kolagospodynwiejskich.org . Często spotykamy się z KGW na wydarzeniach plenerowych w całej Polsce, zapraszamy do naszego stoiska, aby wypełnić deklarację. Warto uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach online sprofilowanych na działalność KGW, m.in. z rachunkowości, sprzedaży bezpośredniej, marketingu i promocji oraz prawa autorskiego. Na portalu publikujemy bieżące informacje o programach grantowych oraz projektach, w których KGW mogą aplikować o dofinansowanie. Doradzamy na co zwrócić uwagę pisząc wniosek, aby spełnił wymagania formalne. Razem świętujemy jubileusze KGW, promujemy i każdego miesiąca nagradzamy najlepsze inicjatywy kół. Zebraliśmy i opublikowaliśmy kilkadziesiąt przepisów na wyśmienite, tradycyjne dania, które nadesłały panie z KGW. Za chwilę uruchomimy nasz sklep online, dzięki któremu pomożemy kołom wejść na rynek ze swoimi produktami. Jesteśmy aktywni na FB, a od niedawna mamy swój kanał na YT. Tutaj ogłaszamy konkursy, w których można wygrać nagrody finansowe. Jesteśmy otwarci na pomysły kół, reagujemy na ich oczekiwania.

Reklama

Wynika z tego, że w ostatnich latach te oczekiwania bardzo wzrosły, KGW pozyskują granty, prowadzą rozliczenia finansowe, interesują się przepisami prawa autorskiego. Skąd to przyspieszenie?

– Szansę na rozwój dla KGW stworzyła ustawa z 2018 roku, to ona dała możliwość powoływania kół gospodyń wiejskich mających osobowość prawną poprzez rejestrację w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zagwarantowano kołom atrakcyjny sposób finansowania. Zarejestrowane koła otrzymują roczną dotację na działalność, od tego roku wynosi ona w zależności od ilości członków: 8, 9 i 10 tys. zł. Ale to nie wszystko, wiele fundacji widząc ogromny potencjał KGW, zaczęło ogłaszać programy grantowe tylko im dedykowane. Jeszcze nie tak dawno koła nie miały szans na uzyskanie dofinasowania w ramach programów ministerialnych, dziś zaczęły być ich kluczowym beneficjentem. Brylują w każdej dziedzinie: kultury, sportu, zdrowia i bezpieczeństwa.

Ta epokowa zmiana spowodowała, że panie z KGW, które jeszcze w latach 80. XX wieku zajmowały się głównie gotowaniem, organizowaniem sąsiedzkiej pomocy w gospodarstwie, wypożyczaniem naczyń na uroczystości rodzinne, albo rozprowadzaniem kurczaków, dziś potrafią przeprowadzić i rozliczyć skomplikowany projekt inwestycyjny z unijnych funduszy, np. wybudować amfiteatr.

Reklama

A co z tradycją, czy ona idzie z nowoczesnością w parze?

– W przypadku kół cudownie się uzupełnia. Niedawno miałam przyjemność reprezentować PZ KGW w jury konkursu „Tradycja kołem gospodyń się toczy”, który odbył się w Końskich (woj. świętokrzyskie). Składał się z kilku etapów i każdy z nich był związany ze znajomością dziedzictwa naszych przodków: „Majówka w dawnej tradycji ludowej, czyli tradycyjne majówki śpiewne przy kapliczkach i krzyżach”, „Zastole – chrzciny i wesele”, „Zwiady , swaty, prosacka, błogosławiny”. Koła same pisały scenariusze do artystycznych prezentacji, często opierając się na relacjach przodków lub autentycznych sytuacjach, które miały miejsce w ich miejscowościach.

Do każdej prezentacji wykonana została pracochłonna scenografia. Jednak to co mnie najbardziej zachwyciło, to obecność na scenie kilku pokoleń aktorów, zaangażowanie do występów dzieci.

Koła są nie tylko strażnikami niematerialnego dziedzictwa polskiej wsi, ale także jego promotorkami. To KGW ocaliły dawne receptury, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie. A przecież dziedzictwo kulinarne nie polega tylko na odtwarzaniu dawnej kuchni, jest także ważnym nośnikiem informacji o życiu naszych przodków, koła ocaliły od zapomnienia setki nazw potraw używanych tylko w regionalnych gwarach.

Co jest największą siłą Kół Gospodyń Wiejskich?

– KGW to marka, która ma duszę. Wszelkie akcje charytatywne nabierają tempa, gdy do gry włączają się KGW. Organizują kiermasze, licytacje, inwestując ciężko wypracowane środki i własny czas, kiedy po prostu mogłyby odpocząć. Pamiętamy trudny czas pandemii i akcję „Szczepimy się z KGW”, przyniosła rewelacyjne efekty. Koła okazały się skuteczniejsze od profesjonalnych kampanii medialnych. Po napaści Rosji na Ukrainę pierwsze ruszyły na granicę z kocami i posiłkami dla uchodźców. Były i takie, które dyżurowały tam przez trzy miesiące.

Reklama

Ich siłą jest także potrzeba wspólnoty, umiejętność pracy w zespole, w którym każda osoba jest ważna. Są kompetentne, wszechstronne, profesjonalne i przepełnione pasją. To one otwierają małym społecznościom okno na świat, budując jednocześnie silne poczucie regionalnej tożsamości.

Serdecznie zapraszam na Jasną Górę 26 sierpnia. Uroczystą Eucharystię o godzinie 11.00 sprawować będą księża biskupi Episkopatu Polski. W trakcie Mszy świętej odbędzie się poświęcenie sztandarów wojewódzkich KGW i złożenie darów. Podczas całego wydarzenia będzie można odwiedzić stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz wysłuchać ich występów artystycznych.

Katarzyna Korus, prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich. Zawodowo związana z Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie kieruje pracą Parku Etnograficznego w Tokarni; jako radna Gminy Zagnańsk (woj. świętokrzyskie) zaangażowana w pracę na rzecz lokalnej społeczności.

Katarzyna Korus, prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich. Zawodowo związana z Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie kieruje pracą Parku Etnograficznego w Tokarni; jako radna Gminy Zagnańsk (woj. świętokrzyskie) zaangażowana w pracę na rzecz lokalnej społeczności.

2023-08-22 12:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Nowacka: w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej

2024-05-09 10:40

[ TEMATY ]

katecheza

religia

PAP/Jarek Praszkiewicz

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka powiedziała w czwartek w TVP Info, że jest przywiązana do idei zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo "szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej".

Potwierdziła, że w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen. Będzie też możliwość łączenia grup na lekcje z tych przedmiotów. Obecnie szkoła ma obowiązek wpisać w plan lekcje religii lub etyki, jeśli w danej klasie zgłosi się na nie więcej niż siedem osób. Po zmianach będzie można te mniejsze grupy połączyć w jedną większą.

CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja w Pątnowie

2024-05-09 16:17

[ TEMATY ]

peregrynacja

Pątnów

parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Maciej Orman/Niedziela

– Wyciśnij na naszych sercach znak miłości, abyśmy przez Ciebie i w Tobie odnaleźli wierność naszemu Bogu i bliskość z każdym człowiekiem. (...) Pomóż nam pokonywać przeszkody i być silniejszymi od tego, co nam zagraża – tymi słowami ks. Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie, 8 maja powitał Maryję w znaku obrazu jasnogórskiego.

– Wierzymy w Twoje przemożne orędownictwo u Boga. Miej w opiece nasze rodziny, na wzór Świętej Rodziny, którą Ty, Matko, tworzyłaś – modlili się przedstawiciele rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję