Reklama

Niedziela Łódzka

Benedyktyńskie dzieła w Jeżowie

Jubileusz jest nie po to, by tylko rozpamiętywać przeszłość, ale by podejmować nowe wyzwania, myśląc o przyszłości – powiedział abp Grzegorz Ryś.

Niedziela łódzka 27/2023, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Paweł Kłys

Zaangażowani parafianie

Zaangażowani parafianie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2023 jest dla parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jeżowie szczególny z racji na 750. rocznicę jej erygowania. Stolica Apostolska udzieliła w tym roku odpustów zupełnych dla nawiedzających jeżowski kościół parafialny. Są dni wspólnotowego świętowania, ale każdy wierny może w wybranym przez siebie dniu te łaski otrzymywać.

Jubileusz

W głównej uroczystości Roku Jubileuszowego przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który na ten dzień otrzymał przywilej udzielenia błogosławieństwa papieskiego wraz z odpustem zupełnym. Przybyli parafianie i goście, a także kapłani z dekanatu brzezińskiego, związani z parafią oraz przeor Opactwa Benedyktynów w Lubiniu – br. Izaak Kapała. Metropolita łódzki w homilii oparł się na duchowości i praktyce św. Benedykta. Wskazał, że parafia w Jeżowie jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, której początek dali benedyktyni i że jubileusz jest nie po to, by tylko rozpamiętywać przeszłość, ale by podejmować nowe wyzwania, myśląc o przyszłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Benedyktyni

Święty Benedykt jest tutaj wzorem, bowiem tworzył małe wspólnoty, w których każdy miał swe zadania i troszczył się o innych. Była w nich wspólna modlitwa i stałość, na którą mocno zwrócił uwagę abp Ryś. Stałość to pewna stabilizacja, ale przede wszystkim niezmienność w codziennym życiu i obowiązkach. Parafia w Jeżowie została erygowana w 1273 r., jednak nie ma informacji odnośnie do konkretnego dnia, gdyż nawet trudno powiedzieć, kto podjął decyzję o powstaniu nowej parafii. Powierzono ją ojcom benedyktynom, którzy w Jeżowie byli już od początku XII wieku. Na przestrzeni wieków bywali tu królowie polscy, biskupi i możnowładcy. Nadania, jakie otrzymywał klasztor, który stał się prepozyturą opactwa w Lubiniu zapewniały rozwój miejscowych dzieł, ale też składano daniny wobec arcybiskupa gnieźnieńskiego i opata lubińskiego. Parafię obsługiwali prepozyt, który był proboszczem oraz czterech wikariuszy. Pierwszy kościół klasztorny w Jeżowie otrzymał wezwanie św. Andrzeja Apostoła, którego kult przynieśli do Polski ojcowie i był on trzecim kościołem zbudowanym w Polsce ku czci tego świętego po Krakowie. Tam istniały już dwa kościoły poświęcone św. Andrzejowi Apostołowi. Wezwanie przetrwało do początku XX wieku, kiedy XVI-wieczny kościół częściowo rozebrano i wybudowano nowy, neogotycki św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Część starej świątyni pozostawiono i połączono z nową. Obecnie przypomina o wielkiej zakonnej historii parafii.

Reklama

Zakonnicy prowadzili szkołę parafialną, w której uczono pacierza, podstawowych prawd wiary, początków czytania, rachunków i sztuki kaligraficznego pisania. Niektórzy absolwenci szkoły studiowali następnie w Akademii Krakowskiej. Obok szkoły znajdowała się biblioteka nad zakrystią kościoła. Zakupywano nieraz drogie pozycje, aby nie tylko z nich korzystać, ale by tworzyły właśnie bibliotekę, czyli zbiór ksiąg w jednym miejscu. W Jeżowie była też łaźnia, w której raz w tygodniu przełożony z domownikami, duchowieństwem i całą szkołą mogli korzystać z kąpieli bezpłatnie i przystrzyc włosy. Klasztor wraz z parafią zakonną przetrwał do 1819 r. W związku z ukazem carskim znoszącym ich funkcjonowanie. Parafię przejęli księża diecezjalni w 1824 r.

Duchowieństwo

Spośród duchowieństwa diecezjalnego wypada wspomnieć ks. Bolesława Raźmo, który budował obecny neogotycki kościół św. Józefa w latach 1907--14 oraz ks. Romana Archutowskiego, który pracował w Jeżowie jako neoprezbiter na przełomie 1904/05 r. przed pójściem na dalsze studia. Naukowiec, wychowawca, przyjaciel młodzieży i ubogich, rektor Seminarium Duchownego w Warszawie zmarł w obozie koncentracyjnym na Majdanku w 1943 r. Został ogłoszony błogosławionym w 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II w grupie 108 męczenników II wojny światowej. W parafii znajdują się relikwie I stopnia kilku świętych i otaczane są one kultem nie tylko we wspomnienia liturgiczne: św. Siostry Faustyny, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. Karoliny Kózkówny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Pamiątki

Ze starych pamiątek po ojcach benedyktynach zachowało się niewiele z powodu licznych kradzieży. Oprócz kościoła św. Andrzeja z wyposażeniem, który pamięta modlących się benedyktynów, w kościele św. Józefa jest w głównym ołtarzu przeniesiony stamtąd obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zwany Jeżowską. Przedstawiony w typie Matki Bożej Częstochowskiej, pochodzi z I połowy XVII wieku i pokryty jest koszulką z II połowy XVIII wieku. Świadczy to o dawnym kulcie, bo także zachowały się przy nim nieliczne wota. Obraz nieznanego autora od 300 lat obejmuje modlących się parafian z duszpasterzami. W całej historii parafii, mimo wielu przywilejów jej udzielonych i odwiedzających gości, kościół nie był tak wyróżniony jak teraz, przez dar papieskich odpustów zupełnych.

Wspólne świętowanie

Kościół jest świątynią jubileuszową na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej do 1 stycznia przyszłego roku. Są dni wspólnotowego świętowania, podane dla parafian, by nie zapominać o Roku Jubileuszowym, ale każdego dnia można zyskać łaskę odpustu. Trzeba odbyć pielgrzymkę do kościoła parafialnego św. Józefa w Jeżowie, uczestniczyć we Mszy św. z przyjęciem Komunii św., wyznać wiarę, pomodlić się w intencjach Ojca Świętego i dłużej pozostać na medytacji w świątyni, polecając się Świętej Rodzinie. Najbliższy odpust jubileuszowy wyznaczono na 26 lipca we wspomnienie św. Anny.

Wszystkich zapraszamy do kościoła jubileuszowego w Jeżowie, aby w tym trudnym czasie być blisko zdrojów miłosierdzia Bożego. Niech obecność w Jeżowie – jednej z najstarszych i pierwszych parafii na ziemiach polskich – wzbudza wdzięczność za dar wiary naszych przodków i niech nas mobilizuje do nowych wyzwań ewangelicznych.

2023-06-27 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Michał Archanioł – opiekun Daleszyc

Niedziela kielecka 6/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

św. Michał Archanioł

W.D.

Wizerunek św. Michała Archanioła w ołtarzu głównym

Wizerunek św. Michała Archanioła w ołtarzu głównym

Od średniowiecza historia Daleszyc przeplata się z wątkami św. Michała Archanioła, który patronuje kościołowi parafialnemu. Jeden z jego atrybutów – złotą wagę – odnajdziemy także w herbie miasta Daleszyce. Przed wiekami w dzień św. Michała odbywał się w miasteczku jeden z najsłynniejszych jarmarków w roku. Dziś miasto nawiązuje do tej tradycji, a parafialny odpust 29 września we wspomnienie Świętych Archaniołów gromadzi wielu mieszkańców

Michał Archanioł jest ważny dla wyznawców chrześcijaństwa, ale także dla żydów i muzułmanów. Niesie pomoc każdemu człowiekowi. Michał jest archaniołem, którego przyzywamy w walce przeciw złu. Pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. W Biblii ukazywany jest jako obrońca Izraela. Strzeże też Kościoła katolickiego. W sztuce przedstawiany bywa w tunice i paliuszu, w szacie władcy i jako wojownik w zbroi. Skrzydła ma najczęściej białe, niekiedy pawie. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, napis „Quis ut Deus” (Któż jak Bóg) czy waga. Patronuje Niemcom czy Japończykom. Jego postać widnieje na herbach wielu miast. Najsłynniejsze sanktuarium św. Michała Archanioła znajduje się na wzgórzu na Półwyspie Gargano w Monte San Angelo we Włoszech. W Polsce jego kult popularyzują zakony michalitów i michalitek. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

[ TEMATY ]

św. Józef

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

1 maja 1955 roku zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy. W tym dniu Kościół pragnie zwrócić uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję