Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolin

Troska o pokój

Uczniowie PSP im. Bolesława Krzywoustego oraz Gimnazjum Sauletekis w Szawlach na Litwie wzięli udział w niezwykłym projekcie.

2023-05-17 10:11

Niedziela szczecińsko-kamieńska 21/2023, str. II

[ TEMATY ]

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Zebrane datki zostały przekazane na pomoc Ukrainie i białoruskiej opozycji

Zebrane datki zostały przekazane na pomoc Ukrainie i białoruskiej opozycji

Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tytuł projektu został zaczerpnięty ze znanej piosenki oazowej „A pokój niech będzie z nami”. Młodzież tworząc projekt kierowała się priorytetem, który sobie obrała: „Polska i litewska młodzież przeciwko wojnie w Ukrainie i za społeczeństwem obywatelskim Białorusi”. Po zajęciach integracyjnych udaliśmy się na spotkanie z Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty panią Katarzyną Koszewską oraz do Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie podczas wykładu dr Dorota Kowalewska przybliżyła uczniom sytuację polityczną Ukrainy i Białorusi oraz sposób tworzenia kampanii społecznej. Naszą wizytę w Szczecinie zakończył spacer po Starym Mieście i modlitwa przy tablicy litewskich lotników Stepanasa Dariusa i Stasysa Girenasa w bazylice archikatedralnej.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 21/2023 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Montaż maszyny TBM do drążenia tunelu w Świnoujściu mocno zaawansowany

[ TEMATY ]

Wolin

Świnoujście

tunel

Uznam

GDDKiA

Montaż maszyny TBM w Świnoujściu

Montaż maszyny TBM w Świnoujściu

Zaawansowanie montażu maszyny TBM do budowy tunelu w Świnoujściu wynosi już około 65 proc. W ukończonej w listopadzie ubiegłego roku komorze startowej po stronie wyspy Uznam znalazła się już cała głowica urabiająca. Pod koniec lutego mają rozpocząć się próby maszyny, a drążenie ma ruszyć w marcu.

Całkowita długość inwestycji będzie wynosić 3,4 km. Zasadnicza jej część, czyli tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km. Tunel będzie jednorurowy i powstanie w nim dwupasowa jezdnia. Dzięki tej inwestycji Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Apel Jasnogórski - wielka narodowa modlitwa Polaków

2023-05-26 20:00

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

#TrzymajSięMaryi

Karol Porwich/Niedziela

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

Modlitwa Apelu posiada swoją historię, ale najważniejszą częścią jest fakt aresztowania Prymasa Tysiąclecia - Stefana kard. Wyszyńskiego. Wtedy to właśnie rozpoczęto na Jasnej Górze intensywne modlitwy o jego uwolnienie. 8 grudnia 1953 r. wprowadzono codzienny Apel w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: doradca prezydenta Ukrainy o warunkach prawdziwego pokoju

2023-05-28 12:48

Włodzimierz Rędzioch

Prawdziwy i trwały pokój musi zawsze opierać się na prawdzie i sprawiedliwości. Budowa prawdziwego pokoju, nie można ignorować etyki, sprowadzając wszystko do czynnika politycznego – powiedział odnosząc się do misji watykańskiej sobotę 27 września wieczorem w wywiadzie udzielonym włoskiej telewizji publicznej RaiNews, Mychajło Podolak, pierwszy doradca prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego.

Odpowiadając na pytanie o możliwą rolę papieża i Stolicy Apostolskiej w konflikcie rosyjsko-ukraińskim Podolak odpowiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję