Reklama

Niedziela Legnicka

Mamy szczęście, że jesteście wśród nas

W wielu miejscach naszej diecezji odbywają się jeszcze spotkania opłatkowe i kolędowe. Spotykają się na nich pracownicy zakładów pracy, firm, czy instytucji oraz członkowie różnych stowarzyszeń i organizacji. Jedno z takich wydarzeń miało miejsce w Raczkowej, niewielkiej miejscowości w gminie Legnickie Pole. Przybyli na nie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Raczkowa

Niedziela legnicka 4/2018, str. VI

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Monika Łukaszów

Z kolędą strażaków odwiedził ks. Włodzimierz Gucwa

Z kolędą strażaków odwiedził ks. Włodzimierz Gucwa

Na swoje styczniowe spotkanie strażacy zaprosili wielu zacnych gości. Były władze gminy Legnickie Pole, na czele z wójtem Henrykiem Babuśką, władze Straży Pożarnej różnych tytułów i stopni, sołtysi z sąsiednich wsi, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, a także reprezentanci jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w gminie Legnickie Pole, choć nie tylko.

Po wspólnej modlitwie, wizycie kolędowej proboszcza miejscowej parafii ks. Włodzimierza Gucwy i odśpiewaniu kolędy, rozpoczęło się zebranie, podczas którego dokonano podsumowania roku ubiegłego, a także przedstawiono plany na przyszłość. Pochwalono się także nowym sprzętem technicznym, który tuż przed koniec 2017 r. otrzymała raczkowska jednostka. Chodzi o sprzęt ratownictwa technicznego.

Reklama

– Jesteście wzorową jednostką dla całego powiatu – mówił brygadier Zdzisław Sokół, komendant Straży Pożarnej w Legnicy. – Chciałem wam pogratulować i złożyć serdeczne życzenia, aby nowy rok przyniósł wam same sukcesy. A ilość powrotów równała się ilości wyjazdów do działań ratowniczych.

Henryk Babuśka, wójt gminy Legnickie Pole, zwracając się do strażaków, powiedział: – U progu rozpoczynającego się roku pragnę w imieniu naszej społeczności uroczyście podziękować i złożyć hołd wielkim ludziom, odważnym i dzielnym. Na dźwięk syreny alarmowej porzucacie swoje zajęcia, niosąc pomoc potrzebującym. Mamy ogromne szczęście, że jesteście wśród nas. Życzę wam, aby ten nowy rok był pełen kolejnych sukcesów, a jednostka wasza ciągle się rozwijała. Cieszę się i jestem dumny z młodzieży wstępującej w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Seniorzy mogą być z was dumni – mówił wójt.

Po części oficjalnej rozpoczęło się świętowanie, które strażakom pomogły przygotować gospodynie z Raczkowej. Przygotowano wiele smakołyków. Każdy mógł skosztować bigosu, chleba ze smalcem, kilku rodzajów ciast, a wśród nich pysznych pączków.

Reklama

OSP Raczkowa to grupa 35 osób. Jak mówią władze Straży Pożarnej jest to najstarsza, bo istniejąca od 1945 r., a zarazem wzorowo działająca jednostka na ziemi legnickiej. W swoich szeregach skupia zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W ramach tej jednostki prężnie działa też 12-osobowa grupa młodzieżowa. Dzięki zaangażowaniu zarządu jednostki, a także jej członków, od 1 grudnia 2016 r. OSP Raczkowa włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

– Jest to dla nas przede wszystkim odpowiedzialność i raz jeszcze odpowiedzialność. Jest to również ogromny powód do dumy i zadowolenia. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się spełnić stawiane nam wymagania. Za tę pomoc dziękujemy – mówi naczelnik OSP Raczkowa Wojciech Fassa.

W ostatnich latach jednostka wzbogaciła się m.in. o nowy budynek remizy strażackiej, profesjonalnie wyposażony wóz bojowy, sprzęt do przeprowadzania szkoleń w przypadku wystąpienia nadzwyczajnego zagrożenia środowiska, czy też w akcjach ratowniczych, a także tor przeszkód dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ostatnim nabytkiem jest specjalistyczny sprzęt ratownictwa technicznego.

W swoich osiągnieciach strażacy z Raczkowej mają też dużą ilość wyjazdów bojowych, które – jak powiedział podczas styczniowego zebrania komendant Straży Pożarnej w Legnicy – realizowanych w stu procentach.

Od 2016 r. strażacy w Raczkowej mają też nowy sztandar, który dla nich ma ogromną wartość. – To nasza duma – mówił Tadeusz Wierzbicki, prezes OSP Raczkowa. – W nim zawiera się cała historia naszej jednostki. Jest zwieńczeniem dorobku czterech pokoleń mieszkańców wsi, którzy darzą straż wielkim szacunkiem i zaufaniem.

Warto dodać, że w gminie Legnickie Pole jednostki OSP działają także w samym Legnickim Polu oraz w Taczaline.

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedświąteczne spotkanie w TPD

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Monika Łukaszów

Już po raz kolejny w Schronisku Młodzieżowym w Legnicy legnicki Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci tuż przed świętami zorganizował „integracyjne spotkanie opłatkowe”.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję