Reklama

Niedziela Świdnicka

Młodzież z Borysławia w parafii Świętej Rodziny

W Wałbrzychu spędzali wakacje uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu na Ukrainie, dla których przygotowano 10-dniowy pobyt na przełomie czerwca i lipca

Dla większości uczestników był to pierwszy przyjazd do Polski. Szkoła ta, co warto podkreślić, zajmuje się nauczaniem języka polskiego oraz polskiej historii. Jest bardzo popularna wśród uczniów nie tylko z rodzin o polskim pochodzeniu. Grupa spotkała się wałbrzyskim Ratuszu z prezydentem miasta Romanem Szełemejem, który ją uroczyście przywitał i życzył bogatych wrażeń w poznawaniu atrakcji miasta i regionu. W programie pobytu młodzieży z Borysławia znalazło się też spotkanie z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Oddziału w Wałbrzychu, które zostało przygotowane na terenie parafii Świętej Rodziny na Białym Kamieniu – u ks. proboszcza Mirosława Krasnowskiego, kapelana koła borysławiaków. Wraz z Księdzem Proboszczem młodych gości w parafii w niedzielne popołudnie 2 lipca powitali uroczyście: prezes stowarzyszenia Irena Froch, wiceprezes Tadeusz Skrężyna oraz Adam Piotrowski, członek Zarządu stowarzyszenia – urodzeni w Borysławiu, dawni mieszkańcy tego przedwojennego polskiego miasta, a także wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk. Spotkanie odbywało się w świetlicy i w parafialnym ogrodzie. Dzięki hojności gospodarzy na młodzież oczekiwał smakowity słodki poczęstunek, a po powrocie grupy ze spaceru – do szczawieńskiego Parku Zdrojowego i na Słoneczną Polanę – także pieczone kiełbaski przygotowane na grillu. Starsi podczas tego spotkania opowiadali o mieście swojego dzieciństwa i młodości, a młodzież z Borysławia, wysłuchując tych wspomnień, rewanżowała się piosenkami.

– Brakuje mi słów wdzięczności za tak ciepłe przyjęcie w Wałbrzychu uczniów naszej Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu, z którymi tu jestem, a szczególnie za to obecne spotkanie w parafii Świętej Rodziny u ks. proboszcza Krasnowskiego – mówiła dyrektor szkoły Krystyna Krasnopolska. Przypomniała, że przed rokiem była tu także z grupą uczniów i cieszy się z tworzącej się na jej oczach tradycji spotkań z dawnymi mieszkańcami Borysławia przy kościele na Białym Kamieniu. Podziękowała stowarzyszeniu i gospodarzowi parafii, Radzie Parafialnej za poczęstunek, moc upominków, serce i poświęcony im czas. Warto przypomnieć, o czym pisaliśmy na naszych łamach, że w parafii Świętej Rodziny w Wałbrzychu został zaprezentowany po raz pierwszy obraz Matki Bożej Borysławskiej, namalowany przez wałbrzyskiego poetę i artystę malarza Krystyna Hassa. Osoby bardzo zasłużonej dla Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, która dzieciństwo i młodość przeżyła w Borysławiu. Obraz jego autorstwa podarowany został kościołowi pw. św. Barbary w Borysławiu, ale za nim tam trafił, można było go zobaczyć w kościele Świętej Rodziny w Wałbrzychu. Ta sama biało-kamieńska parafia Świętej Rodziny gościła też niedawno na rekolekcjach kapelana z Borysławia. Jak co roku uczniami opiekowała się p. Dorota Nowakowska z wałbrzyskiego oddziału PTSM. – Grupą zajmuję się w imieniu miasta Wałbrzycha kolejny raz. Młodzież bardzo chętnie korzysta z atrakcji, które dla nich wybraliśmy – podkreśliła. – Wiele już wie o naszym kraju, szlifuje umiejętność posługiwania się językiem polskim i chłonie wiedzę o naszym mieście. Pragnę też podziękować – dodała – wszystkim, którzy naszą grupę przyjmowali z wielką życzliwością: prezesowi Podziemnego Miasta „Osówka” Zdzisławowi Łazanowskiemu, który nieodpłatnie umożliwił nam zwiedzanie i oprowadził nas po nim, czy Ilonie Rutkowskiej, kierownikowi Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Świdnicy, która wraz z uczennicą Szkoły Turystyczno-Hotelarskiej oprowadziły nas po tym pięknym mieście, ciekawie opowiadając jego historię, oraz Stowarzyszeniu Współpracy Polska Wschód Oddział w Wałbrzychu, które sfinansowało wyjazd młodzieży do Wrocławia.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Caritas

Niedziela wrocławska 27/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

400 dzieci z archidiecezji wrocławskiej wyjedzie w tym roku nad morze na kolonie Caritas

400 dzieci z archidiecezji
wrocławskiej wyjedzie w tym roku
nad morze na kolonie Caritas

Wakacje kojarzą nam się przede wszystkim z czasem odpoczynku, zatrzymania się i tak też będzie w tym roku podczas wakacyjnych wyjazdów z Caritas. – Naszą pomoc skierowaliśmy do dwóch grup: seniorów, dla których trwa akcja Wyjazdowej Aktywizacji Seniorów i oczywiście do dzieci, które wyjeżdżają na kolonie – mówi Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Seniorzy wyjeżdżają na 10 dni do naszych dwóch domów w Łebie. Dla osób starszych te wyjazdy mają duże znaczenie, bo mogą nie tylko tanio odpocząć, ale i przebywać wśród ludzi, którzy podobnie myślą, mają podobne zainteresowania, żyją tymi samymi wartościami – podkreśla rzecznik Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję