Reklama

Niedziela Świdnicka

Młodzież z Borysławia w parafii Świętej Rodziny

W Wałbrzychu spędzali wakacje uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu na Ukrainie, dla których przygotowano 10-dniowy pobyt na przełomie czerwca i lipca

Dla większości uczestników był to pierwszy przyjazd do Polski. Szkoła ta, co warto podkreślić, zajmuje się nauczaniem języka polskiego oraz polskiej historii. Jest bardzo popularna wśród uczniów nie tylko z rodzin o polskim pochodzeniu. Grupa spotkała się wałbrzyskim Ratuszu z prezydentem miasta Romanem Szełemejem, który ją uroczyście przywitał i życzył bogatych wrażeń w poznawaniu atrakcji miasta i regionu. W programie pobytu młodzieży z Borysławia znalazło się też spotkanie z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Oddziału w Wałbrzychu, które zostało przygotowane na terenie parafii Świętej Rodziny na Białym Kamieniu – u ks. proboszcza Mirosława Krasnowskiego, kapelana koła borysławiaków. Wraz z Księdzem Proboszczem młodych gości w parafii w niedzielne popołudnie 2 lipca powitali uroczyście: prezes stowarzyszenia Irena Froch, wiceprezes Tadeusz Skrężyna oraz Adam Piotrowski, członek Zarządu stowarzyszenia – urodzeni w Borysławiu, dawni mieszkańcy tego przedwojennego polskiego miasta, a także wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk. Spotkanie odbywało się w świetlicy i w parafialnym ogrodzie. Dzięki hojności gospodarzy na młodzież oczekiwał smakowity słodki poczęstunek, a po powrocie grupy ze spaceru – do szczawieńskiego Parku Zdrojowego i na Słoneczną Polanę – także pieczone kiełbaski przygotowane na grillu. Starsi podczas tego spotkania opowiadali o mieście swojego dzieciństwa i młodości, a młodzież z Borysławia, wysłuchując tych wspomnień, rewanżowała się piosenkami.

– Brakuje mi słów wdzięczności za tak ciepłe przyjęcie w Wałbrzychu uczniów naszej Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu, z którymi tu jestem, a szczególnie za to obecne spotkanie w parafii Świętej Rodziny u ks. proboszcza Krasnowskiego – mówiła dyrektor szkoły Krystyna Krasnopolska. Przypomniała, że przed rokiem była tu także z grupą uczniów i cieszy się z tworzącej się na jej oczach tradycji spotkań z dawnymi mieszkańcami Borysławia przy kościele na Białym Kamieniu. Podziękowała stowarzyszeniu i gospodarzowi parafii, Radzie Parafialnej za poczęstunek, moc upominków, serce i poświęcony im czas. Warto przypomnieć, o czym pisaliśmy na naszych łamach, że w parafii Świętej Rodziny w Wałbrzychu został zaprezentowany po raz pierwszy obraz Matki Bożej Borysławskiej, namalowany przez wałbrzyskiego poetę i artystę malarza Krystyna Hassa. Osoby bardzo zasłużonej dla Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, która dzieciństwo i młodość przeżyła w Borysławiu. Obraz jego autorstwa podarowany został kościołowi pw. św. Barbary w Borysławiu, ale za nim tam trafił, można było go zobaczyć w kościele Świętej Rodziny w Wałbrzychu. Ta sama biało-kamieńska parafia Świętej Rodziny gościła też niedawno na rekolekcjach kapelana z Borysławia. Jak co roku uczniami opiekowała się p. Dorota Nowakowska z wałbrzyskiego oddziału PTSM. – Grupą zajmuję się w imieniu miasta Wałbrzycha kolejny raz. Młodzież bardzo chętnie korzysta z atrakcji, które dla nich wybraliśmy – podkreśliła. – Wiele już wie o naszym kraju, szlifuje umiejętność posługiwania się językiem polskim i chłonie wiedzę o naszym mieście. Pragnę też podziękować – dodała – wszystkim, którzy naszą grupę przyjmowali z wielką życzliwością: prezesowi Podziemnego Miasta „Osówka” Zdzisławowi Łazanowskiemu, który nieodpłatnie umożliwił nam zwiedzanie i oprowadził nas po nim, czy Ilonie Rutkowskiej, kierownikowi Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Świdnicy, która wraz z uczennicą Szkoły Turystyczno-Hotelarskiej oprowadziły nas po tym pięknym mieście, ciekawie opowiadając jego historię, oraz Stowarzyszeniu Współpracy Polska Wschód Oddział w Wałbrzychu, które sfinansowało wyjazd młodzieży do Wrocławia.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjne lektury

Wakacje się skończyły, a zatem i wakacyjne lektury trzeba byłoby skończyć i odłożyć na półkę. Do zobaczenia za rok! Moje lektury jednak nie różniły się zbytnio od tych, które towarzyszą mi przez cały rok. Są to prace historyczne, głównie monografie, wspomnieniowe, czyli pamiętniki i dzienniki, w końcu artykuły, które przygotowujemy do miesięcznika „wSieci Historii”, którego mam honor być redaktorem naczelnym. Ten rok jest jednak o tyle niezwykły, że gros moich lektur koncentruje się na wydarzeniach związanych z 100. rocznicą odzyskania Niepodległej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję