Reklama

Niedziela Wrocławska

Reportaże z Kresów nagrodzone

Patrycja Jenczmionka-Błędowska, dziennikarka Radia Rodzina, za cykl reportaży z Kresów pt. „Matka Boska z Lewacz” otrzymała III nagrodę w kategorii słuchowisk i cykli audycji na XXXI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów

Niedziela wrocławska 44/2016, str. 5

[ TEMATY ]

festiwal

nagroda

Tomasz Lewandowski

Patrycja Jenczmionka- Błędowska

Patrycja Jenczmionka- Błędowska

Gala wręczenia odbywała się w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Galerii Porczyńskich w Warszawie. To kolejne wyróżnienie młodej dziennikarki – w ubiegłym roku na tym samym festiwalu zdobyła drugie miejsce w kategorii „Programy radiowe”. W uzasadnieniu tegorocznego werdyktu komisja napisała: „Wzruszające opowieści o tragedii ludzi na Wołyniu i ich zawierzeniu Matce Bożej w dramatycznych momentach życia”.

Reklama

Skąd zainteresowanie dziennikarki Kresami? – Współpracuję z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej i dzięki nim znajduję wiele ciekawych tematów. Mieszkamy na Dolnym Śląsku, część z nas ma korzenie kresowe, dla wielu te tematy są wciąż żywe i ważne – mówi w wywiadzie dla „Niedzieli” Patrycja Jenczmionka-Błędowska. Reportaż „Matka Boska z Lewacz” opowiada o zapomnianych obrazach przywiezionych z Kresów po II wojnie światowej. – Ikony Matki Bożej zabierane przez wysiedleńców z terenów Drugiej Rzeczpospolitej uległy w dużej części zapomnieniu – mówi dziennikarka. – Mamy znane obrazy, jak Matka Boska Ostrobramska, ale jest mnóstwo ikon, za które ludzie oddawali życie, które ratowali zamiast swojego dobytku, a dziś pozostają zakurzone i nieznane w nawach pobocznych czy na strychach kościołów. Tak było z obrazem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej z Lewacz. Dziś obraz jest już odnowiony, wyeksponowany w kościele, a wierni wciąż się przy nim modlą.

Drugi z reportaży „Tam kiedyś była Polska” porusza temat rzezi na Wołyniu. – To bardzo ważne, żeby o tym mówić, żeby nazwać tę zbrodnię tym, czym była – ludobójstwem – tłumaczy dziennikarka. – Udało mi się porozmawiać z osobą, która przeżyła rzeź wołyńską. Było to dla mnie wstrząsające przeżycie. Pamiętam, że główna bohaterka reportażu kilka razy zadawała pytanie: „dlaczego nam to robiliście?”. Znamy kontekst historyczny, ale wciąż nie możemy zrozumieć, jak człowiek może zrobić coś tak strasznego drugiemu człowiekowi.

Patrycja podkreśla, że dziennikarstwo jest dla niej pasją: – To podróż człowieka z drugim człowiekiem, połączona z wsłuchiwaniem się w niego. Dzięki reportażom mogę słuchaczom postawić ważne pytania, tak by sami zaczęli szukać odpowiedzi.

2016-10-27 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto słowa i kultury

Niedziela Ogólnopolska 15/2017, str. 5

[ TEMATY ]

nagroda

Wojciech Łączyński

Kard. Zenon Grocholewski, abp Wacław Depo, Ludmiła i Stanisław Grygielowie, ks. prof. Edward Staniek, ks. prof. Wincenty Myszor, Leszek Sosnowski i Biały Kruk, Janusz Rosikoń i RosikonPress, Edycja Świętego Pawła, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Wydawnictwo AA – znaleźli się w gronie laureatów Feniksa 2017. Nagrody wręczono 1 kwietnia br. podczas XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo został wyróżniony Feniksem Specjalnym 2017. Kapituła Nagrody, której przewodniczył dr hab. Krzysztof Narecki, doceniła dorobek pisarski abp. Depo oraz jego zaangażowanie jako przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. „Jego serdeczna i ojcowska postawa sprawia, że wydawcy katoliccy zawsze mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie” – podkreślono w uzasadnieniu.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję