Reklama

Niedziela Podlaska

Drohiczyn

Katecheci w nurcie życia Kościoła

Niedziela podlaska 29/2016, str. 3

[ TEMATY ]

katecheci

Ks. Artur Płachno

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o roli katechetów w przygotowaniach do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o roli katechetów w przygotowaniach
do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży

W Drohiczynie miało miejsce zakończenie roku katechetycznego 2015/2016 w diecezji drohiczyńskiej. Na spotkanie przybyli katecheci świeccy i siostry zakonne zatrudnione w katechizacji.

Eucharystię w intencji katechetów w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego celebrował bp Tadeusz Pikus. Oprawę liturgiczna przygotowali katecheci z dekanatu hajnowskiego oraz schola z parafii pw. świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, nawiązując do słów powitania, jak wielką rolę mają katecheci w ukazywaniu współczesnego nurtu życia Kościoła i zrozumienia wydarzeń, którymi on żyje. Przypomniał, że obecny rok obfituje w takie zdarzenia. Są nimi: Rok Miłosierdzia, rocznica Chrztu Polski, związana z przeżyciem tajemnicy własnego chrztu, 25. rocznica powołania diecezji drohiczyńskiej oraz Światowe Dni Młodzieży.

Po Eucharystii w auli seminaryjnej odbyło się potkanie poświęcone działalności katechetów w diecezji. Bp Tadeusz Pikus zaprosił ich na Dzień Pastoralny, który odbędzie się 17 września oraz zaprosił do refleksji nad problematyką formacji dzieci i młodzieży, uczących się w różnych szkołach, do odnalezienia się w swojej rodzinnej parafii.

Dużo czasu poświęcono przygotowaniom i roli katechetów w przeżyciu Światowych Dni Młodzieży. Zaangażowany w to dzieło ks. Emil Parafiniuk, duszpasterz młodzieży diecezji warszawsko-praskiej, podkreślił w swoim wystąpieniu, że Światowe Dni Młodzieży nie mogą być jedynie jednorazowym wydarzeniem, ale powinny być wykorzystane w dalszej formacji młodzieży. Dlatego towarzyszenie i obecność katechetów w ich przeżywaniu wraz z młodzieżą ma wielkie znaczenie. Podkreślił też, że Światowe Dni Młodzieży są zakorzenione w szerszym przemyśleniu św. Jana Pawła II. Powiedział, że przygotowanie się na przyjęcie ludzi z zagranicy jest ważne, ale ważnym jest również to, aby naszą młodzież wraz z gośćmi doprowadzić do spotkania z Chrystusem. Powiedział, że należy położyć akcent na świadectwo naszej kultury i religijności, którą zechcą zobaczyć goście z innych krajów oraz odkrywanie powołania życiowego młodych ludzi. Na fundamencie wolontariuszy i uczestników Światowych Dni Młodzieży będzie można w przyszłości budować formację młodzieży – podkreślił kapłan.

Reklama

Koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej ks. Andrzej Lubowicki powiedział, że obecnie z zagranicy potwierdziły przybycie grupy Włochów, Rosjan, które zostaną rozlokowane w rodzinach. Grupa Ukraińców zamieszka w Łochowie, a dużą grupę neokatechumenalną będzie gościć wspólnota Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim oraz parafia poklasztorna w Węgrowie. Przybliżył również ramowy program tygodnia przeżywanego przez gości wraz z młodzieżą diecezji drohiczyńskiej.

Ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego, podsumował działalność minionego roku katechetycznego w diecezji oraz mówił na temat stojących przed katechetami zadań. Zaprosił także wszystkich katechetów na inaugurację nowego roku szkolnego i katechetycznego, które odbędzie się w Drohiczynie 3 września oraz na ogólnopolską pielgrzymkę katechetów do Gniezna.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do nauczycieli i katechetów: pozazdrośćcie Panu Bogu pragnienia, żeby się uczyć!

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

katecheci

Ks. Paweł Kłys

- To jest niesamowite w Panu Bogu, żeby się do końca stać naszym nauczycielem – sam stał się uczniem - mówił dziś na spotkaniu z nauczycielami i katechetami w Łodzi abp Grzegorz Ryś. - Bardzo Państwu życzę, bądźcie dobrymi uczniami i pozazdrośćcie Panu Bogu tego pragnienia, żeby się uczyć!– powiedział metropolita łódzki.

Pan Bóg stał się uczniem do tego stopnia, że niektórzy się zastanawiali – w ewangelii jest to zapisane – jaką szkołę Jezus kończył? Tego nie wiadomo, ale z pewnością musiała być nie zła! Dobrze się uczył potem był niezwykłym i najważniejszym w dziejach ludzkości nauczycielem - zauważył abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję