Reklama
Dwa dni trwało wielkie święto życia i rodziny na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Inicjatywa wyszła od organizacji związanych z jubileuszowym Szlakiem Życia – takie wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w naszej archidiecezji. Wspólna modlitwa, prelekcje, pokazy, świadectwa, stoiska informacyjne różnych wspólnot i organizacji działających na rzecz życia i rodziny, a także animacje, konkursy i zabawy dla dzieci. Podczas trzech głównych części festiwalu – festynu rodzinnego, strefy dobra i wydarzeń duchowych – zaprezentowało się wiele organizacji kościelnych, które na co dzień wspierają życie od poczęcia do naturalnej śmierci. – Ten festiwal pokazuje, że Kościół na różne sposoby pomaga rodzinom i wspiera każde życie, bo każde jest święte, każde jest darem Bożym – podkreśla boromeuszka s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evanelium Vitae. – Cieszę się, że różne ruchy i środowiska zjednoczyły się wspólnie dla życia, bo razem możemy więcej. Tego typu wydarzenia pozwalają wyjść z ważnymi informacjami do społeczeństwa, którego duża cześć nie wie, że może uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach związanych np. z ciążą czy rodziną – dodaje s. Ewa. Siostry Boromeuszki i Fundacja Evangelium Vitae to m.in. Okno Życia prowadzone od 16 lat, Bank Niemowlaka, bezpłatna Poradnia Rodzinna skupiająca psychologów, terapeutów, prawników, doradców życia rodzinnego. To także zaangażowanie w naprotechnologię i pomoc dla par borykających się z problemami w dziedzinie płodności, Szkoła Rodzenia, liczne warsztaty i szkolenia. Fundacja współtworzy Hospicjum Perinatalne, prowadzi grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka, dba o pochówek dzieci martwo urodzonych, których rodzice nie odebrali z wrocławskich szpitali.
Kulminacja Festiwalu dla życia i rodziny nastąpiła w niedzielę. W kościele NMP na Piasku odprawiono Mszę św. w intencji rodzin, podczas której małżonkowie mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie, można było także podjąć duchową adopcję dziecka poczętego. Wzdłuż ulicy Katedralnej stanęły stoiska informacyjne ruchów, fundacji i stowarzyszeń wspierających życie od poczęcia, samotne matki w trudnej sytuacji, troszczących się o chorych i samotnych, budujących więzi rodzinne i pomagających w różnych kryzysach. Ogrody Papieskiego Wydziału Teologicznego stały się miejscem rodzinnego święta z mnóstwem atrakcji i konkursów dla najmłodszych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Posługujemy rodzinom, troszczymy się o rodziny, codziennie modlimy się za rodziny. We Wrocławiu w sercu Ostrowa Tumskiego prowadzimy Dom Pomocy Społecznej im. Świętej Rodziny i staramy się tam stworzyć prawdziwy ciepły dom dla kobiet w podeszłym wieku – opowiada s. Alberta ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Siostry nazaretanki posługują także osobom niesłyszącym.
Reklama
Na festiwal z Oławy przyjechała Fundacja dla Rodziny. – Przede wszystkim pomagamy wzmacniać relacje w rodzinach na różne sposoby. M.in. przez wyjazdy wakacyjne z dialogami małżeńskimi, biwaki ojca z dzieckiem, randki małżeńskie czy rekolekcje i różne warsztaty on-line. Staramy się tworzyć środowiska i miejsca wzrostu dla ojców, matek, małżonków, rodziców – mówi Andrzej Cwynar, prezes Fundacji dla Rodziny. Wskazuje, że do tego, by rodzina żyła jednością i miłością na co dzień, potrzebna jest wzajemna troska i ofiarowany sobie czas: – Ważne jest bycie ze sobą, bycie w relacji i wzmacnianie tych relacji. Najważniejsze jest pytanie, czy ja chcę zawalczyć o moją rodzinę. Jeśli chcę, to znajdę czas, żeby zbudować relacje, żeby pogłębić spotkanie z drugą osobą. A jeśli ktoś potrzebuje wsparcia, to zapraszamy do nas: www.dlarodziny.eu.
Mało kto wie, że we Wrocławiu działa pierwsze w Polsce Ognisko Maryi, którego misją jest towarzyszenie kobietom w ciąży i zapewnienie im pomocy materialnej, medycznej, duchowej do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Stowarzyszenie oddaje się pod opiekę Maryi, aby móc wspierać matki w powiedzeniu „tak” życiu, pomaga im rozwinąć poczucie własnej wartości i samodzielność. Ognisko Maryi zostało założone w 2014 roku w Hiszpanii, we Wrocławiu działa przy parafii Ducha Świętego, ul. Bardzka 2/4. – Mamy dyżury w każdą sobotę, ale można do nas dzwonić także w inne dni pod numer telefonu 537 394 532. Bezpłatnie pomagamy kobietom w ciąży w trudnej sytuacji rodzinnej, życiowej, które rozważają aborcję. Staramy się dotrzeć do takich dziewczyn, żeby uratować ich dzieci i pomóc mamom. W zależności od potrzeb, to może być pomoc materialna, psychologiczna, medyczna – są z nami lekarze, prawnicy, terapeuci. Pomagamy też w usamodzielnieniu się, w rozwinięciu talentów, zdobyciu nowych umiejętności, by łatwiej było im znaleźć odpowiednią pracę. Chcemy, żeby te kobiety poczuły, że nie są same, że są zaopiekowane, że komuś na nich zależy – tłumaczy Monika Dubaniowska. Dodaje, że jeżeli będzie taka potrzeba, Ognisko Maryi rozszerzy działalność także na samotne matki ze starszymi dziećmi.
Reklama
– Włączyliśmy się w organizację festiwalu, aby z jednej strony pokazywać, że rodziny katolickie są szczęśliwe, wierne, kochające się, cieszące się swoimi dziećmi. W dzisiejszym świecie to nie jest często spotykane. Z drugiej strony chcemy uwrażliwiać na obronę dzieci nienarodzonych i promować szacunek dla życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi Halszka Bielecka z Centrum Życia i Rodziny. Zauważa, że przez wiele lat czuliśmy się „bezpiecznie” w sprawie aborcji i ochrony nienarodzonych, mieliśmy pewność, że w Polsce nie zostanie wprowadzone prawo aborcyjne. – Skupialiśmy się na marszach, na afirmacji życia, często bardzo radosnej, podkreślającej wagę i godność każdego człowieka. Ale dzisiaj budzimy się w nowej rzeczywistości, stajemy w sytuacji, gdzie aborcja może zostać wprowadzona z dnia na dzień, a już jest dostępna w zasadzie dla wszystkich. Mimo, że Konstytucja RP gwarantuje ochronę nienarodzonych, wystarczyło kilka wytycznych od rządu, by praktycznie każda osoba mogła w Polsce dokonać aborcji, a szpitale są wręcz przymuszane do takich praktyk – alarmuje Halszka Bielecka. Jak podkreśla, to, co stało się niedawno w szpitalu w Oleśnicy, kiedy zabito dziecko w 9. miesiącu ciąży zastrzykiem w serce, pokazuje skale zagrożenia: – Trudno jest mówić o tej sytuacji bez emocji, trudno usprawiedliwiać. Wiele osób przejrzało na oczy – jesteśmy o krok od tego, żeby aborcja była możliwa w zasadzie do końca ciąży. To nie jest straszenie, takie rzeczy już niestety się dzieją. Duże wyzwanie stoi teraz przed Kościołem i przed różnymi organizacjami działającymi dla życia, dlatego tak cieszy zorganizowany we Wrocławiu Festiwal dla Życia i Rodziny.
– Wiemy, że wiele kobiet zastanawiających się nad aborcją, znajduje się w bardzo trudnych sytuacjach. Chcemy im pomóc, wskazać konkretne organizacje: od Okna Życia po stowarzyszenia dużo mniejsze pomagające np. rodzinom z dziećmi z niepełnosprawnością. Bardzo dużo organizacji wspiera samotne matki, rodziny, a społeczeństwo praktycznie o tym nie wie. Wiedzą tylko osoby bezpośrednio zainteresowane, a opinia publiczna uważa, że Kościół jest przeciwko kobietom. To jest absolutnie nie prawda. Jako różne organizacje, fundacje, stowarzyszenia działające przy Kościele jesteśmy zarówno za życiem malutkich dzieci, jak i za ich matkami – przekonuje Halszka Bielecka.
Festiwal to owoc współpracy wielu organizacji i wspólnot Archidiecezji Wrocławskiej – wśród inicjatorów znajdują się m.in. Fundacja Evangelium Vitae, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, Centrum Życia i Rodziny i Ruchu Światło – Życie Archidiecezji Wrocławskiej.