Tajlandia
Tajemniczy zamach w Bangkoku
Nikt nie przyznał się do zamachu bombowego w stolicy Tajlandii – Bangkoku. Dwóch podejrzanych wypuszczono wkrótce po zatrzymaniu. Tajska policja twierdzi, że nie ma dowodów na udział osób z zagranicy w działaniach terrorystów.
Atak miał miejsce w uczęszczanej przez turystów świątyni Erawan. Sprawca, który został nagrany przez kamery ochrony, pozostawił ładunek wybuchowy na terenie miejsca kultu, po czym oddalił się. W wyniku eksplozji zginęło przynajmniej 20 osób, a 120 zostało rannych. 12 ofiar śmiertelnych to cudzoziemcy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Były dowódca jednostki GROM gen. Roman Polko zwraca uwagę, że ośrodki turystyczne dość często są celem zamachów. W ten sposób terroryści mogą zaatakować obywateli kilku krajów jednocześnie. – Kurorty to miękkie podbrzusze łatwe do zaatakowania – powiedział gen. Polko. – Taki atak jest jednocześnie uderzeniem w gospodarkę kraju, gdyż odstrasza turystów.
Generał tłumaczy, że np. dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) atakują w ten sposób nie tylko państwa, które z nimi walczą. Osłabienie ekonomii państw muzułmańskich ma służyć temu, by było tam więcej ludzi biednych, a więc sfrustrowanych i stanowiących bazę rekrutacyjną dla terrorystów. Na razie jednak nie wiadomo, czy IS miało coś wspólnego z zamachowcem z Bangkoku.
(CNN)
Grecja
Kapitulacja premiera Ciprasa
Reklama
Premier Aleksis Cipras podał rząd do dymisji. Lider lewicowej partii Syriza stracił kontrolę nad swoim ugrupowaniem oraz większość parlamentarną. W Grecji odbędą się nowe wybory. Prawdopodobnie będą mały miejsce 20 września.
Kłopoty Ciprasa są spowodowane sporem dotyczącym przyjęcia przez Grecję unijnej pomocy, wynoszącej 86 mld euro w ciągu 3 lat. Ateny dostały już pierwsze 13 mld euro, ale głosowanie w sprawie zaakceptowania całego planu ratunkowego wywołało opór członków Syrizy. 44 z nich głosowało przeciw; plan przyjęto głosami opozycji. Warunkiem otrzymania wsparcia jest bowiem m.in. prywatyzacja strategicznych przedsiębiorstw. W tym samym tygodniu, w którym parlament debatował nad przyjęciem planu, Grecja sprzedała niemieckiej firmie 14 regionalnych lotnisk.
(BBC, telegraph.co.uk)
Salwador
125 ofiar wojny gangów
Przynajmniej 125 osób zginęło w Salwadorze w ciągu zaledwie trzech dni. To wynik porachunków gangsterów z grup Mara 18 i konkurencyjnej Mara Salvatrucha. Zdaniem ministra sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Benito Lary, nasilenie przemocy między organizacjami przestępczymi to efekt zdecydowanych działań policji przeciw nim. Według ministra, wiele spośród ofiar to osoby uznane przez gangsterów za zdrajców. Bandyci starają się wpłynąć na rząd, by zawarł z nimi rozejm, tak jak to miało miejsce w 2012 r. Władze zapewniają jednak, że nie będą negocjować z przestępcami.
Migracja
Słowacja przyjmuje tylko chrześcijan
Ministerstwo spraw wewnętrznych Słowacji ogłosiło, że państwo to będzie przyjmować jedynie tych imigrantów, którzy są chrześcijanami. Bratysława obawia się napływu islamskich uchodźców z Syrii, Afganistanu, Iraku i państw afrykańskich. Rząd zapewnia jednak, że chodzi jedynie o to, by wyznawcy islamu mieli w Słowacji odpowiednie warunki.
(lastampa.it, CNN)
Włochy
Hollywoodzki pogrzeb mafioza
Karoca zaprzężona w 6 czarnych koni, muzyka z filmu „Ojciec chrzestny” i helikopter rozrzucający płatki kwiatów – tak wyglądał pogrzeb zmarłego w wieku 65 lat bossa mafijnej rodziny Casamonica – Vittorio. Uroczystość odbyła się w biały dzień w Rzymie. W okolicy rozwieszono plakaty, na których Vittorio Casamonica był przedstawiony jako król Rzymu. W pogrzebie uczestniczyły setki osób. Burmistrz stolicy Włoch ostro potępił „wykorzystywanie pogrzebu do rozpowszechniania mafijnego przesłania”. Proboszcz kościoła, w którym odbyła się uroczystość – Giancarlo Manieri tłumaczy natomiast, że nie miał wpływu na to, co się działo.