Reklama

By "Apel nie poszedł w zapomnienie nie wysłuchany"

Niedziela włocławska 4/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spodziewane owoce

Poświęcenie jednego roku specjalnej tematyce przynosi ciekawe owoce. Widać to choćby po Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego (por. bp R. Andrzejewski, Pokłosie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego w diecezji włoclawskiej, Włocławek 2002, s. 80, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników). Minął rok 2001, a jego idee są ciągle żywe, bo na przykład w roku 2002 w naszej diecezji dalsze trzy szkoły otrzymały imię kard. Wyszyńskiego: w Bieganowie - na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie Kujawskim oraz w Piotrkowie Kujawskim i Konecku. Na przyszły rok jest już zaproszenie na podobną uroczystość do Starego Miasta i do Przedcza. A do patrona szkoły trzeba przywiązywać dużą wagę, bo ideały, którymi żył, są i będą przekazywane dzieciom i młodzieży w następnych latach.
Żywimy też nadzieję, że 25. rok pontyfikatu Jana Pawła II, ogłoszony jako Rok Różańca, wyrazi się w wielu inicjatywach duszpasterskich, które pomogą nam pogłębić duchowe życie ludu Bożego i przyniosą, nawet po wielu latach, błogosławione owoce dla wspólnoty parafialnej.
Rok Różańca, dobrze wykorzystany w duszpasterstwie, może stać się szansą, której nie wolno zaniedbać. Osoby odmawiające Różaniec mogą mieć interesujące doświadczenia duchowe, ale tylko wtedy, gdy uczynią z tej modlitwy kontemplację. Zadbajmy o to wszyscy, bo troska o dusze, a więc duszpasterstwo, nie jest wyłączną domeną kapłanów, zwłaszcza tych, którzy mają powierzone swojej opiece wspólnoty parafialne. Przecież gdy w teologii duszpasterskiej mówi się o podmiocie duszpasterstwa (kto je prowadzi?) i przedmiocie duszpasterstwa (wobec kogo?), to akcentuje się, że zarówno podmiotem, jak i przedmiotem duszpasterstwa jest cały Kościół. Chodzi więc o takie zaangażowanie członków Kościoła, by wytrwale zdążali drogą świętości. Ci, którzy traktują Różaniec jako kontemplację, poddani są takiemu działaniu łaski, że po dłuższym okresie widać to wyraźnie w ich życiu. Przyjrzyjmy się niektórym spodziewanym owocom.
Najpierw jest nadzieja, że to doskonała okazja do pogłębienia modlitwy różańcowej i modlitwy w ogóle. Osoby odmawiające Różaniec uczą się patrzeć na świat oczyma wiary: "Odmawiając Różaniec, wspólnota chrześcijańska wnika w spojrzenie Maryi i żyje Jej wspomnieniami" (RVM, n. 11). Na modlitwie ludzie nabywają innej optyki, co ma wpływ na ich decyzje i postępowanie. Już starożytni mówili, że całe nasze życie jest biegiem ku śmierci: cursus ad mortem. Chrześcijanie tę drogę odbywają przez tajemnice Chrystusa: rodzą się do nowego życia w sakramencie chrztu, dojrzewają umocnieni sakramentem bierzmowania i Eucharystii, korygują życie w sakramencie pokuty i nawrócenia, w czasie choroby otrzymują duchową moc w sakramencie chorych, wypełniają swoje zadania wsparci łaską sakramentu kapłaństwa i małżeństwa. Życie chrześcijan jest ciągle umacniane przez Chrystusa: "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28, 20).
To życie sakramentalne doznaje wsparcia w modlitwie codziennie zanoszonej do Boga. Dzieje się to przez tygodnie, miesiące i lata. A modlitwa jest jak słońce, którego działanie ma błogosławione skutki. Każdy dzień jest darem przygotowującym człowieka do pogłębiania więzi z Bogiem. Od rana do wieczora, w pracy, zabawie czy odpoczynku człowiek staje się bliski Bogu, gdy wypełnia zadania kontynuacji dzieła stworzenia. Widać to wyraźnie w pracy rolnika zajmującego się uprawą ziemi, zasiewem i sprzętem jej owoców, ale ten rys jest też obecny w życiu przedstawicieli innych zawodów: "Nikt bowiem nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci, należymy do Pana (Rz 14, 7-8).
Różaniec prowadzi do niedzieli i do udziału w niedzielnej Eucharystii, zwiększa frekwencję wiernych we Mszy św., choćby przez udział członków Żywego Różańca, ich rodzin i znajomych, na których wywierają wpływ, słowem: zmienia oblicze parafii tak, że w jej życiu coraz bardziej widoczny jest Chrystus jako "Pan czasu i historii" (RVM, n. 38), któremu trzeba całkowicie zaufać. Podkreślić to mocno trzeba, mimo rady, by ze względu na medytacyjny charakter Różańca i na organizację czasu życia parafialnego, lepiej nie łączyć tej modlitwy ze Mszą św., ale w programie zajęć parafialnych wyznaczyć na nią odpowiednią godzinę. Chodzi bowiem o to, by nie zatracić celu modlitwy, jakim jest również wzbudzenie nostalgii za wspólnotowym udziałem w Eucharystii w dniu specjalnie poświęconym Panu, a więc w niedzielę. Podkreślenie niedzieli jest tu ważne, by zwrócić uwagę na sakralny charakter tego dnia, by ktoś - z różnych względów - nie zamieniał jej na inny dzień tygodnia.
Może ktoś zapytać: dlaczego niedziela? Bo "tydzień chrześcijanina skoncentrowany na niedzieli, dniu zmartwychwstania, staje się drogą przez tajemnice życia Chrystusa, a On objawia się w życiu swych uczniów jako Pan czasu i historii" (RVM, n. 38). Tydzień bez niedzielnej Mszy św. - to jakby wizja życia człowieka bez nadziei spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym, bez nadziei zbawienia. W tym świetle, czym jest zamiana niedzielnej Mszy św. na spacer z dziećmi po supermarkecie? Niezależnie od tego, ilu to czyni. Jaką hierarchię wartości sugeruje się wtedy dzieciom? Ci, którzy w ciągu tygodnia rozważają tajemnice Różańca, podążają z Chrystusem i Jego Matką ku niedzieli, ku spotkaniu z Chrystusem. I jak można nie przyjąć Jego zaproszenia? Nie mieć dla Niego czasu? Tajemnice Różańca, rozważane codziennie, stają się "uzupełnieniem tego, co dokonuje się w liturgii" (tamże), są przedłużeniem niedzielnej Liturgii mszalnej i ku niej są ukierunkowane. "Różaniec ze swoją specyfiką przynależy do urozmaiconej scenerii modlitwy «nieustannej», a jeśli Liturgia jako działanie Chrystusa i Kościoła jest zbawczym działaniem w pełnym tego słowa znaczeniu, to Różaniec, jako «medytacja» o Chrystusie z Maryją, jest zbawienną kontemplacją. Zagłębianie się, tajemnica po tajemnicy, w życie Odkupiciela sprawia, że to, co On zdziałał, a liturgia aktualizuje, zostaje dogłębnie przyswojone i kształtuje egzystencję" (RVM, n. 13).
Rok ten daje wszystkim, zwłaszcza osobom życia publicznego, materiał do rozmyślania nad swoimi zadaniami. W połączeniu z modlitwą praca zawodowa jest zwykłą drogą do świętości. Przy dotychczasowym układzie tajemnic, ci, którzy odmawiali Różaniec, mogli już w środę doznawać radości zmartwychwstania i tego, co się potem wydarzyło, i na nowo przeżywali to w drugiej połowie tygodnia. Obecnie, rozważając w czwartek tajemnice światła, niejako wracają do zadań na ziemi jako ludzie paschalni, jako świadkowie Wielkanocy, z misją od Chrystusa, z pogłębioną etyką rezurekcyjną, ukazując moc Boga w swoim życiu; wracają do zadań swej profesji, by lepiej innym służyć, by życie publiczne nie było pozbawione etyki, by niejako "przebóstwić" sprawy świata, by to, co ludzkie, połączyć z tym, co Boskie (humana divinis), by na nowo podjąć obowiązki świadków Chrystusa. W tajemnicach światła jest obraz tych, na których ciąży odpowiedzialność publiczna (od rodziców - poprzez nauczycieli i wszystkich przełożonych - po najwyższe władze w państwie i na świecie). I znowu przypomnienie, że wykonywanie obowiązków połączone jest z krzyżem i męką, czego uczymy się, wracając w piątek do tajemnic bolesnych. Sobota natomiast, dzień maryjny, jest dla ucznia Chrystusa dużym wsparciem i pokrzepieniem przy rozważaniu tajemnic radosnych, jest powrotem do lat dzieciństwa, do atmosfery domu rodzinnego, do wskazań matki i ojca. Pełną zaś radość można przeżywać w niedzielę, w dzień Pański, w dzień przypominający zmartwychwstanie Chrystusa i zesłanie Ducha Świętego. Ten dzień nie może być bez spotkania z Jezusem Eucharystycznym, ze wspólnotą parafialną, z braćmi i siostrami w Chrystusie. To dzień wielkiej radości!
Ojciec Święty ukazuje Różaniec jako modlitwę pokoju. Wobec trudnych sytuacji na horyzoncie światowym na początku nowego stulecia, "nadzieję na mniej mroczną przyszłość może w nas wzbudzić jedynie interwencja z Wysoka, zdolna pokierować sercami tych wszystkich, którzy żyją w sytuacjach konfliktowych, i tych, którzy trzymają w swych rękach losy narodów" (RVM, n. 40). Różaniec wywiera też na modlącego kojący wpływ przez swój medytacyjny charakter i przez inspirację, by przyjść z pomocą potrzebującym.
W Roku Różańca jest też okazja, by każda róża powiększyła ilość swych członków do 20 osób i by zdynamizować te grupy modlitewne. To są ludzie oddani Kościołowi. Trzeba zadbać o ich duchowość, bo ona jest źródłem aktywności. Konieczne jest pokierowanie inicjatywami, jakie mogą się zrodzić wśród ludu, np. konkursy na teksty medytacji. Spisywanie pewnych myśli, które z natchnienia Bożego zrodzą się w duszy podczas modlitwy różańcowej lub lektury Listu apostolskiego, może być natchnieniem dla innych.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

[ TEMATY ]

święto

Adobe Stock

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w Polsce od 2013 r. Ma ono przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty, ale przede wszystkim środowiska zakonne dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 do 11 czerwca 2010 r. Jest to odpowiedź papieża na potrzebę obchodzenia takiego święta. (Do tej pory w Mszale Rzymskim jest tylko Msza wotywna, którą często kapłani sprawują z okazji pierwszego czwartku miesiąca, gdy w sposób szczególny modlimy się o powołania kapłańskie i dziękujemy Chrystusowi za ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa).

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o kandydaturze Najdera: nie podpiszę zgody na tak ustanowionego ambasadora RP przy NATO

2024-05-23 14:05

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Paweł Supernak

Nie podpiszę zgody na tak ustanowionego ambasadora - zapowiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do kandydatury Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Podkreślił, że nie konsultowano jej z nim, co uważa za złamanie dotychczasowej procedury.

W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder ma objąć to stanowisko po raz drugi, był już stałym przedstawicielem RP przy NATO w latach 2011–2016. Obecnie ma zastąpić na tym stanowisku Tomasza Szatkowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydenci Polski i Cypru o Ukrainie, Bliskim Wschodzie, UE i wzajemnych relacjach

2024-05-23 15:16

[ TEMATY ]

Warszawa

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Cypru

PAP/Paweł Supernak

Ukraina, sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka wewnątrz Unii Europejskiej i wzajemne relacje, w tym m.in. rozwój turystyki - to tematy poruszone podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Prezydent Duda podziękował za "zdecydowaną postawę" Cypru wobec Rosji.

W czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda spotkał się z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu "w cztery oczy" i razem z delegacjami prezydent Duda zauważył, że to pierwsza wizyta przywódcy Cypru w Polsce od 1364 roku, gdy król cypryjskiego państwa krzyżowców Piotr Cypryjski wziął udział z zjeździe monarchów europejskich w Krakowie, zwołanym z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego; królowie wzięli wtedy m.in. udział w słynnej uczcie u Wierzynka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję