Reklama

Niedziela Podlaska

Sokołowski Ośrodek Kultury na nowo otwarty

1 października w wypełnionej po brzegi sali wyremontowanego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim dokonano uroczystego poświęcenia zrewitalizowanego i zmodernizowanego budynku

Niedziela podlaska 42/2014, str. 7

[ TEMATY ]

poświęcenie

Karolina Skibniewska

Gościem honorowym uroczystości był biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który poświęcił budynek i życzył pracownikom instytucji i mieszkańcom miasta, aby rozwijali się nie tylko kulturowo, ale przede wszystkim duchowo. „Jesteśmy powołani po to, aby wzrastać w pewnych granicach, a rozwijać się bez granic” – mówił Ksiądz Biskup.

Główną część uroczystości stanowiły podziękowania osobom, które pomogły doprowadzić do długo wyczekiwanego remontu. Zwieńczeniem wieczoru był koncert Orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza z udziałem wybitnego pianisty Karola Radziwonowicza.

Reklama

W latach 70. Sokołowski Ośrodek Kultury niemal spłonął. Od tamtej pory, choć zmieniali się dyrektorzy placówki i zmieniały się czasy, nadal brakowało pieniędzy na gruntowny remont. Jak przypomniała podczas uroczystości była dyrektor, a obecnie senator Maria Koc, prowizorka trwała kilkadziesiąt lat. Dopiero w 2006 r. Rada Miasta Sokołów Podlaski podjęła decyzję o tym, że miejski ośrodek kultury otrzyma pieniądze na stworzenie dokumentacji technicznej, niezbędnej do remontu placówki. Dwa lata później udało się zdobyć także pozwolenia na budowę, niestety nie udało się otrzymać żadnych środków zewnętrznych. Tak było do 2013 r. – przypomniał burmistrz miasta Bogusław Karakula. Zaznaczył również, że prawdziwie męską decyzją było podjęcie przez radnych decyzji o rozpoczęciu remontu SOK.

Miasto zaciągnęło kredyt długoterminowy, a w ciągu minionego roku udało się m.in. przebudować salę widowiskowo-kinową oraz scenę, wymienić dach, wykonać termomodernizację i osuszenie budynku, adaptację części strychu oraz dostosować budynek dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele: władz parlamentarnych i samorządowych, firm i instytucji oraz placówek oświatowych i kulturalnych działających na terenie Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i Siedlec. Obecni byli także architekci oraz właściciele firmy z Warszawy, która pracowała na kilka zmian, aby zmienić oblicze ośrodka. Nie zabrakło również księży z sokołowskich i węgrowskich parafii. Obecni zapewniali, że są oczarowani nowym obliczem SOK.

Spotkanie prowadziły senator Maria Koc i pełniąca obowiązki dyrektor SOK Iwona Kopiwoda.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiątkowa tablica z Milenijnym Aktem poświęcona

Pamiątkową tablicę z Milenijnym Aktem Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie poświęcił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Uroczystość odbyła się tuż przed główną sumą odpustową na dziedzińcu Kaplicy Matki Bożej, gdzie tablica jest umieszczona. Przewodniczący episkopatu podkreślił, że ta tablica jest świadectwem wiary pokoleń Polaków.

Odsłonięcie tablicy zbiega się z oczekiwaniem na beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Życie Prymasa Tysiąclecia przebiegało równolegle z historią trudnych zmagań o Ojczyznę. W czasie ogromnego zagrożenia i niszczenia wolności na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku kard. Wyszyński „wszystko postawił na Maryję”. Swój maryjny program dla Kościoła w Polsce związał z Jasnogórską Królową Polski. Szczytem tego programu był złożony na Jasnej Górze 3 maja 1966 roku, Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi, Matce Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego. Niezwykłość tego zawierzenia potwierdził w 1966 roku papież Paweł VI, a w roku 1979 na Jasnej Górze, w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję