Reklama

Niedziela Przemyska

Wielki dzień w Tyrawie Wołoskiej

W parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Tyrawie Wołoskiej 19 września br. odbyło się uroczyste poświęcenie ołtarza oraz wmurowanie tablicy upamiętniającej życie i posługę długoletniego proboszcza śp. ks. prał. Bronisława Szewca. Aktu tego dokonał abp Józef Michalik, w asyście dziekana dekanatu Sanok II ks. Eugeniusza Dryniaka, ks. proboszcza Jacka Chochołka, księży, którzy pracowali w tej parafii i kapłanów z dekanatu.

Reklama

Ksiądz Proboszcz przed rozpoczęciem Mszy św. przedstawił krótkie sprawozdanie z dokonań z kilku lat, na które składają się m.in.: dokończenie budowy i konsekracja kaplicy w Rakowej, odwodnienie i zabezpieczenie fundamentów kościoła parafialnego, odnowienie zabytkowych ołtarzy, ambony, ławek, konfesjonałów, zabezpieczenie fresków w kaplicy bocznej, wymiana okien i instalacji elektrycznej oraz ogrzewanie. Uwieńczeniem tych prac jest nowy ołtarz soborowy wykuty z piaskowca z wymowną płaskorzeźbą przedstawiającą pelikana karmiącego swe pisklęta własną krwią.

W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił symbolikę ołtarzowej płaskorzeźby i znaczenie obrzędów poświęcenia ołtarza. Wspomniał również, że w tym kościele składał ofiarę Chrystusową przez 48 lat ks. Bronisław Szewc wzór kapłaństwa i kochający ojciec swoich parafian.

Przed rozesłaniem abp Józef Michalik odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą świątobliwe życie ks. Bronisława. Przed tym odczytano laudację, w której ukazano jego miłość do Boga, Kościoła i ludzi. Na zakończenie Metropolita Przemyski zaproponował, aby wszyscy udali się w procesji na cmentarz, by w intencji zmarłego odmówić modlitwę „Anioł Pański”. Na tę okazję została również wydana książka pt. „Bronisław Szewc. Ksiądz, który kochał Boga i ludzi”. We wstępie książki Ksiądz Arcybiskup napisał m.in.: „Był wizytówką bieszczadzkich kapłanów i punktem odniesienia dla innych. (...) Był wybitnym kapłanem i niezwykłym w swej zwyczajności. Jego żywa wiara i zdrowa pobożność owocuje ciągle... niech więc parafianie, modląc się do swego proboszcza, starają się odkrywać w najtrudniejszych sytuacjach życia owocność jego wstawiennictwa, bo dobro duchowe jego owczarni nie przestało być troską Chrystusa i Chrystusowego kapłana”. Ks. proboszcz Jacek Chochołek napisał natomiast w swej refleksji: „Pewne zdarzenie i inicjatywy nie są przypadkowe. To, co jest miłe i konieczne dla Boga, musi się kiedyś zrealizować”. Cały nakład książki, 300 egzemplarzy, rozprowadzono w ciągu pół dnia, autorzy planują więc dodruk publikacji.

2014-10-09 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

23 czerwca uroczyste otwarcie kościoła bł. Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!”

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

Piotr Sionko

Kościół bł. Jana Pawła II w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!” zostanie 23 czerwca poświęcony i otwarty dla wiernych. Uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski będzie połączona z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza. Pytany o kanonizację Papieża Polaka Metropolita Krakowski stwierdził, że wyznaczenie konkretnej daty należy pozostawić papieżowi Franciszkowi, ale w tej kwestii "Ojciec Święty nie będzie nadużywał cierpliwości".

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję