Reklama

Polska

Rozpoczęło się zebranie plenarne Episkopatu

Biskupi podsumują Synod i spotkają się ze skrzywdzonymi w Kościele

Podsumowanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie głównym tematem 399. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada. Biskupi spotkają się również ze przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele. We wtorek wieczorem rozpoczną się doroczne rekolekcje biskupów, które poprowadzi znany teolog, dominikanin o. Jarosław Kupczak.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

synod

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

skrzywdzeni w Kościele

Episkopat.pl

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak poinformował, że podsumowanie drugiej rzymskiej sesji Synodu o synodalności oraz w całości XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbywał się w latach 2021-2024, będzie wiodącym zagadnieniem 399. zebrania plenarnego KEP

„Delegaci polskiego Episkopatu na Synod złożą biskupom relację z drugiej sesji synodalnej, omawiając najważniejsze kwestie, które pojawiły się podczas obrad zgromadzenia synodalnego, jakie miało miejsce od 2 do 27 października br. w Rzymie. Biskupi omówią również dokument końcowy Synodu” - podkreślił bp Marczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym zagadnieniem, które biskupi podejmą w trakcie obrad, będzie podsumowanie zbiórki, jaką Caritas Polska przeprowadziła w parafiach na rzecz powodzian. „W efekcie zbiórek pieniężnych przeprowadzonych w polskich parafiach w niedzielę 22 września br. oraz indywidualnych wpłat, Caritas Polska zebrała 75 mln złotych na pomoc dla powodzian. Środki te są wykorzystywane w długofalowym programie pomocy dla ofiar powodzi. Tak wielka solidarność Polaków z poszkodowanymi budzi ogromny szacunek i ufność, że w naszym Narodzie można liczyć na wsparcie w obliczu katastrof i nieszczęść” - przyznał bp Marczak.

Reklama

Sekretarz generalny Episkopatu zwrócił uwagę, że biskupi będą także rozmawiać o metodologii pracy zebrań plenarnych. „Obecne zebranie plenarne jest już drugim, podczas którego biskupi będą pracować w grupach roboczych. Ta metoda ma na celu głębsze przeanalizowanie aktualnych spraw i wyzwań stojących przed Kościołem w Polsce” - zauważył. Dodał, że biskupi podejmą także refleksję nad dokumentem Praedicate Evangelium, który wraz z reformą Kurii Rzymskiej przynosi nowe rozwiązania w relacjach Stolicy Apostolskiej z Konferencjami Biskupów.

W trakcie obrad przewidziano też wybory. W tym m. in. najprawdopodobniej nowego ekonoma KEP oraz dyrektora Caritas Polska.

Spotkanie biskupów ze Skrzywdzonymi w Kościele

Bp Marczak poinformował, że bezpośrednio po zakończeniu obrad biskupi spotkają się z przedstawicielami osób Skrzywdzonych w Kościele. Będzie to spotkanie zamknięte.

Na Jasną Górę przybędzie delegacja sygnatariuszy listu, jaki trafił do biskupów w maju br. Spotkanie Episkopatu Polski z delegacją osób skrzywdzonych jeszcze w roku 2024 było jednym z zawartym w nim postulatów. W odpowiedzi biskupi zaprosili Skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym na spotkanie 19 listopada, wyrażając przy tym nadzieję, że będzie ono okazją do „wzajemnego słuchania się, szczerego dialogu i współpracy”.

- Będziemy na spotkaniu jako delegacja sygnatariuszy listu, w którym zawarliśmy bardzo konkretne zagadnienia. Chcemy o nich porozmawiać, przedstawić raz jeszcze punkt widzenia osób skrzywdzonych, problemy, które dostrzegamy i odpowiedzieć na ewentualne pytania biskupów. Mamy nadzieję, że to spotkanie i dyskusja przyniesie owoce, przełoży się na jakieś konkrety - mówi Robert Fidura.

Reklama

Nadzieję, że „ten dialog okaże się ważnym krokiem na drodze do wzajemnego zrozumienia i współpracy” mają również biskupi. Ale jak podkreślili w liście do Skrzywdzonych, to spotkanie jest również po to, by wsłuchiwać się w ich głos i „wciąż na nowo uczyć się wrażliwości na zranionych w naszych wspólnotach”. Dlatego jego istotnym elementem będzie świadectwo osoby skrzywdzonej w Kościele oraz wspólna modlitwa.

Doroczne rekolekcje biskupów

Po zakończeniu obrad, 19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną w Sanktuarium na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne wygłosi o. prof. Jarosław Kupczak OP. Rekolekcje potrwają do 22 listopada. W ciągu czterech dni wygłosi on osiem konferencji odnoszących się do myśli i nauczania Soboru Watykańskiego II.

Jak wyjaśnia O. Kupczak, obchodzimy właśnie 60-lecie Soboru Watykańskiego II. „Sądzę, że istnieje potrzeba nieustannego odwoływania się do tego najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim w ciągu ostatnich czterech wieków, tym bardziej, że narosło wokół niego wiele nieporozumień i stereotypów, a w niektórych środowiskach - zwłaszcza wśród ludzi młodych - pojawiło się nawet coś w rodzaju 'czarnej legendy' ostatniego Soboru" - podkreśla o. Kupczak. „Żaden z soborowych i posoborowych papieży […] mimo różnic między nimi, nie wątpił, że Sobór Watykański II był Pięćdziesiątnicą naszych czasów, którą należy właściwie przyjąć i odczytać" - dodaje.

Pierwsza nauka rekolekcyjna pt. „Nowa Pięćdziesiątnica" została zaplanowana na wtorek. Tematy kolejnych nauk rekolekcyjnych to: „Duch liturgii", „Boże Objawienie", „Lud Boży i communio", „Kościół jako prawda wiary", „Matka Odkupiciela", „Kościół i świat" oraz „Chrystus - nowy człowiek".

Biskupi każdy dzień rekolekcji rozpoczną Eucharystią połączoną z Jutrznią, a zakończą Apelem Jasnogórskim. W ciągu dnia zaplanowano też modlitwę brewiarzową oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Czwartek będzie dniem pokuty i pojednania. W piątek, 22 listopada, w ostatnim dniu rekolekcji, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, zostanie odprawiona Msza Święta za zmarłych biskupów.

2024-11-18 10:51

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Domagają się pokoju

W pielgrzymce uczestniczyć będą panie zrzeszone w różnych grupach i wspólnotach duszpasterskich, stowarzyszeniach i fundacjach, które, kierując się zasadami ewangelicznymi, działają w ramach struktur kościelnych – informują organizatorzy wydarzenia, czyli bp Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet i Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet.
CZYTAJ DALEJ

Święty papieża Franciszka

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Beda Czcigodny

Wikipedia

Św. Beda Czcigodny

Św. Beda Czcigodny

Święty Beda Czcigodny to jeden z najważniejszych doktorów Kościoła. Zawołanie papieża Franciszka: Miserando atque eligendo (Spojrzał z miłosierdziem i powołał) pochodzi właśnie z homilii tego świętego o powołaniu celnika Mateusza.

Gdy miał 7 lat, rodzice powierzyli go opatowi pobliskiego opactwa benedyktyńskiego św. Piotra w Wearmouth. Dwa lata później przeniósł się do nowo powstałego opactwa w Jarrow. Sam Beda wspomina w swoim dziele Historia ecclesiastica gentis Anglorum tamten okres: „Od tamtej pory zawsze mieszkałem w tym klasztorze, oddając się intensywnym studiom nad Pismem Świętym, a przestrzegając dyscypliny Reguły i codziennego obowiązku śpiewania w kościele, zawsze przyjemność sprawiało mi uczenie się albo nauczanie, albo pisanie” (V, 24). W 703 r., w wieku 30 lat, Beda przyjął święcenia kapłańskie. Poznał bardzo dobrze języki łaciński, grecki i hebrajski, co ułatwiało mu studia nad Pismem Świętym i dziełami Ojców Kościoła. Zostawił po sobie wiele pism. Wśród nich na pierwszym miejscu stawia się napisaną przez niego historię Anglii. Źródłem jego teologicznej refleksji było Pismo Święte. Benedykt XVI w katechezie z 18 lutego 2009 r. podkreślił: „Sława świętości i mądrości, jaką Beda cieszył się jeszcze za życia, sprawiła, że nadano mu tytuł «Czcigodnego». (...) swymi dziełami Beda przyczynił się skutecznie do budowy chrześcijańskiej Europy, w której z wymieszania różnych ludów i kultur inspirowanych wiarą chrześcijańską powstało jej jednolite oblicze”.
CZYTAJ DALEJ

U schyłku kampanii wyborczej - nie zgadzam się z Janem Rokitą

2025-05-25 19:19

[ TEMATY ]

wybory

kampania

Milena Kindziuk

Jan Rokita

Red

„Potrafiłby pan mnie przekonać, żebym poszedł na wybory?” – takie pytanie (przed pierwszą turą wyborów prezydenckich) Robert Mazurek zadał Janowi Rokicie w Kanale Zero. „Chyba bym potrafił” – odparł Rokita (przyznając, że sam zawsze bierze udział w głosowaniu). I rozpoczął swój wywód: „Generalnie chodzenie na wybory jest ok, nie uważam jednak, żeby było to obowiązkiem moralnym, jak biskupi zwykli twierdzić w Polsce regularnie… Zawsze się temu dziwiłem, nawiasem mówiąc, że biskupi, którzy mają się zajmować zbawianiem ludzkich dusz, ciągle opowiadają, że mamy chodzić na wybory i że Pan Bóg nas rozlicza za chodzenie na wybory. To nie jest prawda… Nie uważam, żeby to było obowiązkiem moralnym”. I tu pojawia się kłopot.

W mojej ocenie jest to bardzo ciekawa rozmowa (można odsłuchać na Kanale Zero), często na poziomie metapolityki, prawdziwa uczta intelektualna! W tym punkcie jednak, pozwolę sobie nie zgodzić się ze stanowiskiem znanego polityka Jana Rokity. Faktycznie bowiem, udział w wyborach jest dla katolika nie czym innym, tylko właśnie obowiązkiem moralnym, wypływającym najpierw z biblijnego wezwania do „czynienia sobie ziemi poddanej”, potem z Ewangelii, która jasno wskazuje granice między dobrem i złem, między kłamstwem i prawdą, wreszcie z katolickiej nauki społecznej. To z tego powodu biskupi „ciągle opowiadają, że mamy chodzić na wybory”, usilnie przypominając, na kogo można a na kogo nie powinno się głosować z etycznego i moralnego punktu widzenia. I nie ma w tym sprzeczności, że z racji swego powołania „biskupi mają się zajmować zbawianiem ludzkich dusz”. Te dusze nie są wyizolowane – ani od ciała ani od świata. Troskę o zbawienie naszych dusz duchowni – zgodnie z ich misją - muszą wykazywać także i w ten sposób, że będą nam zakreślać wyraźne granice postępowania nie tylko w życiu osobistym, ale też społecznym i publicznym. Chrześcijanin ma obowiązek przemieniać ten świat na lepsze zgodnie z nauczaniem Chrystusa. I nie ma tu kompromisów. Taka jest nasza wiara, taka jest Ewangelia. Czyż zresztą nie w tym duchu nauczał nas przez 27 lat pontyfikatu papież Jan Paweł II, gdy apelował, byśmy byli „ludźmi sumienia”, byśmy w naszej Ojczyźnie, „która jest matką”, uczyli się dobrze zagospodarowywać naszą wolność i przestrzegając, że „demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję