Reklama

Niedziela w Warszawie

„ABC” Pielgrzyma 2013

Niewiele za ponad miesiąc rozpocznie się czas pieszych pielgrzymek. Najwięcej pątników ze stolicy wyruszy na Jasną Górę, ale już w lipcu można wziąć udział w pielgrzymce do Gietrzwałdu. Którą pielgrzymkę wybrać? Gdzie i jak się zapisać - m.in. o tym w poniższym „ABC” pielgrzyma

„Ja wierzę, że to Ty!” - to hasło przewodnie 33. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. 5-14 sierpnia. Zapisy 1-4 sierpnia od godz. 9-19.30 w rektoracie kościoła akademickiego św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68. Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km. Każdego dnia - bez względu na warunki atmosferyczne - trzeba przejść ok. 30 km w 5-6 etapach. Uczestnicy nocują w stodołach lub biorą ze sobą namioty. Bagaże przewożone są samochodami. Wspólna Msza św. na Jasnej Górze dla pielgrzymów zostanie odprawiona 14 sierpnia. Pielgrzymi rozpoczynają drogę uczestnictwem w Eucharystii 5 sierpnia w kościele św. Anny. Więcej informacji na stronie: www.wapm.waw.pl.

Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17” - „W domu Matki”. 6-14 sierpnia. Zapisy odbywać się będą w kaplicy Res Sacra miser, ul. Krakowskie Przedmieście 62 (kaplica mieści się w budynku Caritas Archidiecezji Warszawskiej). Termin zapisów: 1-4 sierpnia w godz. 10-19 oraz 5 sierpnia w godz. 10-20. Trasa prowadzi lasami i polnymi drogami. Grupy liczą max. 250 osób, co ułatwia pielgrzymowanie, rozplanowanie noclegów na polach namiotowych oraz sprawia, że uczestnicy pielgrzymki mają szansę poznać wszystkich współbraci. Jako jedna z nielicznych pielgrzymek posiada: własną kuchnię, w której zawsze można bezpłatnie otrzymać ciepły posiłek, gdy nie ma na trasie obiadu; herbatę lub kawę rano przed wyjściem na rozbudzenie; prysznice mobilne i ubikacje ToyToy na każdym noclegu. Więcej informacji: www.17-ka.org.pl.

302. Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. 6-14 sierpnia. To najstarsza warszawska piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Od 1711 r. wychodzi z kościoła Ojców Paulinów pw. Ducha Świętego. W tym roku rozpocznie się 6 sierpnia Mszą św. przed kościołem Ojców Paulinów o godz. 6. Pielgrzymi codziennie uczestniczą we wspólnej Eucharystii. Do obowiązków pątników należy troska o klimat, jaki tworzą wokół siebie: życzliwość, kulturę bycia, wrażliwość na potrzeby innych, zwłaszcza słabszych czy starszych. Pątnicy wykorzystują posiadane talenty i dary (np. muzyczne, medyczne, techniczne), włączając się w różne służby. Więcej informacji: www.warszawa.paulini.pl.

Reklama

30. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus. 5-14 sierpnia. Pielgrzymka utworzona przez członków Kościelnej Służby Porządkowej. Zapisy odbywają się w parafii Narodzenia Pańskiego w dniach 31 lipca - 4 sierpnia w godzinach 17-20 (dodatkowo w niedziele 10-13). Do zapisu potrzebny jest formularz zgłoszeniowy dostępny w macierzystej parafii lub w parafii Narodzenia Pańskiego w dniach zapisów oraz dowód osobisty (PESEL). Pielgrzymka Rodzin rozpoczyna się zawsze 5 sierpnia Mszą św. o godz. 7 w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. 14 sierpnia około godz. 12.45 pielgrzymi docierają na Jasną Górę. Trasa pielgrzymki liczy 315 km. Pielgrzymka posiada oddzielną grupę dla dzieci. Więcej informacji: www.praska.org.pl.

Praska Pielgrzymka Piesza. 16-26 sierpnia. Po raz pierwszy na Jasną Górę Praska Pielgrzymka wyruszyła w rok po ślubach jasnogórskich polskiego króla Jana Kazimierza. Do Częstochowy pątnicy docierają 25 sierpnia i zostają na święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła - święto Matki Bożej Częstochowskiej. Pielgrzymka rozpoczyna się 16 sierpnia Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej 365. Więcej informacji: www.pielgrzymka.info.pl/index.php.

XXII Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. 5-15 sierpnia. Przy zapisach osoba niepełnosprawna powinna wskazać swojego opiekuna, wypełnić kartę medyczną (przyjmowane leki). Osoba niepełnoletnia powinna okazać pisemna zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w pielgrzymce. Organizatorem Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych z Warszawy na Jasną Górę jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych archidiecezji warszawskiej mieszczące się przy ul. Deotymy 41, tel./fax: 22 837-42-61, www.ksnaw.pl, ksnaw@ksnaw.pl. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych rozpoczyna się 5 sierpnia Mszą św. odprawianą o godz. 6 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41, a na Jasna Górę pątnicy docierają 14 sierpnia. Przygotowania pątników do pielgrzymki rozpoczynają się 1 sierpnia przy ul. Deotymy 41 (sala św. Józefa w godz. 9-19). Więcej informacji: www.ksnaw.pl

VII Piesza Różańcowa Pielgrzymka Warszawa - Gietrzwałd. 7-12 lipca. W Roku Wiary Duszpasterstwo Tradycji w Warszawie przy kościele św. Klemensa Hofbauera na Woli oraz Akcja Katolicka w Milanówku zapraszają do udziału od 4 do 12 lipca w Pieszej Pielgrzymce Różańcowej Warszawa - Milanówek - Gietrzwałd. Ta pielgrzymka z tradycyjną Mszą św. każdego dnia, to niczym dziewięć nowennowych dni, przygotowujących pątników na spotkanie z Matką Bożą w Gietrzwałdzie na Warmii. Podstawową modlitwą pątniczego dnia są części świętego różańca. A także: Godzinki, litanie, Koronka, rozważania pogłębiające katolicką wiarę oraz apel maryjny o godz. 21. W Gietrzwałdzie o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego i tradycyjna Msza św. kończą pielgrzymkę. Praktyczne informacje o pielgrzymce, kontakty oraz formy zapisu znajdziemy na stronie www.mszatrydencka.waw.pl

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas, który w sercu zostanie (1)

Pielgrzymka to nic innego jak odpowiedź na wewnętrzny głos wzywający do opuszczenia miejsca i wyruszenia w drogę, by spotkać Boga i przemyśleć swoje życie. Często trzeba je przewartościować, zmienić.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nauczanie jest uczynkiem miłosierdzia względem duszy

2022-09-30 14:41

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Edukacja ofiaruje sens życia i wydobywa z ludzi to co najlepsze” – napisał Papież w przekazanym przemówieniu do Bractwa Wspólnot św. Tomasza z Akwinu (FASTA) obchodzącego 60-lecie istnienia. To międzynarodowe stowarzyszenie wiernych na prawie papieskim zostało powołane do życia przez brata Aníbala Fosbery’ego w 1962 roku jako wyraz wielkiego pragnienia aktualizacji wskazań Soboru Watykańskiego II, szczególnie poprzez uświadomienie praw i powinności świeckich w zakresie misji ewangelizacyjnej.

Ojciec Święty zaznaczył, że Bractwo podjęło przesłanie Soboru poprzez realizację różnych projektów w dziedzinie ewangelizacji kultury, młodych oraz rodzin, tworząc różne instytucje edukacyjne, takie jak szkoły i uniwersytety w wielu częściach świata. Kontekst historyczny, w którym działał św. Tomasz z Akwinu niósł wiele wyzwań, szczególnie związanych z odkryciem pism greckiego filozofa Arystotelesa. Św. Tomasz wykazał, iż duża część tych tekstów może współbrzmieć z treścią Objawienia chrześcijańskiego. Podkreślał, że istnieje naturalna harmonia pomiędzy wiarą i rozumem, co także dzisiaj pozostaje istotne w przezwyciężaniu fundamentalizmów, fanatyzmów i ideologii oraz otwiera szeroką przestrzeń dotarcia z Dobrą Nowiną do różnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję