Reklama

Głos z Torunia

Zachowujcie swoją tożsamość

15 czerwca w toruńskiej bazylice katedralnej bp Andrzej Suski udzielił święceń prezbiteratu 8 diakonom, wśród których znaleźli się: dk. Mateusz Cyrklaff (Chełmża, pw. św. Mikołaja), dk. Marcin Jędraszek (Jastrzębie, pw. Nawiedzenia NMP), dk. Paweł Murawski (Toruń, pw. Matki Bożej Zwycięskiej), dk. Krzysztof Olaś (Toruń, pw. Niepokalanego Poczęcia NMP), dk. Kamil Pańkowiec (Toruń, pw. Wniebowzięcia NMP), dk. Krzysztof Rozynkowski (Chełmno, pw. Wniebowzięcia NMP), dk. Karol Wierzchowski (Łasin, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej), dk. Artur Żurawski (Toruń, pw. Maksymiliana Kolbego). Zwracając się do nowo wyświęconych kapłanów, Ksiądz Biskup powiedział: „Zachowujcie zawsze swoją tożsamość, świadomość tego kim jesteście i do czego dzisiaj zostaliście powołani”

Niedziela toruńska 26/2013, str. 1-3

[ TEMATY ]

święcenia

Archiwum WSD w Toruniu

Mszę św., której przewodniczył Pasterz diecezji toruńskiej, koncelebrowali m.in.: bp Józef Szamocki, moderatorzy i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego oraz licznie zgromadzeni kapłani z całej diecezji. W homilii bp Andrzej Suski podkreślił wartość radości w życiu kapłana. Jej źródłem może być poczucie dobrze spełnionego obowiązku czy osiągnięcie sukcesu także duchowego. Można odczuwać radość z tego, że osiągnęło się cel, do którego się zmierzało, ale zawsze te radości są przemijające. „Ziarno wrzucone w glebę nie ogląda swoich owoców” - powiedział Ksiądz Biskup. Dlatego kapłan nie może skupiać się na owocach i ich poszukiwać. Jego celem jest obumierać, by inni mieli życie i by mieli je w obfitości, kapłan więc powinien szukać radości nieprzemijającej, której źródłem jest Bóg, żywa relacja z Jezusem. Kapłan musi być człowiekiem radości, otwartym na ludzi. Tylko wtedy jego posłannictwo zostanie wypełnione. Przed takim człowiekiem ludzie otwierają swoje serca, lgną do niego, by szukać duchowej pomocy. Skąd czerpać tę radość? Biskup Andrzej zaznaczył, że „ta radość wypływa z bliskości Boga samego. On jest naszym bogactwem, a my dzielimy się z innymi obecnością Boga”. Nawiązując do słów zapisanych w „Pamiętniku” bł. ks. Stefana Frelichowskiego, Ksiądz Biskup powiedział: „Smutny, przygnębiony kapłan objawia, że albo nie rozumie swego powołania, albo zmylił drogę”. Wskazując na błogosławionego, podkreślił, że „on nawet za drutami obozu koncentracyjnego potrafił się radować. Na przekór wszystkiemu, co go otaczało, napisał w swoim obozowym wierszu: „Radosnym Panie”. Takiej radości nam trzeba. Radości, której źródłem jest zjednoczenie z Bogiem, który wybiera do szczególnej przyjaźni ze sobą.

Po uroczystości nowo wyświęceni udali się do kaplicy seminaryjnej, gdzie z rąk Pasterza diecezji toruńskiej otrzymali dekrety posyłające ich na pierwsze parafie.

Reklama

Pierwsze placówki duszpasterskie neoprezbiterów 2013

Ks. Mateusz Cyrklaff - pw. Wniebowzięcia NMP, Grudziądz

Ks. Marcin Jędraszek - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Grudziądz

Ks. Paweł Murawski - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Grudziądz

Ks. Krzysztof Olaś - pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Golub-Dobrzyń

Ks. Kamil Pańkowiec - pw. Wniebowzięcia NMP, Gruta

Ks. Krzysztof Rozynkowski - pw. Wniebowzięcia NMP, Bierzgłowo

Ks. Karol Wierzchowski - pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Świerczynki

Ks. Artur Żurawski - pw. Wniebowzięcia NMP, Chełmno

2013-06-26 14:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kapłani w Roku Miłosierdzia

Ciągły kontakt z Bogiem i intensywne życie modlitewne jest kluczem do szczęśliwego kapłaństwa – powiedział abp Henryk Hoser podczas Mszy św., w trakcie której sakrament święceń kapłańskich przyjęło 6 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

RPD: rodzice znacznie gorzej oceniają sytuację swoich dzieci w szkole niż one same

2022-10-04 11:18

[ TEMATY ]

szkoła

Adobe Stock

Na niezadowolenie ze środowiska szkolnego wskazuje ok. 20 proc. uczniów. Połowie rodziców wydaje się, że ich dzieci odczuwają niechęć do szkoły. Jedną z przyczyn może być to, że szkoła kontaktuje się z rodzicami dopiero w sytuacjach kryzysowych – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.

Rok temu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zlecił ogólnopolskie badanie naukowe jakości życia dzieci i młodzieży. Zapytano uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych o ich stosunek m.in. do szkoły, rodziny, kolegów, a także ich samopoczucie psychiczne i fizyczne. W tym roku powtórzono badanie, ale tym razem zapytano rodziców, co sądzą ich dzieci o środowisku szkolnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję