Reklama

Przykład dla przyszłych pokoleń

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” uczcił beatyfikację Odoardo Focheriniego, która odbyła się 15 czerwca w Carpi we Włoszech. Na swej stronie internetowej gazeta przypomina życie i dzieło dziennikarza męczennika, który w czasie II wojny światowej ocalił życie wielu Żydów i dlatego w 1969 r. został pośmiertnie ogłoszony Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

Pisząc o beatyfikacji, „Jerusalem Post” cytuje przesłania, jakie z tej okazji wystosowały Amerykański Kongres Żydów (AJC) i Związek Włoskich Gmin Żydowskich (UCEI).

Amerykański Kongres Żydów podkreślił, że Focherini „działał bezinteresownie zgodnie z najwyższymi zasadami moralnymi, podzielanymi przez obie nasze bratnie religie”. „Ten akt - głosi nota ACJ wydana z okazji beatyfikacji - stworzy kolejne powiązanie między chrześcijanami i żydami, dodatkowo wzbogacając i pogłębiając nasz dialog. Oby uznanie i pamięć o głębokiej wierze i człowieczeństwie Odoardo Focheriniego mogły być błogosławieństwem dla wszystkich narodów świata”.

Z kolei przewodniczący UCEI Renzo Gattegna w swym przesłaniu złożył hołd błogosławionemu, nazywając go „osobą kierującą się wielkimi wartościami i zasadami”. Za swą nadzwyczajną gorliwość zapłacił on cenę życia. - Jego odwaga, jego ideały, jego miłość do życia nie zostaną zapomniane. Pamięć o nim będzie źródłem inspiracji także dla przyszłych pokoleń - zapewnił Gattegna.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwa wśród pisarzy świata

2022-10-03 17:24

[ TEMATY ]

Zofia Kossak

Wikipedia.com

Zofia Kossak, 1933 r.

Zofia Kossak, 1933 r.

W 2022 roku przypada setna rocznica debiutu literackiego Zofii Kossak. Losy pisarki mocno były związane z historią Polski zmagającej się z okrutnymi totalitaryzmami: sowieckim bolszewizmem i komunizmem oraz niemieckim nazizmem. Przez Niemców pisarka została skazana na śmierć, a przez komunistów - na zapomnienie.

SŁUŻBA

CZYTAJ DALEJ

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

9 października odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2022-10-04 07:17

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w Mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 9 października br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję