Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rondo im. Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego

W Policach rondo u zbiegu ulic Stefana Roweckiego i kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymało imię Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego. Inicjatorem takiego upamiętnienia drugiego biskupa szczecińsko-kamieńskiego jest proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Policach ks. kan. Waldemar Gasztkowski, który z odpowiednim pismem wystąpił do Rady Miejskiej w Policach. Pozytywną opinię w tej sprawie wyraziły Rada Osiedla 6 „Księcia Bogusława” oraz Rada Osiedla 7 „Anny Jagielonki”, a także burmistrz Polic Władysław Diakun. Na tej podstawie Rada Miejska podjęła odpowiednią uchwałę 23 kwietnia br., zaś 31 maja doszło do uroczystego osłonięcia nowego ronda. Dokonali tego: abp Andrzej Dzięga, ks. kan. Waldemar Gasztkowski, ks. dr Wiesław Jankowski, Władysław Diakun - burmistrz Polic, Witold Król - przewodniczący Rady Miejskiej oraz państwo Anna i Maciej Zaśko wraz z dziećmi, mieszkańcy Polic.

Reklama

Ta historyczna uroczystość odbyła się bezpośrednio po Mszy św., której przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Arcybiskup Metropolita w słowie Bożym ukazał sylwetkę swojego poprzednika na tronie biskupim, mówiąc o nim, że jako honorowy obywatel Szczecina, Stargardu Szczecińskiego, Warszawy, Łomianek i Polic pozostał bardzo wyrazistą i zasłużoną postacią dla Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Abp Majdański pokochał tę ziemię. Wiedział, że potrzebuje ona dużo miłości i ją jej dawał. Troszczył się o jej historię i o ludzi, o każdego człowieka, najbardziej o tego nienarodzonego. Patrzył także z proroczą wizją na tę ziemię: na rodzinę - tutaj położył ogromne zasługi dla nauki światowej i w Polsce na temat rodziny; na sprawy kulturotwórcze i duchowe - wyjednał u Stolicy Apostolskiej metropolię szczecińsko-kamieńską; na sprawy państwowe - dbał o pomyślność Ojczyzny i narodu, bolał nad emigracją młodych ludzi.

Ksiądz Metropolita podziękował mieszkańcom Polic za to, że potrafili to dzieło abp. K. Majdańskiego zauważyć i docenić. Prosił także policzan o dalszą pamięć i wdzięczność, życząc im, aby abp Majdański pozostał dla nich nauczycielem i przewodnikiem.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętniono świętego pasterza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2020, str. VI

[ TEMATY ]

poświęcenie

rondo

Bp Mariusz Leszczyński

Adam Łazar

Poświęcenia ronda dokonał bp Mariusz Leszczyński

Poświęcenia ronda dokonał bp Mariusz Leszczyński

Znajdujące się na skrzyżowaniu ulic: Mickiewicza, Jarosławskiej i Kustronia w Oleszycach rondo otrzymało nazwę: Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. W piątkowe popołudnie 16 października poświęcił je bp Mariusz Leszczyński.

Uchwałę Rady Miejskiej w Oleszycach z dnia 25 kwietnia 2019 r. o nadaniu nazwy rondu odczytał jej przewodniczący, Wiesław Osuch. Starosta lubaczowski Zenon Swatek pogratulował trafności wyboru imienia. Wybór patrona dla ronda nie był przypadkowy. Ten patronat podkreśla związki parafii ze św. Józefem Bilczewskim.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jutro początek 39. Pielgrzymki Ludzi Pracy

2021-09-17 17:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

pielgrzymka Ludzi Pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze już jutro rozpocznie się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Przybędą przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie w niedzielę.

Pielgrzymkę po raz pierwszy zorganizował w 1982 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko (kapelan i obecnie patron NSZZ „Solidarność”) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję