Wierni zgromadzili się na dziedzińcu przed Centrum Dialogu im. Jana Pawła II, gdzie odmówili nowennę do Matki Bożej. Następnie spod Wyższego Seminarium Duchownego ulicą św. Józefa wyruszyła procesja do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Uczestniczyli w niej liczni kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy. Posługę muzyczną pełnił chór Perpetuo Soccorso.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii bp Wiesław nawiązał do Ewangelii – Testamentu z Krzyża. Choć obraz ten jest dramatyczny - „nie byłoby Jezusa na Krzyżu, gdyby nie nasz grzech - jednak nie takie jest najgłębsze przesłanie tej historii. To historia o nadziei. Męka to pieśń na cześć życia, które okazało się być silniejsze od śmierci, Krzyż to wielka manifestacja Bożej miłości, która obejmuje każdego człowieka. Przyjmując z wiarą tę historię, stajemy się pielgrzymami nadziei”.
Zwrócił uwagę na słowa św. Augustyna, że ze śmierci Chrystusa zrodził się Kościół. „Z jego boku wypłynęła łaska, miłość. Jezus nie myślał na Krzyżu tylko o sobie, nie oddawał się rozpaczy, nikogo nie przeklinał. Dał niebo łotrowi, a żołnierzowi, który przebił mu bok – nawrócenie”.
Reklama
Biskup Śmigiel, odnosząc się do współczesnych czasów, zauważył: „Użalamy się często sami nad sobą i czasem jest to uzasadnione, także w historii Kościoła widzimy rzeczy, które mogą napawać przerażeniem – postępująca laicyzacja, spychanie Kościoła na margines życia, brak powołań, rozpad małżeństw. Boimy się o przyszłość Kościoła, tym bardziej, że jest wielu jego przeciwników. Jednak każde pokolenie ludzi wiary miało swoje problemy i kryzysy. Nie możemy być naiwni i udawać, że nic się nie dzieje – jednocześnie nie możemy tracić ducha. Winno to w nas budzić mobilizację, rozpalenie zapału ewangelizacyjnego. W takich sytuacjach powinniśmy jeszcze uważniej patrzeć na Jezusa Ukrzyżowanego. Z wysokości Krzyża Jezus prosi o pomoc i pocieszenie nie dla siebie – ale dla Kościoła, troszczy się o małą grupę stojącą pod Krzyżem”.
Biskup zwrócił się do Patronki diecezji, aby wstawiała się za Kościołem, „byśmy nie utracili wiary w Boga, byśmy pamiętali, że bramy piekielne nas nie przemogą, byśmy głosili z odwagą, byśmy byli uczniami Jezusa i misjonarzami”.
Na koniec uroczystości biskup Śmigiel odmówił akt zawierzenia diecezji Matce Bożej Nieustającej Pomocy.
W słowach zakończenia proboszcz parafii, o. Mirosław Grakowicz CSSR, podziękował wszystkim gościom i zaangażowanym w uroczystość.