Reklama

Niedziela Wrocławska

Synod Archidiecezji Wrocławskiej

Presynodalne "ostatki"

Dobiega końca etap przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Za nami ostatnie już Presynodalne Spotkania Rejonowe na których pochylono się nad Listem do Kościoła w Filadelfii.

ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kończy się czas, który był ważny dla poszczególnych, pozwolił lepiej poznać zasady synodu i przede wszystkich budować wspólnotę jedności. Czy to się udało? Po owocach synodalnych poznamy.

Muszę przyznać, że sama formuła spotkań synodalnych była bardzo prosta i mnie osobiście przypadł do gustu. Konferencja, adoracja, agapa, czyli elementy, które mogą pomóc w formacji duchowej, intelektualnej i interpersonalnej. Tym razem postanowiłem odwiedzić trzy spotkania rejonowe. W Jelczu-Laskowicach [dekanaty: Oława, Jelcz-Laskowice, Wrocław Wschód], Oleśnicy [dekanaty: Oleśnica Wschód, Oleśnica Zachód, Wrocław Psie Pole ], Namysłowie [dekanaty: Namysłów Wschód i Zachód].

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W kościele pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika konferencję wygłosił ks. Jacek Froniewski. Bardzo przejmujący był początek jego mowy, gdyż zwrócił uwagę na język w debacie publicznej na temat Kościoła. Słowa ważne, bo uświadamiające, że Kościół jest źle rozumiany przez media i źle jest on określany przez ludzi - W różnych komentarzach najczęściej słyszymy, że Kościół to są “oni” - kler, biskupi, a rzadko ktoś napisze, że Kościół to - ja czy my - zaznaczył kanclerz wrocławskiej Kurii, nawiązując też do paradoksu, w którym wiele osób w Polsce mówi “Tak” Chrystusowi, a Kościołowi “Nie” - Wynika to ze złego patrzenia na Kościół, który postrzega się korporacyjnie, a zapomina się że jest projektem Chrystusa i nie da się go od Jezusa odłączyć.

Te bardzo mocne słowa wstępu były dobrym przyczynkiem, aby następnie pochylić się nad tym czym jest Kościół.

Kolejnym miejscem przeze mnie odwiedzonym była oleśnica Bazylika św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Przyznam szczerze byłem zaskoczony ilością wolnych miejsc. Pamiętam na pierwszym spotkaniu miejsc wolnych było praktycznie brak, ale może tak trzeba, aby pozostali ci najbardziej wytrwali? W Oleśnicy o wspólnocie Kościoła i działaniach pierwszych wspólnot mówił ks. Zbigniew Kowal, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie. Swoje słowa potwierdzał fragmentami z Dziejów Apostolskich. - To wskazówka dla nas, że przy różnych działaniach duszpasterskich warto zrezygnować z przebijania muru głową, ale rozeznać, jak Duch Święty nam podpowiada - mówił kapłan, dzieląc się także faktem, że bardzo przemawia do niego obraz ewangelizowania “idąc”. - Ewangelizowanie idąc jest wtedy, kiedy jesteśmy jedności i w Komunii z Bogiem, kiedy czynimy Kościół szkołą przy Bogu.

W dalszej części ks. Kowal podsumował wspólna drogę spotkań presynodalnych i zaprosił na rozpoczęcie Synodu do Wrocławia na 19 maja br.

Reklama

Rejonowe spotkania mają w swoim planie adorację agapę. Miałem to szczęście, że w Namysłowie, parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary, znalazłem się na początku adoracji. Oprócz Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, w świątyni przywitał mnie ks. Grzegorz. To są takie pozytywne elementy pracy dziennikarza katolickiego, że oprócz pracy jest także możliwość odpoczynku duchowego np. na adoracji, trzeba tylko mieć to dobrze rozplanowane. Po błogosławieństwie i odśpiewanym Apelu Jasnogórskim, ks. Michał, wikariusz parafii zaprosił na agapę. Zawsze to jest okazja do rozmów i wymiany myśli. A skoro jesteśmy na spotkaniu synodalnym, to i nasze rozmowy nie mogły omijać tego tematu.

Pomijając fakt, że korzystając z okazji przeprowadziłem rozmowę na temat nabożeństw majowych z ks. Grzegorzem Tabaką, który nadaje tym nabożeństwom szczególny charakter, moim celem było nadrobienie zaległości związanych z brakiem możliwości bycia na konferencji wygłoszonej przez Adrianę Kwiatkowską z Sekretariatu Synodu. Od moich rozmówców dowiedziałem się, że konferencja była bardzo ciekawa, słuchało się jej z zaciekawieniem, a wśród najczęściej wymienianych wątków były słowa zachęcające do docenienia tego, co się posiada. Zgodnie z opisem relacjonujących mowa była o wspólnotach, które nie doceniają swoich możliwości, narzekają, a wykorzystując swój potencjał i współpracując z łaską Bożą mogłyby wiele zdziałać.

To, co łączyło wszystkie zredagowane bardzo skąpo konferencje to wspólnota Kościoła w Filadelfii.

Podczas agapy miałem także możliwość rozmowy z ks. Piotrem Nowickim, proboszczem parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie, który opowiadał mi o parafialnych spotkaniach synodalnych i widocznym potencjale osób zaangażowanych w synod. Podkreślił, że są to osoby bardzo różniące się od siebie, ale po roku formacji potrafiące siebie słuchać, rozmawiać i z wieloma pomysłami na integrację parafii i działanie w niej.

26 kwietnia [piątek[ odbędzie się jeszcze spotkanie w Barkowie dla dekanatów: Milicz, Trzebnica, Prusice. Natomiast 27 kwietnia [sobota] spotkanie dla delegatów Parafialnych Zespołów Presynodalnych w MWSD we Wrocławiu.

2024-04-23 00:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe

2025-04-28 10:59

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.

Kardynał Pietro Parolin, od 15 października 2013 roku do śmierci Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, urodził się w Schiavon, w prowincji i diecezji Vicenza w północnych Włoszech jako syn kierownika sklepu z narzędziami i nauczycielki szkoły podstawowej, oboje praktykujących katolików. Kiedy miał zaledwie dziesięć lat, jego ojciec zginął w wypadku samochodowym. W bardzo młodym wieku poczuł powołanie do kapłaństwa i w wieku 14 lat wstąpił do seminarium w Vicenzy. Po święceniach kapłańskich w 1980 r., przełożeni wysłali go na studia prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W tym czasie rozpoczął przygotowanie do pracy w watykańskiej dyplomacji. Po ukończeniu pracy na temat Synodu Biskupów, rozpoczął formalną pracę jako dyplomata w 1986 roku.
CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.
CZYTAJ DALEJ

Jaki będzie nowy papież? Konserwatywny czy postępowy? Kardynał zabrał głos

2025-04-28 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

nowy papież

konserwatywny

postępowy

Grzegorz Gałązka

Według południowoafrykańskiego kardynała Wilfrida Foxa Napiera, nowy papież powinien „budować na fundamencie papieża Franciszka”. „Dotyczy to przede wszystkim jego zaangażowania na rzecz biednych ludzi, a jest ich wielu w Afryce”, powiedział kard. Napier dziennikarzom w poniedziałek rano w drodze na spotkanie kardynałów w Watykanie. 84-letni purpurat sam nie weźmie udziału w konklawe, ponieważ przekroczył granicę wieku 80 lat.

Franciszek był bardzo tradycyjny pod wieloma względami
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję